ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Efsane başkanın 2'nci lig günleri
1976/1977 sezonu, Tekirdağ'ın 2'nci Lige çıktığı yıl, Edirnespor sadece bir puan farkla ikinci sırada kalarak bir üst lige çıkma hayaline veda ediyordu. Ertesi yıl 1977/78 sezonu için lige yeni transferle başlayan Edirnespor'un tek hedefi vardı; Tarihinde ilk defa şampiyon olarak 2'nci lige yükselmek… Efsane kadro oluştururken yönetim kurulunun başında yine tarihe geçecek en başarılı başkanlardan biri olan Niyazi Aydınlık vardı. Namı diğer; Zogo Niyazi…!
Haberin Yayın Tarihi: 17-10-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Efsane başkanın 2'nci lig günleri

İsmail DEMİRAY
1976/1977 sezonu, Tekirdağ'ın 2'nci Lige çıktığı yıl, Edirnespor sadece bir puan farkla ikinci sırada kalarak bir üst lige çıkma hayaline veda ediyordu.
Ertesi yıl 1977/78 sezonu için lige yeni transferle başlayan Edirnespor'un tek hedefi vardı; Tarihinde ilk defa şampiyon olarak 2'nci lige yükselmek… Efsane kadro oluştururken yönetim kurulunun başında yine tarihe geçecek en başarılı başkanlardan biri olan Niyazi Aydınlık vardı. Namı diğer; Zogo Niyazi…!


İZMİRSPOR GALİBİYETİ VE ŞAMPİYONLUK
Sezona hızlı bir başlangıç yapan Edirnespor'un amansız bir rakibi de vardı. İzmirspor…! İzmir ekibi de sezona kesin şampiyonluk parolası ile başlayacak ve sezon sonuna kadar iki takım da amansız bir rekabetin içinde olsa da sezon sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyen Edirnespor olacaktı…Edirne günlerce şampiyonluğu büyük bir mutluluk içinde yaşadı. 
Ben 13 yaşımda bir çocuk olarak o sezon Edirnespor'un içeride 25 Kasım'da oynadığı tüm maçları büyük bir keyif ve heyecanla izledim. Mahalle takımının da kalecisi olarak genelde Sefa'ya yakın tribünlerde yani kale arkasında… Tabii maçlara bedava girebilme imkanı bulabildiğim sürece…
ÇOCUKLAR BEDAVA MAÇ İZLEMENİN YOLUNU BULMUŞTU
Biz çocuklar için daha kolaydı maç izlemek. İki yetişkin arasına girerek o dönemde çocuklardan bilet istenmediği için maçlara girebiliyorduk. Sıradaki büyüğün izni olursa tabi… Stat çok dolu olursa kapıda bazen çocuklar için görevliler tarafından itirazlar olsa da bilinçli taraftarların araya girmesiyle bir şekilde içeri süzülmeyi başarıyorduk. Sonra doğru kale arkası tribüne. Şansıma Sefa önümdeyse ilk yarıyı orada seyrediyordum, ikinci yarı Sefa'yla birlikte diğer kale arkasına. 
Edirnespor maçlarına gidenler bilir, kale arkası tribünlerin devamlı müdavimleri vardı. Maçın en kritik anlarına yakından tanıklık edebilmek gibi. Hele penaltı atışlarında heyecan tavan yapardı. 
Şu anda açık tribün olarak bildiğimiz yerde de boydan boya ahşap tribünler Edirnespor'un gariban taraftarlarına ev sahipliği yapardı. Kapalı tribünün havası başkaydı, alışamadım, ısınamadım oraya. Edirne'nin kalbur üstüleri, varlıklı kimseler giderdi o tribüne. Zaten maça bedava girmişim, orada olmayı kendime hak göremez kale arkalarında keyifle izlerdim maçları. 
BELEDİYE BANDOSU VE ŞEF BAHATTİN UNUTULMAZ
Maçlarda özellikle iyi havalarda maç başlamadan önce yarım saat kadar Edirne Belediye bandosu mükemmel konserler verirdi Edirneli futbol severlere Bandocu Bahattin şefliğinde… Yine bir maçta, Bahattin ekibinin başında... Açık tribünlerden bir tezahürat ki stat inliyor. “Bahattin, buraya, Bahattin buraya” Bandocu Bahattin çağrıya uydu, elindeki asayı özenle önündeki masaya bırakarak ekibinden bir saksafon alarak açık tribünlerin önüne geldi. Önce taraftarları başıyla selamladı, tribünlerden çılgınca alkışlar, “Bahattin, Bahattin” sesleri. Bandocu Bahattin başladı çalmaya tek başına bir konser veriyor taraftara; “Oooo, ooo mastika, mastika” Bütün açık tribün ayakta oynamak ama ne oynamak. Malum, Edirneli sever oynamayı, binlerce insan bir anda Mastika'yı oynadık hep birlikte.
BAŞKAN ZOGO NİYAZİ BEDAVACI AVINDA
Sezonun kritik haftalarından birindeyiz yine... İzmirspor'la nefes nefese yarış devam etmekte. Maça giremedim, açık tribünün arka yan tarafından duvarın alçak yerinden yüzlerce bedavacı taraftarlarla birlikte maç izliyoruz. Maç yeni başlamış, bedavacılar arasında bir hareketlenme. Meğerse Başkan Niyazi Zogo gelmiş bağırıp çağırıyor, azarlıyor biz bedavacıları, “Neden içeri girmiyorsunuz, bu takımın sizin de birkaç kuruşunuza ihtiyacı var, utanmıyor musunuz” diyerek. 
Ben küçük bir çocuk olarak utandım, kaçtım oradan, doğru İstasyon tribününe… Bilenler bilir, tren yolunun üzerinden de stadın büyük bir kısmı görünür. Uzak da olsa maçı oradan da bedava seyretmek imkanı vardır. Da; birazdan Başkan oraya da geldi, yine çil yavrusu gibi dağıttı bizleri. Heeyyy koca başkan, ne sıkıntılar çektin, ne fedakarlıklar yaptın Edirnespor için…! 


ZOGO NİYAZİ VE PASTANESİ SARAÇLARIN  SİMGESİYDİ 
Saraçlar'a çıktığımda Zogo Niyazi'yi sürekli dükkanın önünde ağzından düşürmediği sigarasıyla birileriyle sohbet ederken görürdüm. Ki dostları, arkadaşları çoktu, gelen gideni çok olurdu Zogo Pastanesi'nde, onlarla ayakta sohbet eder, birlikte kahvelerini yudumlarlardı. Gününün büyük bir çoğunu pastanede geçirirdi. Dostları arasında en müdavimlerinden birisi de aynı zamanda yönetimde ünlü olan köfteci Necati  idi. Necati, köftesi ve işkembe çorbasıyla ünlü, işini iyi yapan Edirne'de isim yapmış bir esnaftı, iyi bir adı vardı dükkanının. Onun da işyeri Saraçlar caddesinde Paçarız'ın yanındaydı. 
O yıl İzmirspor Edirne'ye geldiğinde daha sabahtan 25 Kasım Stadı'nın önündeydim. O maç ki şampiyonluğu belirleyecek maçlardan biri ve İzmir Edirnespor'un en büyük rakibi aynı zamanda. Maç başlamadan daha iki saat önce girmeyi başardım stada. Kale arkasındayım. Taraftarlar stadı doldurdu. Tarihi günlerden birini yaşıyor Edirnespor ve 25 Kasım... 
Maç başladı, İzmirspor bastırdıkça bastırıyor. Attığı iki gol ofsayt nedeniyle sayılmıyor, penaltıdan attığımız bir golle maçı alıyor, İzmirspor'un üstüne çıkıp sezon sonuna kadar liderliğimizi sürdürüyoruz.  Sezonu şampiyon tamamlıyor ve tarihimizde ilk şampiyonluğumuzu kazanarak 2.lige çıkmayı başarıyoruz.  Kutlamalar günlerce sürüyor… 
Aradan uzun yıllar geçti. Yaşımız büyüdü, iş hayatı, askerlik derken gençliğimizin verdiği coşku yerini yaşam mücadelesine bırakınca eskisi kadar ilgilenemez olduk Edirnespor'la. 
ZOGO NİYAZİ BENİM GÖZÜMDE HEP BÜYÜK BAŞKAN
Ancak arada yine görüyordum Niyazi ağbimizi. Yine işinin başında devam etti, o da bir kenara çekildi, yorulmuştu, maddi ve manevi anlamda yıpranmıştı. Yerine yeni başkanlar, yeni yönetimler, yeni kadrolar derken Edirnespor'da inişli çıkışlı dönemler yaşandı. Yıllar yılları kovaladı derken oldu yıl 2010.
Yeğenimin çalıştırdığı Saraçlar caddesinde Zilli Büfe'ye çay içmeye sohbet etmeye gidiyorum arada bir. Zoga Pastanesi el değiştirmiş. Zogo Niyazi ve ağabeyi Sadık Aydınlık'ın işleri bozulunca ekonomik gerekçelerle pastaneyi satmışlar. Niyazi Zogo genelde Saraçlar'ın sonlarında Tüfekçiler sokakta bir kahveye takılıyor. Gününün büyük bir bölümünü orada geçiriyor. Bazen iç cebinde gezdirdiği küçük şişesinden bir iki tek atıyor… Sohbet ediyoruz Niyazi agamla denk geldikçe… 
Zogo Pastanesi, ailesi veya ekonomik sorunlarla ilgili konulardan konuşmaktan özenle kaçınıyor. Bunu hissedince ben o konulara hiç girmiyorum. Ama benim gözümde halen efsane Büyük Başkan. Unutur muyum hiç çocukluğumun heyecanla geçen o güzel günlerini… Babamın da aynı zamanda yaşıtı gibi Niyazi ağbim. Babamı da iyi tanıyor. Sohbet etmişlikleri çok, vali muavini şoförlüğünden emekli olan babam Valiliğin tatlı türü siparişleri için Zogo Pastanesine çok gidip geldiğinden tanışıklıkları var… Edirnespor'dan o güzel günlerden söz ediyoruz. Şampiyonluğu kaçırdığı bir sezon öncesi yaşanan sıkıntılardan, şampiyonluğun Tekirdağ tarafından elimizden nasıl alındığını tüm ayrıntılarıyla anlatıyor da anlatıyor. 
“EDİRNESPOR İŞİMDEN DE AİLEMDEN DE ÖNDE GELDİ”
“Çok emek verdim Edirnespor için. Evladım gibiydi benim. Başkan olduğum dönemde işimi, ailemi hep geri plana attım. Yaşadığım çok güzel günler de oldu, çok sıkıntılı, üzüldüğüm, uykularımın kaçtığı günler de. Şampiyonluk yolunda bazen cebimdeki son kuruşa kadar takıma harcadığım para yetmeyince pastanenin kasasının son kuruşuna kadar sıyırıp takımın ihtiyaçları için harcadığım günler oldu. Yetmedi, borç aldım, yönetici arkadaşlarla dilenci gibi kapı kapı para aradığımız, takımı ayakta tutmaya çalıştığımız günler oldu. Ama sonuna kadar uğraştım, uğraştık ve takımımızı şampiyon yaptık. Edirnespor taraftarları her zaman yanımızda oldu. Halen saygı görmekteyim Edirneli futbol severlerden.”
Bir gün yine karşılık sohbetimizde konu yine Edirnespor, unutamadığı en ilginç anılarından birini soruyorum, gülerek başlıyor anlatmaya Niyazi agam;
HAYATIMDA SİGARA VİSKİ İSTEYEN HAKEM DE GÖRDÜM
“Tribünde yerimizi aldık, tıklım tıklım dolu her yer. Maç öncesi takımlar sahada ısınıyor. Maçın başlamasına az bir süre kala aşağıdan bir görevli gelerek kulağıma fısıldıyor; 'hakem seni çağırıyor' diye. Şaşırıyorum. İniyorum aşağıya, tedirgin bir halde hakem odasına giriyorum. İçeride üç hakem giyinmiş bekliyorlar maç başlama saatini. Orta hakem olduğunu sandığım kabzımal suratlı, kabadayı tipli olanı karşılıyor beni; 'Başkan Edirne'deyiz. Kapıkule dibinizde, ne sigara var ne viski. Hadi bakalım görelim seni diyor' Şaşırıyorum ama sonuçta hakem, etik olmasa da hediye istiyor bizden. Hemen koşturuyorum birilerini bir arabayla doğru Kapıkule'ye. Devre arasında poşetler içinde sigaralar ve viskiler hakem odasında. Bunları da yaşattılar ya bize.”
Ömrünün son iki yılında Tamburacılar camisinin arasında kahve önünde çok sohbetlerimiz oldu Niyazi başkanımla. Bir ara birkaç ay göremedim. Mevsim kıştı. Belediye hopörlerinden duyduğum bir anons üzerine tutuldum kaldım. Efsane başkan Niyazi Aydınlık ölmüştü…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama