ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarım toprağına 'plansız' plan
Trakya Üniversitesi 4. ve 5. Dönem Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Edirne İl Genel Meclisi'nce kabul edilen tarım arazileri üzerinde yapılaşmayı artıracak 1/25.000'lik çevre düzeni planında yapılan değişikliğin askıya çıkarılması üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz etti… Prof.Dr.İnci, değişikliğin anayasaya, kanunlara ve yönetmeliklere aykırı olduğunu ifade ederek, “Plan ile plan zorunluluğunun kaldırılması, çevre kirliliği gibi birçok soruna yol açacak, nihayetinde tarım topraklarının yok olmasına neden olacaktır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarım toprağına 'plansız' plan

Olgay GÜLER
Edirne'de, hayvancılık işletmelerine yapılaşma sağlamak amacıyla 1/25.000'lik planlarda yapılan değişikliğin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde askıya çıkarıl-masıyla birlikte kentteki doğaseverler harekete geçti.
Kentte Ağustos ayı başında hem İl Genel Meclisi hem de Belediye Mecli-si'nde, tarım alanlarında yapılaşma sağlamak amacıyla tavsiye niteliğinde karar alınmış ve konuyla ilgili raporun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönde-rilmesi tüm partilerin oy birliğiyle kabul edilmişti. Alınan tavsiye kararında, köylerde kapasite artırımına izin verilmeyen ve 'imar planı' zorunluluğu getirilen hayvancılık tesisleri için 1/25.000'lik çevre düzeni planında değişikliğe gidilmesi, kolaylık sağlanması istenmişti. Gelişmenin ardından Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önceki gün söz konusu plan değişikliğini askıya çıkartınca kentteki doğaseverler de harekete geçti. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ilk itirazı yapan Prof.Dr. Osman İnci, değişikliğin tarım topraklarının yok olmasına neden olacağını söyledi. 
1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında yapılan değişiklik anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere, 1/100 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon  ÇDP  ve hukuka aykırı olduğunu dile getiren Prof.Dr. İnci, dilekçesinde itiraz nedenlerini ise şu şekilde sıraladı:
'DEĞİŞİKLİK ANAYASAYA AYKIRI' 
“Anayasa'nın 44. ve 45. maddelerinde devlete toprağın verimli olarak işletilmesini koruma ve geliştirme amacıyla gerekli tedbirleri alma ve tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önleme ödevi yüklenmiştir. Tarım arazilerinin zirai ürün elde etmek ve sürdürülebilir tarımsal faaliyette kullanılması yerine, hayvan yetiştirmek üzere tarımsal amaç dışında kullanılması toprağa zarar vereceğinden değişiklik anayasaya aykırıdır.
'KANUN İHLALİ VAR' 
Aynı şekilde toprağın korunması 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda da benimsenmiş, 13. maddede mutlak tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla kullanılması yasaklanmıştır. Ancak, alternatif alan bulunmaması ve Toprak Koruma Kurulu'nun uygun bulması halinde, yasada sayılan istisnai hallerde tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasına toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile Bakanlık tarafından izin verilebilir. Yasada sayılan istisnalar arasında hayvancılık faaliyetleri bulunmamaktadır. Ayrıca arazinin tarım dışı kullanılmasında çevre ve tarım arazilerine zarar vermeyecek şekilde kullanım ve taşınmazın eski vasfına getirilmesi zorunludur. Arazilerinin amaç dışı kullanılması ve geri dönülemez şekilde yapılaşmaya açılması kanunun ihlaline neden olmaktadır”
Dilekçede, söz konusu plan değişikliği ile plan yapma zorunluluğunun ortadan kaldırıldığına dikkat çeken İnci şu satırlara yer verdi:  
'TARIM TOPRAKLARININ YOK OLMASINA NEDEN OLACAK' 
“Plan değişikliği ile plan yapma zorunluluğunun ortadan kaldırılması kendi içinde çelişki yaratmaktadır. Çevre düzeni planları, planlı kalkınma, çevrenin korunması, toprağın verimli kullanılması için zorunlu olan idari işlemlerdir. Plan ile plan zorunluluğunun kaldırılması, çevre kirliliği gibi birçok soruna yol açacak, nihayetinde tarım topraklarının yok olmasına neden olacaktır. İmar Kanunu'nda yapılan son değişikliklerde dahi köylerde planlı yapılaşmanın zorunlu hale geldiği gözetilmeden plansızlaşmaya yol açan bu değişiklik kanunun amacına da aykırıdır.
'BİLİMSEL OLARAK İNCELENMEMİŞ' 
Plansız, düzensiz ve denetimsiz yapılaşma ile hayvancılık işletmelerine izin verilmesi Çevre Kanunu'nun da ihlalidir. Bilindiği üzere, hayvancılık faaliyetleri çevreye ciddi zararlar veren işletmelerdir. İşletmelerinin çevreye verdikleri zararların önlenmesi, su kullanımı, atıkların bertaraf edilmesi, komşu tarım arazilerinin zarar görmemesi gibi konularda alınacak tedbirlere plan değişikliğinde yer verilmemiştir. Çevreye verilebilecek zararlar bilimsel olarak incelenmemiştir. Plan değişikliğinin bu haliyle uygulanması telafisi imkansız çevre zararlarına yol açacağı ortadadır”
Plan değişikliğinde Edirne'de faaliyet gösteren küçük ve büyük baş hayvan besicilik, birlik ve derneklerinin görüşünün alınmadığının altının çizildiği dilekçe şöyle devam etti:
'KANUNA AYKIRI' 
Bilindiği üzere, geçmiş yıllarda benzer şekilde 1/100.000 ölçekli ÇDP değişiklik yapılmış, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasına yol açacak TAB ve TOB alanları getirilmek istenmiştir. Ancak, Danıştay 6. Dairesi 25.12.2013 tarih ve 2010/1281 E. 2013/9178 K. Sayılı kararı ile bu değişikliklerin iptaline karar verilmiştir. İşbu 1/25 000 Ölçekli ÇDP yapılmak istenen değişiklikle de TAB ve TOB alanlarına benzer şekilde tarım topraklarında yapılaşmanın önü açılmak istendiği anlaşılmaktadır. Kesinleşen mahkeme kararına aykırı şekilde aynı amaçlarla planda değişiklik yapmak hukuka aykırıdır.   
'10 YILLIK PLAN SERMAYE SAHİBİ İÇİN KISA SÜREDE DEĞİŞTİRİLDİ' 
Ayrıca, on yıl önce yapılan planın bu kadar kısa sürede sermaye sahibinin talepleri doğrultusunda değiştirilmesi hem plan sürekliliği ilkesini ihlal etmekte hem de kamu yararı amaçlarıyla hareket edilmediğini göstermektedir. Belli bir grubun talebini karşılamak amacına yönelik olup, herhangi bir uzman görüşü alınmadan ve bilimsel değerlendirmeden yoksun kamu yararını gözetmeyen bir değişiklikten ibarettir. Keza, yapılan değişikliğin uygulamaya geçilmesi hainde bundan faydalanacak olanlar için muafiyetler ve ayrıcalıklı bir durum yaratılacaktır.  Edirne ilinde bu güne değin uygulanan kurallara uygun davranan hayvan üretici ve besicilerin aleyhlerine, zarar görmelerine, eşit imkanlar sağlanmadığından rekabet edemeyecekleri bir duruma getirileceklerdir.
Öte yandan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nin de söz konusu plan değişikliği kararına yarın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne giderek itiraz edeceği belirtildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama