ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bıçak kemiği de geçti!’
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oğuz Akkuzu, süte zam yapılmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, artık üreticinin dayanacak gücünün kalmadığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-10-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bıçak kemiği de geçti!’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Oğuz Akkuzu, üreticinin süte zam yapılmamasının hayal kırıklığını yaşadığını belirtti. Sütün en az 3 Lira hatta üzerinde olması gerektiğini kaydeden Akkuzu, "Üreticinin dayanacak gücü kalmadı. Artık bıçak kemiği de geçti" dedi.
Edirne DSYB Başkanı Oğuz Akkuzu son yapılan toplantıdan da süte zam çıkmayınca üreticinin üzüldüğünü açıkladı. Artan girdi maliyetleri altında üreticinin ezildiğini ve dayanacak gücü kalmadığını belirten Akkuzu, "Artık bıçak kemiği de geçti" dedi ve şunları söyledi:
"ÜRETİCİ NASIL MÜCADELE EDECEK?"
“Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi ve devlet yetkilileri toplantı yaptı ve sütte herhangi bir zam artışı ortaya çıkmadı. Bunu üzülerek belirtiyorum. Çünkü hayvan sektöründe olanlarda çok büyük bir beklenti vardı. Fiyat artışı olmaması, girdi maliyetlerinin çok yüksek oranlarda artması maalesef üreticiyi çok zor durumda bıraktı. Köylerde genç nüfusun kalmadığından şikâyet ediyoruz. Ama bu şartlarda, bu girdi maliyetleriyle süte verilmeyen zamlarla üretici nasıl mücadele edecek? Çocuğunu nasıl köyde bırakacak? 'Artık bıçak kemiğe dayandı' sözü burada yeterli kalmıyor. Bıçak kemiği de geçti. Acil önlem alınmalı.
Şu anda süt 2.30 müstahsilin eline geçen 2.20. Süt bu maliyetlerle en az 3 Lira olmalı. İnsanların heyecanlanıp, hayvancılığa gerçek işine sarılabilmesi için hatta 3 Lira'nın da üzerinde olmalı. Daha önceki yıllarda 6 ayda bir fiyat artışlarında güncellemeler oluyordu. Yılda bir olması doğru değil. Girdi maliyetlerinin artışına göre aynı oranlarda zam yapılıyordu. Şimdi yıldan yıla olduğunda yıl içinde çok büyük artışlar oluyor. Üretici de maalesef bu fiyatların altında eziliyor. Bunun Avrupa'da, dünyada kabul edilebilir rakamı 1 Litre süt ile 1 buçuk kilogram yem maliyeti. Bunu sabitleyebilirsek bu oranlarda artış sağlayabilirsek üretici mağdur olmaz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama