ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
Asırlık bir çınar gibi Abit Karavit. 96 yaşında. Onu her gün öğleden sonraları Kaleiçi'ndeki evinden Balıkpazarı'ndan yukarı kahvesine çay içmeye giderken görebilirsiniz. 
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!

İsmail DEMİRAY
“Asırlık bir çınar gibi Abit Karavit. 96 yaşında. Onu her gün öğleden sonraları Kaleiçi'ndeki evinden Balıkpazarı'ndan yukarı kahvesine çay içmeye giderken görebilirsiniz. 
1923 yılında Cumhuriyet'in ilanından birkaç ay önce Bulgaristan Plevne'de dünyaya gelir. 5 kardeşin 2 numarasıdır, ağabeyinden iki yaş küçük. 
Baba Salih Karavit pasta ustasıdır. Avusturya'da öğrenmiştir pastacılığı, Plevne'nin en iyi pasta ustası olarak dönmüştür Türkiye'ye. Sonraki yıllarda iki kardeşi daha olur Abit Karavit'in…”
 ( Bu satırlar O'nunla ilgili yazdığım son yazıdan alınmıştır. )


**
Merhume Ülvet Karavit'in eşi, Merhume Meral Gölci, Serpil Yemekpişiren, Salih Karavit ve Semih Karavit'in babaları, 14 Mayıs 1923'te Plevne'de doğdu. Çok genç yaşta spora yöneldi, 1934 yılında ilk kez futbola başladı. 1936 yılında Türkiye'ye göç etti . 13 yaşında Karaağaçspor futbol takımında yer aldı. Daha sonra Yavuzspor'a geçti, ardından da Meriçspor'a transfer oldu. 1953 yılına kadar Karavit'in hayatı ev-okul ve spor arasında geçti. Sporun bir çok branşıyla boks, atletizm, futbol ve basketbol'la haşır neşir oldu. O yıllarda kulüplerin gençlik teşkilatları vardı. Meriç Gençlik, Merkez Gençlik,  Ayşekadınspor… Bunların hepsinde ya basketbol, ya futbol oynadı. Son olarak da Edirnespor'da spora veda etti. 
Abit Karavit ile kendisinden 2 yaş küçük kardeşi Hasan Karavit'in yer aldığı bu bölümde, hem yaşadıkları dönemin Edirne'sini, hem sosyo ekonomik ve kültürel izleri hem de spor açısından kentin bulunduğu noktayı merak ve heyecanla okuyacağınızdan eminim… Öyleyse, kardeşi Hasan'ın hep ismiyle seslendiği Abit Karavit ile başlayalım. Abit ağabey ile vefatından önce bir başka yazı dizisi ile ilgili olarak görüşebildiğim O'nu tanıdığım için kendimi şanslı sayıyor saygı ve hürmetle bir kez daha anıyorum  


**
BULGARİSTAN'DAN EDİRNE'YE
Salih ustanın işleri iyi olsa da Bulgaristan ellerinde yabancılık çekmekte, çocukları için iyi bir gelecek görememektedir bu ülkede... Karısını da ikna ederek 1935 yılında Türkiye'ye göç kararı alırlar. Abit Karavit 12 yaşındadır. Bir yıl önce Edirne'de 1934 olayları olmuş, Musevi vatandaşların büyük göçünden sonra Kaleiçi'nde ve Edirne ticareti ile üretiminde büyük bir boşluk oluşmuştur. Pasta ustası olarak geldiği Edirne'de kısa süre içinde dükkan alır ve burasını pasta fırını haline getirir Salih usta.


EDİRNE VE BASKETBOL
Abit Karavit'i daha o yılın sonunda Edirne Lisesi'ne gönderir babası. Eğitime önem vermektedir. Lise yıllarında okul takımında basketbol ile tanışır. Kaleiçi'nde bugünkü Ekrem Demiray Spor Salonu'nun olduğu yerde açık basketbol sahasında Kaleiçi'nin gençleri ve Musevi arkadaşlarıyla basketbol oynarlar, kendilerini geliştirirler. 
1941 yılında Ekrem Demiray Spor Salonu'nun yapılmasının ardından basketbol Edirne'de alır başını gider, İstanbul ve Ankara'dan sonra Türkiye'de 3'ncü başarılı şehir Edirne olmuştur. Abit Karavit bu efsane kadronun içindedir.


EKMEK BULAMAYAN EDİRNE HALKI FINDIK UNUNDAN PASTA YEDİ 
Lise'den sonra üniversiteye Maliye Yüksekokulu'na gider. Orasını bitirdiği gibi yedek subay olarak askerliğini Gelibolu'da yapar. İkinci Dünya Savaşı yıllarıdır. Aynı zamanda açlık yılları… Babası Salih usta yazdığı mektuplarda pasta imalatı için un bulamadıklarını, bunun yerine fındıkları öğütüp fındık unuyla pasta yaptıklarını belirtmektedir. Ekmek bulunmayan Edirne'de insanlar fındık unundan pasta yiyebilmektedirler.
BASKETBOL'DA TÜRKİYE'DE İLK ÜÇTE
Abit Karavit'in askerlik dönüşü aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın bittiği, Dünya'nın yeniden kurulduğu bir dönemdir. Baba mesleğine asla ilgi göstermemiştir, eğitimi ile ilgili olarak Maliyeci olarak Edirne'de göreve başlar. 5 yıl aralıksız olarak mesleğini sürdürür. Ardından Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nde göreve başlar 1983 yılında emekli olana kadar burada çalışır, emekli olunca Hac'ca da gidecektir. Eşiyle sakin bir yaşam süren Abit Karavit, 1998 yılında eşinin ölümünden sonra oğlu Salih Karavit'in yanında yaşamaya başlar. 


TÜRKİYE ŞAMPİYONU BİR BOKSÖR
Abit Karavit Edirne'ye geldikten sonra 1966 yılına kadar Edirnespor'da faal sporculuk,  yöneticilik, başkanlık yapar. Basketbol'un yanında futbol, yüzme ve boks'la da ilgilenir. Tunca'da yüzme yarışmaları düzenlenmesinde ön ayak olur. Bir arkadaşlarının talihsiz ölümü üzerine Tunca'da yüzme yasaklanır. Boks yaşamında 1953 yılında Türkiye şampiyonluğu da vardır klasmanında. 
Faal yöneticilik ve sporculuk yaşamında en çok basketbolu sevmiştir Abit Karavit. Kendi oynadığı gibi kendisinden sonra gelen gençlerin önünü açmış, onlara yardımcı olmuş, sporun içinde kalmalarına vesile olmuştur. Edirne Lisesi'nden sonra uzun yıllar Edirnespor formasıyla amatör olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinde turnuvalarda Edirne'yi temsil eden kadroların içinde hep olmuştur Abit Karavit.
AMATÖRLÜK SONA MI ERİYOR?
1966 yılına kadar Edirne'de tüm Türkiye'de olduğu gibi her şey amatörlük üzerinden yürümektedir. Maliyetler düşük, sporcuların yeme içme, forma, ayakkabı, yol paraları şeklinde masraflarla kör topal yürümekte, Edirne bu yarışın içinde hep ön sıralarda olmaktadır. 
1966 yılına gelindiğinde Türkiye'de profesyonellik akımı alır başını gider. Türkiye Cumhuriyeti Dünya'ya uyum gösterebilmek, sporda Dünya'da söz sahibi olabilmek için amatörlüğü yeterli görmemekte, profesyonelliğe geçişi özendirmektedir tüm ülkede. Edirne de bu rüzgardan nasibini alacaktır. Amatör kulüpler, yöneticiler ve Edirne halkı heyecan içindedir. Amatör takımların bir araya gelmesiyle tek bir profesyonel futbol takımı oluşturma fikri ağırlık basar. Basketbolun adı bile edilmemektedir bu arada. Varsa yoksa profesyonel futbol takımı. 
Abit Karavit ve birkaç arkadaşı şiddetle karşı çıkarlar profesyonel oluşuma. Edirne küçük bir şehirdir. Ekonomisi zayıf, üç beş zenginin olduğu, onların da elini cebine atmaktan çekineceği, elini taşın altına koyan olsa da onların uzun süre bu yapıyı taşıyamayacağını ileri sürer Abit Karavit.  Edirne'de profesyonel şartlar oluşana kadar amatör olarak devam edelim düşüncesini ileri sürerler arkadaşlarıyla birlikte. 
PROFESYONELLİĞE GEÇİŞ
1966 yılında Edirnespor lokalinde tarihi bir toplantı gerçekleşir. Profesyonel düşünce ezici ağırlıkla kabul görür. Abit Karavit ve arkadaşları azınlıkta kalmışlardır. Edirnespor bu kongrede yeşil kırmızı olan renklerini de değiştirecek; önce lacivert beyaz olarak başlayıp, sonradan kalıcı olacak olan sarı kırmızıya geçecektir.
Abit Karavit Edirnespor'da bu oluşumdan sonra çok sevdiği takımından ve spordan kopar. Edirnespor lokaline bir daha asla gitmez. Uzaktan sadece izlemekle yetinir. Edirnespor'da amatör olduğu yıllarda futbolun yanı sıra basketbol, boks, judo, bisiklet gibi bir çok branş varken profesyonel olduktan sonra futbol haricindeki tüm branşların yok olmaya, kalanların da ikinci sınıf muamele görmesine üzülmekten başka elinden bir şey gelmez. 
Abit Karavit her gün Edirnespor lokalinin önünden geçerken ne düşünür bilemeyiz ama sadece futbola adanmış yarım yüzyıl sonunda Edirne'de sporun ne durumda olduğu ortada durmaktadır..!”
…Abit Karavit bu söyleşinin  ardından 96'ncı yaşını sürerken, 7 Ekim 2020 günü yani iki hafta önce bu dünyada güzel ve unutulmaz bir iz bırakarak Edirne'ye sevdiklerine ve O'nu sevenlere veda etti… Merhume Ülvet Karavit'in eşi, Merhume Meral Gölci, Serpil Yemekpişiren, Salih Karavit ve Semih Karavit'in babaları Abit Karavit, geride derin ve yeri doldurulmaz bir iz ve örnek alınası bir yaşam öyküsü bıraktı…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Baroda çifte yemin
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Puan cetvelinde yeni tablo
Meclis başkanından 'özür'
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama