ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergilerinin yılbaşına kadar sıfırlanmasına tepki göstererek, Türkiye'de üretilen bir ürünün ithal edilmesinin çok yanlış olduğunu söyledi…  Hükümetin üretim planlaması yapmamasından dolayı ithalat yoluna gittiğini, başka ülkelerin çiftçilerini zengin ettiğini belirten Gaytancıoğlu, “Kendi çiftçimize o kadar büyük ayıp ediyoruz, o kadar küstürüyoruz ki. Enflasyonu çözmenin, fiyat artışlarını durdurmanın tek yolu arzı, üretimi arttırmaktır. Bari üretebileceğin bir ürünü ithal etme” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2020 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Çiftçiyi küstürüyoruz'

Olgay GÜLER 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergilerinin yılbaşına kadar sıfırlanmasına tepki gösterdi.
Resmi Gazete'de dün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2020'ye kadar makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık'a kadar sıfırlandı. Buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 1 Ocak 2021 tarihine kadar yüzde sıfır olacak. Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek olarak yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nın ardından Hudut Gazetesi'ne açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hükümetin üretim planlaması yapmadığından dolayı sıfır vergiyle ithalat yoluna gittiğini söyledi. 
'DIŞARIDAKİ ÇİFTÇİYE OLUK OLUK PARA AKITILMASIN İSTİYORUZ' 
Yurtdışından alınan buğdayın, masraflarıyla birlikte 2 bin liraya geldiğini, üreticiye ise hasat zamanı 1600 lira fiyat verildiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, “AKP sadece sıfırlamayı biliyor, üreticiye destek vereyim kendi çiftçim kazansın, dışa bağımlı olmayalım diye düşünmüyor” diyerek şunları kaydetti:
 “2019'da tam 10 milyon ton buğday ithalatı yatık. Türkiye üretiminin yaklaşık yarısı. Bu sene belki onun bile üstüne çıkacağız. Amaç, 'aman stokları depolayalım, pandemi var, bakarsın ithalat yapamayız, şimdiden satın alalım'. Ama kendi çiftçimize o kadar büyük ayıp ediyoruz ki, o kadar küstürüyoruz ki. Hasat zamanı çiftçiye çok iyi fiyat verildiği söylendi. Çiftçiye ne verirsen onun hakkıdır. İktidar partisinin bazı yöneticileri diyor ki, 'çiftçi bu sene iyi para aldı'. Yani kuraklık oldu, tabii ki iyi para geçecek. Kuraklık olmadan bu paranın eline geçmesini isteriz ki, biraz borcunu rahatlıkla çevirsin, üretim yasın. Bizim istediğimiz budur. Dışarıdaki çiftçilere oluk oluk para akıtılmasın, biz bunu istiyoruz.” 
'ÜRETİM PLANLAMASI YAPILIP, DEPOLAR DOLDURULMALIYDI' 
Geçtiğimiz yıl buğday ithalatının Türkiye'ye faturasının 2 milyon dolar olduğunu kaydeden Gaytancıoğlu, “Geçen sene sadece buğday ithalatının Türkiye Cumhuriyeti'ne faturası 2 buçuk milyar dolar. Bu parayla 8'i çarp 20 milyar tl. Yani çiftçiye 1 yılda verdiğin destek 22 milyar, sen bunu bir kalemde neredeyse tamamını ithalata veriyorsun. Yani kendi çiftçimizden esirgediğimiz paraları başka ülkelerin çiftçilerine veriyoruz. Ben de bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu sene kuraklık oldu, doğrudur üretimde azalmalar oldu ama üretim planlaması yapan devletler bunu öngörür ve depolarını doldururlar. Bu tip savaş durumu olabilir, kıtlık, kuraklık durumu olabilir. Buna göre stoklarına girerler ve önceliği kendi üreticilerine verirler” diye konuştu. 
'KENDİ ÇİFTÇİMİZİ KÜSTÜRÜP, BAŞKA ÜLKENİN ÇİFTÇİSİNİ GÜLDÜRÜYORUZ' 
İthalatın bir nedeni olarak da, gıda enflasyonunun bastırılmasının gösterilmesini de eleştiren Gaytancıoğlu, “Bakın ithalatın nedenini gıda enflasyonunu baskılamak için yapıldığı söyleniyor ama çözüm bu değil ki. Enflasyonu çözmenin, fiyat artışlarını durdurmanın tek yolu arzı, üretimi arttırmaktır. Üretimi arttırdığında, bollaşma olduğunda zaten bunların fiyatları kendiliğinden düşer. Zaten az olan bir ürünü bir de dışarıdan almaya çalışıyorsan bu çok yanlış. Bari üretebileceğin bir ürünü ithal etme. Ağır bir makinayı ithal edebilirsin. Veya petrol bizde yok ithal edebilirsin ama buğday ithal etmek çok yanlış şeyler. Kendi çiftçimizi küstürüyoruz, başka ülkenin çiftçilerini güldürüyoruz” ifadelerini kullandı.
'ÇİFTLİK BİLE BÖYLE YÖNETİLMEZ, BATAR'
Milletvekili Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanlığının 10 yıldır elektrik dağıtım şirketlerinden olan, yasal faizleri hariç 6 milyonu bulan alacaklarını takip ve tahsis etmemesine de tepki gösterdi.
TBMM'de konuya ilişkin bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Sayıştay'ın denetim raporları yayınlandığında gördük ki Tarım ve Orman Bakanlığı on yıldır elektrik dağıtım şirketlerinden olan alacaklarını almıyor, takibini de bırakmış. Çiftçi için yararlı hiçbir işte görmediğimiz AKP'den başka bir şey de beklemezdik” dedi.
Çiftçinin borcu için en çok ihtiyaç duyduğu günlerde sulama elektrikleri kesilirken Bakanlığın sessiz kaldığını hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu aynı Bakanlığın kendi alacakları için de sessiz kaldığını söyledi.
“Borç, elektrik dağıtım şirketlerinin değil de çiftçinin olsaydı, esnafın olsaydı, işsiz üniversite mezunu gencin olsaydı çoktan hacizlerden haciz seçtirmiştiniz diyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“Yandaşın borcuna af getir, dağıtım şirketlerinden alacağını unut, vatandaşa vergi bindir, haciz gönder; işte tam AKP mantığı. On yıldır alacaklarının takibini yapamayan bir Bakanlıktan vatandaşa fayda gelir mi, böyle bir Bakanlık olabilir mi? Çiftlik bile böyle yönetilmez, batar. Tarım ve Orman Bakanlığı hiçbir işe yaramıyor, ne işe yarıyor söyleyeyim: Tarım ürünleri ithalatını yandaş şirketlere paylaştırmaya yarıyor.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Baroda çifte yemin
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Meclis başkanından 'özür'
Puan cetvelinde yeni tablo
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama