ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Plansız' plana itiraz!
Edirne'de çevre gönüllüsü vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi önerileriyle Bakanlık tarafından yapılan tarım arazilerindeki yapılaşmayı kolaylaştıracak 1/25.000'lik çevre düzeni planındaki değişikliğin geri alınması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesi verdi… Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, hayvancılık yaparken tarım arazilerine zarar vermenin hem üretime zarar vereceğini hem de verimli tarım arazilerini azaltacağını ifade ederek, “Plan değişikliğinin bu haliyle uygulanması telafisi imkansız çevre zararlarına yol açacaktır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2020 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Plansız' plana itiraz!

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi'nin önerisiyle, tarım arazilerinde hayvancılık yapma amaçlı yapılaşmayı kolaylaştıracak 1/25.000'lik çevre düzeni planındaki değişikliğe bir itiraz da, Edirneli vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinden geldi. 
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nde askıya çıkan plan değişikliğine itiraz etmek üzere Edirne Kent Konseyi (EKK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB İKK), Çevre Gönüllüleri Derneği (ÇGD) ve vatandaşlar müdürlük önünde bir araya geldi. Müdürlüğe itiraz dilekçelerini veren topluluk adına konuşan EKK Başkanı Ziya Gökerküçük, değişikliğin geri alınması gerektiğini ifade ederek konuyu mahkemeye de taşıyacaklarını ifade etti. 
'ANAYASA'YA, KANUNLARA, YÖNETMELİKLERE VE HUKUKA AYKIRI' 
Yapılan plan değişikliğinin kamusal yarar amacı gütmediğini, büyük sermayeli hayvancılık işletmelerine yapılaşma sağlamak amacıyla yapıldığını ifade eden Gökerküçük, “Yürürlükte olan 1/100 bin ölçekli plan ve ona istinaden yapılan 1/25 bin ölçekli planda zaten hayvancılık teşvik edilmektedir. Ancak bu teşvik sırasında verimli tarım arazileri korunmuştur. Çünkü hayvancılık yaparken tarım arazilerine zarar vermek hem yurttaşımızın üretimine zarar verecektir hem de verimli tarım arazilerini azaltacaktır. Bu nedenle bölgemizde hayvancılık yapmak üzere verimli olmayan tarım arazileri önerilmiştir. Yapılan değişiklik ile verimli araziler hayvancılık tesislerine açılmıştır. Tesis kurmak isteyenlere izin kolaylaştırılmış hatta gereksiz görülmüştür. Bu nedenle yapılan değişiklik anayasaya, kanunlara, yönetmeliklere, 1/100 bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havza Revizyon Çevre Düzeni Planı'na ve hukuka aykırıdır” dedi. 
Arazilerin amaç dışı kullanı-mının ve geri dönülemez şekilde yapılaşmaya açılmasının kanun ihlali olduğuna dikkat çeken Gö-kerküçük şöyle devam etti:
'KANUN İHLALİ VAR' 
“Arazinin tarım dışı kullanıl-masında çevre ve tarım arazilerine zarar vermeyecek şekilde kullanım ve taşınmazın eski vasfına getiril-mesi zorunludur. Arazilerinin amaç dışı kullanılması ve geri dönülemez şekilde yapılaşmaya açılması ka-nunun ihlalidir. Yapılan değişiklik ile çevre düzeni planları ile kanunun amacına ve emredici hükümlere ay-kırı düzenlemeler getirilmiştir. 
'TELAFİSİ İMKANSIZ ÇEVRE ZARARLARINA YOL AÇILACAK' 
Plansız, düzensiz ve denetimsiz yapılaşma ile hayvancılık işletmelerine izin verilmesi Çevre Kanununa da aykırıdır. Bilindiği üzere, hayvancılık faaliyetleri çevreye ciddi zararlar veren işletmelerdir. İşletmelerin çevreye verdikleri zararların önlenmesi, su kullanımı, atıkların bertaraf edilmesi, komşu tarım arazilerinin zarar görmemesi gibi konularda alınacak tedbirler plan değişikliğinde belirtilmemiştir. Çevreye verilebilecek zararlar bilimsel olarak incelenmemiştir. Plan değişikliğinin bu haliyle uygulanması telafisi imkansız çevre zararlarına yol açacaktır. 
'İMAR PLANI ŞARTI KALDIRILMIŞ OLACAK' 
Yapılan değişikliğin uygulamaya geçilmesi halinde bundan faydalanacak olanlar için muafiyet ve ayrıcalık tanınmaktadır. Plan değişikliğiyle büyük çaplı yatırımlar için imar planı yapılması şartı kaldırılmaktadır. Bu durum, tarımsal etkinliklerin koruma-kullanma dengesini ortadan kaldıracak, plan bütünlüğüne aykırı düzenlemeler planın sürdürülebilirliğini engelleyecektir. Kamunun denetleme yetkisi, itiraz ve dava açma hakkı elinden alınmış olacaktır. Son derece değerli tarım topraklarının üretimden düşürülmesine ve çevre kirliliğine neden olacaktır.”
'KONUYU MAHKEMEYE DE TAŞIYACAĞIZ' 
Değişikliğin geri alınmasını istediklerini de sözlerine ekleyen Gökerküçük, “Bu sebeplerle, Edirne ili 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında yapılan değişikliğin itirazlarımız doğrultusunda tekrar değerlendirilmesini ve değişikliğin geri alınmasını bekliyoruz. Biz duyarlı yurttaşlar ve sivil örgütler olarak bu değişikliğe itirazlarımızı yapıyoruz. Devamında bu değişikliği mahkemelere de taşıyacağımızı şimdiden bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Baroda çifte yemin
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Puan cetvelinde yeni tablo
Meclis başkanından 'özür'
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama