ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İbrahim Ay hem sporcu hem başkan -2-
Futbol bizim zamanımızda bakkaldı şimdi AVM oldu....
Haberin Yayın Tarihi: 21-10-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İbrahim Ay hem sporcu hem başkan -2-

Aytunç ÖNÜR


(DÜNDEN DEVAM)

Ben, zamanımda kaynağı Spor Toto'dan yaratmıştım. Spor Toto'dan Edirnespor'u ayakta tutmak için para alıyordum. En sıkışık dönemde Spor Toto imdadıma yetişti. Tabelasını stadyuma astım. Reklam parası aldım. Ama taşıma suyla değirmen bu kadar dönüyor. Sabit gelirin olması gerekiyor. Allah rahmet eylesin Muhammer Şener, Edirnespor'a güzel bir lokal kazandırdı. İlk kurulduğu yıllarda Kaleiçi'nde spor salonunun yanında lojman yapıldı. Çocuklar oralarda kaldı. Bunların paraları esnaftan toplanıyordu. O zaman Edirnespor yeni yeni çıktığı için herkes destek veriyordu. Sonra herkes yavaş yavaş kendini çekti. Takım bir zaman sonra iyi derece almayınca horozlar ötmeye başlıyor. Çok horoz ötünce erken sabah olmuyor. Bu bakımdan Edirnespor'u desteklemek şart. Sabit bir gelir olmadan olmaz. Belediye Başkanı iyi sahip çıkıyor ama nereye kadar.


Benim dönemimde Kapıkule'den gelir elde etmeyi düşündük. Gelen her aracı dezenfekte kanalından geçirerek 1 Mark alalım ki Edirnespor'a destek verelim!. Kanunlar buna mani oldu. Ayrıca otobüs firmaları bize çok yardımcı oldu. Her kalkan otobüsten 1 koltuk Edirnespor'undu. Çok güzel bir olaydı. Şimdi bu ekonomik koşullarda nasıl olacak bilemiyorum. Büyük takımlar bile çok zorlanıyor ki arkalarında holdingler var. Edirne'ye AVM açılıyor hiçbirinin Edirnesporla alakası yok. Yöneticiler ne yapsın? 
Şimdiki futbolcular yürekle değil para verirsen oynuyor. Benim zamanımda top meşin. Çamura girdiği zaman ağırlaşıyor, yağmurda saha çamur deryası Topa kafa vurdum. Kafam yarıldı. İzi hala duruyor. Ama ne yapacaksın? Biz öyle oynadık. Bize en büyük hediye devre arasında yarım limondu. Şampiyon olduğumuz zaman en büyük hediye Tahtakale Hamamı'na gider yıkanırdık. Saha göl olurdu. Büyük çoban kaldıran dikenleri vardı. Zımpara gibi sıyırırdı. Canımız çok yanardı. Tentürdiyot basıp oynamaya devam ederdik. Şimdiki futbolcular çıtkırıldım. Eğer şimdiki toplar, malzemeler bizim dönemde olsaydı biz ortalığı yıkardık. 
Kramponlarımız köseledendi. Çivi çakılırdı. Alttan çivi batardı. Ayakkabıyı çıkarırdık. Saha kenarında taş ile krampona vurur öyle devam ederdik. Ama gönül ile oynardık. Şimdikiler öyle değil. Eğer bu kulübe geldiysen ayrılana kadar kalbini bu kulübe vereceksin. Aldığın parayı hak edeceksin. O zamanlar bize ne para vermesi biz para verecektik. Formaları kendi evimizde yıkıyorduk.


ŞİMDİKİ HADAF 3'NCÜ LİGDE BARINMAK
Çocuklardan Allah razı olsun 3'ncü Lig'e kadar çıkardılar. Hadi şimdi Edirnespor'u 3. Lig'de barındıralım. Önemli olan şu an Edirnespor'un şampiyon olması değil. Burada barınalım, Edirne'yi sevenler belki ateşe gelir, heyecanlanır. Biz otobüslerle deplasmana giderken her maçta Edirne Bandosu'nu çaldırırdık. Millet heyecana geliyordu. 
FUTBOL BİZİM ZAMANIMIZDA BAKKALLIKTI ŞİMDİ AVM OLDU
Takıma sahip çıkmak için karşılıklı oturup konuşmak gerekiyor. Bunun nasıl olacağını yukarı sormaya gerek yok. Taraftar sana yol gösterir. Malzemecin sana yön verir. Bazen antrenörün veremediği taktiği malzemeci verir. Çünkü futbolcuya en yakın adam o. Çocuğun bütün dertlerini bilen o. Bazen çocuk derdini antrenöre açamaz. Ama malzemeciye açar. Bu işe alttan başlayacaksın, temelden başlayacaksın. Altyapıya girmek gerekiyor. Edirne'de bir sürü amatör sporcu var. Onlardan başarılı olanları al takımına. Onları yavaş yavaş yetiştir. Eğer Edirne çocukları gelmeye başlarsa onlar daha şevkli, para için değil sevdiği için oynar. Şimdi futbol spor olmaktan çıktı sanayi oldu. Dünyanın en büyük sanayilerinden birisi. Tamamen bir sanayi oldu. Bizim zamanımızda bakkallıktı, şimdi AVM oldu. 


EDİRNESPOR İÇİN ECZACI BAŞKANDAN REÇETE 
Biz hepimiz esnaftık, oynadığımız dönemlerde. Rıdvan ağabey DSİ'de şofördü. Yılmaz keresteci ben nalburdum. Öteki ayakkabıcıydı. Aşk ve şevkle oynuyorduk. Kendine laf ettirtmemek için dört nala koşuyorduk. Ben kumda koşuyordum. Yeter ki kondisyonum iyi olsun. Şimdi öyle değil. 
Şehrin spor yaşantısını devam ettirmek için üniversiteye liselere el atman lazım. Biz lise takımından geldik. Mahalle takımından geldik. Edirnespor idarecileri oynayan amatör çocukları kontrol etsinler. Onlar zaten işe yarayacak olanları seçerler. Çocuklar okulu bırakıp topçu olmayacak. Okumaya devam edip topçu olacak ki mantığı, hayat felsefesi hepsi bir araya gelecek. Mesleğini de eline almış olacak. Okuyarak topçu olacaksın. Biz hem okuduk hem oynadık. Şimdikilerin hem eğitimini hem sporunu devam ettirmesi lazım. Edirnespor için sivil toplum örgütlerinin, kuruluşların, belediyelerin bir araya gelip konuşmaları gerekiyor. Ne yapabiliriz, ne yaptırabiliriz? Siyasileri çağırın. Ne katkıda bulunursunuz? Para istenmez zaten. Akıl alın. Bu bakımdan Edirnespor'un yaşayabilmesi için birkaç fedakar arkadaşın dışında bu fedakarlıklara destek olmak gerekiyor. Bence Edirnespor ancak bu şekilde kalkınır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Baroda çifte yemin
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Meclis başkanından 'özür'
Puan cetvelinde yeni tablo
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama