ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, AK Parti İl Başkanı Belgin İba'nın kirli siyaset söylemleri üzerine kirli siyaset kim yapıyorsa onlara havale ettiğini söyledi… Pekcanlı, iktidar partisinin yatırım açıklamalarını değerlendirirken, “Varan 1, varan 2' diye açıklıyorsunuz yalak açılışını da açıklayın. Devletin valisini düşürdüğünüz duruma bakın. Proje diye yaptığınız işe bakın” diyerek yüklendi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, AK Parti İl Başkanı Belgin İba'nın kirli siyaset söylemleri üzerine kirli siyaset kim yapıyorsa onlara havale ettiğini söyledi. Pekcanlı, iktidar partisinin yatırım açıklamalarını değerlendirirken, “Varan 1, varan 2' diye açıklıyorsunuz yalak açılışını da açıklayın. Devletin valisini düşürdüğünüz duruma bakın. Proje diye yaptığınız işe bakın” diyerek yüklendi.
CHP İl Başkanı Pekcanlı parti binasında düzenlediği basın toplantısında önce 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutladı, 21 Ekim 1999'da Ankara'da suikasta uğrayan demokrasi şehidi Ahmet Taner Kışlalı'yı da anarken, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü de unutmayarak muhtarları kutladı. Pekcanlı açıklamasında şunlara yer verdi:
“Edirne Valiliğimiz bir kan bağışı kampanyası yaptı. Orada bulunamadım ama sayın Vali Yardımcımıza kampanyayı sonuna kadar desteklediğimizi Kızılay'ın etkinliklerine Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüm birimleri olarak destek verdiğimizi söyledim. Öncelikle CHP'ye gönül vermiş herkesi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. 
"ERKEN SEÇİM TÜRKİYE'NİN KURTULUŞU OLACAK"
Ülke gündemimiz maalesef çok yoğun. Keşke güzel şeyler olsa. Biz de o güzel şeylerin arkasına takılıp gitsek. Dün Genel Başkan'ımız açıkladı. Son yapılan anketlerde Türkiye'de yaşayan gençlerin %62.5'i yurtdışında yaşamak istiyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu gençler arasında AK Parti'ye destek vermiş gençlerin %47.3'ü yurtdışında yaşamak istiyor. Eylül ayındaki bu ankete göre bu gençlerin %64'ü Türkiye'yi terk etmek istiyor. En acısı da bu. Bu anlamda CHP'nin geçtiğimiz hafta Genel Başkanımızın da ilanıyla erken seçim bu ülkenin kurtuluşu olacaktır. Çünkü Türkiye'de 3 milyon 37 bin öğrencinin internete giremediği bir ortamda kampanya olarak insanlara MHP liderinin söylediği gibi askıda ekmek kampanyasının önerildiği bir ortamda ana muhalefet partisi olan CHP'nin erken seçim istemesi kadar doğal olan bir şey olmaz. Bu süreç Edirne örgütü tarafından da başlatıldı. Hatta bugün saat 17.00'de Edirne Merkezde kendi seçilmişlerimizle bir bilgilendirme toplantısı yapıp artık biz de bu sürece başlıyoruz. 
"EROĞLU GAF YAPTI"
Geçtiğimiz hafta eski Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Edirne eskiden köy gibiydi' diye bence bir gafta bulundu. Sosyal medyada ben biraz alaycı bir tavırla 92 yıl Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir şehrin köy gibi anılmasına tepki gösterdim. Çok ciddiye almadım. Çünkü ciddiye alınacak bir söylemi yok. Osmanlı'da bile bir köye başkentlik verilmez. Edirne çok kadim bir şehirdir. Sayın Veysel Eroğlu burada çok yanıldı. Hafta sonu iktidar partisinin Edirne Merkez İlçe kongresi oldu. Basına da bu kongreyle alakalı yazacak çok şey çıktı. AK Parti'nin Edirne Milletvekili sayın Fatma Aksal'ın özellikle partimize ve Edirne Belediye Başkanına çok eleştirisi oldu. Bunlara cevap verme ihtiyacı duydum. Birincisi Recep Gürkan'ın 15 Temmuz gecesi kadeh kaldırmasını tekrar eleştirdi. Bilindiği üzere bu olay yargıda. Yargıda görüşülen bu konunun bu şekilde siyasi iktidar tarafından baskı altına alınmasını şiddetle kınıyorum. 15 Temmuz gecesi Recep Gürkan'ın kadeh kaldırmasını sayın Vekil eleştiriyorsa o zaman bu işi Türkçe Olimpiyatlarına kadar götürmeliyiz. O zamanlar kimin alkış tuttuğunu da Edirne'de herkes biliyor. 
"MÜŞTERİ GARANTİLİ YAPILIRSA ELEŞTİRİRİZ"
İkincisi Selimiye Camii'nin meydan projesini eleştirdi. 'Bıraksalar Vakıflar yapacaktı' dedi. Evet, Recep Gürkan bu işi bıraksaydı Vakıflar yapacaktı. Ama neyi yapacağını sayın vekil herhalde bilmiyor. Vakıflar bu işin projesini yapmak istedi. Yemişçi Kapanı Hanı'nın projesini çizip belediyeye yaptırmak istedi. İşi yapan yine belediye olacaktı. Sadece projesine talip oldular. O zaman da Recep Gürkan dedi ki 'Bu olacaksa biz bunun projesini de yaparız' ama Yemişçi Kapanı Hanı'nın Selimiye Camii'nin siluetini kapamasını istemiyoruz. Recep Başkanın da bu konuyla ilgili neler yaptığını herkes biliyor. Sayın Vekil bunu söylüyor ama eleştirdiği konuda Vakıflar bunun sadece projesini istedi. Bir inşaat yaptığınızda mimar projeyi çizer ama parayı müteahhit harcar. Bununla ilgili de kendisi çok yanlış bilgi verdi. Şehir hastanelerinin yapımını eleştirmişiz. Evet, eleştirdiğimiz yönleri olmuştur. Müşteri garantili yol, müşteri garantili şehir hastanesi, müşteri garantili havaalanı yapılırsa biz eleştiririz. Hastanenin yapılmasını asla eleştirmeyiz. 1. Murat Devlet Hastanesi'nin yapılmasını da biz destekledik. Sadece yeriyle ilgili farklı görüşlerimiz oldu. Ama nihayetinde güzel bir hastane yapıldı. Dönemin Sağlık Bakanı sayın Müezzinoğlu'na teşekkür ettik. Bu anlamda sıkıntımız yok. Bu hastanelerin yapılmasını eleştirdiğimizi söylüyor. Ama gidip CHP'lilerin de bu hastanelerde tedavi olduğunu söylüyor. CHP'liler de bu ülkenin vatandaşı. CHP'liler de bu ülkeye vergi veriyor. Bu hastaneler, yollar, havaalanları bu insanların vergisiyle yapılıyorsa tabi ki her vatandaş gibi CHP üyeleri de bunları kullanacak. Bu dönemde yapılan hastane var diye hiçbir CHP'linin 'ben bu hastaneye gitmem' dediğini görmedim. Şahsen bir eleştiri yapıyorlar. Karşılığı olmayan söylemler. Benim gülmemi de eleştiriyorlar. Ben bunları okurken gerçekten gülüyorum. 
"KOMBİLER AÇILINCA HALK KAÇ PARA ÖDEYECEK BUNU SÖYLEMİYORLAR"
405 milyar metreküp gaz bulunduğunu söylüyor. Ülkemize milli sermaye. Daha fazlası bulunsun. Biz bunu destekliyoruz. Önemli olan 405 milyar metreküplük gazı bulmak çok önemli ama havalar soğudu. Bakalım kombileri açınca vatandaş metreküpüne kaç para verecek? Önemli olan bu. Bunları söylemiyorlar. Güzel şeyleri söylüyorlar ama vatandaş metreküpünü kaça yakacak onu söylemiyorlar. Keşan ve Havsa Belediyeleri'nin yaptıklarını anlatmaya çalışmış. Lalapaşa Belediyesi ile ilgili çok bir şey söylemek istemiyorum. Keşan ve Havsa Belediyeleri geçtiğimiz dönemde CHP belediyelerdi. Keşan ve Havsa'da yapılacak bir iş kalmadı aslında. Altyapıları bitmiş. Asfaltı atılmış. Tüm işler yapılmış. Bundan sonrası peyzaj yani halkın deyimiyle çiçek, böcek. Bunları faaliyet olarak anlatmaya çalışıyorlarsa o zaman geçen dönem yapılanları, Keşan'ın altyapısı bitmiş. Havsa'nın altyapısı bitmiş. Bir belediyenin yapması gereken temel işleri belediye başkanlarımız yapmış. Seçimlerde kaybetmişler. Daha fazla çalışacağız. Havsa ve Keşan'ı geri alacağız. Zaten bunu görüyoruz. Bu anlamda 2 ilçede tabi ki Belediye Başkanları bir şeyler yapacak. Bizim yapılan işleri eleştirdiğimiz yok. Ama geçmiş dönemde işin yükünü CHP'li belediyeler çekmiş. İnsanlara Bakanlık destekli projeleri de belediyeler yapıyormuş gibi göstermesinler. Devletin bütçesiyle yapılan işleri belediyeler yapıyormuş gibi göstermesinler. 
'HDP için Atatürk'ten vazgeçtiler' diyor. Bu saçmalık ötesi bir şey. Hiç ciddiye bile almayacağım ama ben bunu okuyunca CHP Edirne İl Başkanı olarak çok şey söylemek isterim ama basının karşısında değil. Söyledikleriyle ilgili İstanbul İl Başkanımızı eleştirmeye çalışıyor. İstanbul İl Başkanımız bayağı gündemde olan bir başkan. Çünkü İstanbul'u iktidarın elinden alan bir başkan. 2 gündür de göründüğü üzere ittifak ortağımız İYİ Parti'nin İl Başkanına vurmaya çalışıyorlar. Bu anlamda İstanbul CHP İl Başkanına da İYİ Parti İl Başkanına da Edirne'den çok selam yolluyorum. Mücadelelerine devam etmelerini diliyorum. 
"VEKİLE BEĞENDİRMEK İÇİN ALTYAPI YAPMIYORUZ"
'Altyapıyı layıkıyla yapamıyor' diyor. Edirne'nin altyapı projesinde 40'a yakın mühendis çalışıyor. Tüm projeleri bir kenara atıyoruz. Sayın Vekile beğendirmek için biz Edirne'de altyapı yapmıyoruz. Teknik olarak ne gerekiyorsa onları yapıyoruz. Neyi yeterli görmüyor onu da anlamıyorum. Evet, yağmur yağdı. Bu sezonun sıkıntılı geçeceğini Belediye Başkanımız da Meclis Üyelerimiz de CHP yöneticilerimiz de İYİ Partili yöneticiler de herkes söylüyordu. Altyapı sıkıntılı bir iş. Tozdan şikayetçiydik. Çamurdan da şikayetçi olacağız ama hem evimizde sağlıklı suyun akmasını istiyoruz, kanalizasyonun gitmesini istiyoruz, çiftçi olarak yağmurun yağmasını istiyoruz. Altyapıyı da istiyoruz. Ama hiç kazmadan olsun istiyoruz. Böyle bir teknoloji yok. Sayın Milletvekili böyle bir teknolojiyi bulur da bizlere söylerse herhalde Belediye Başkanımız da uygulatır. 40 civarı mühendisin yaptığı her şeyi yok saymak, emekleri harcamak olmaz. Kış sıkıntılı geçecek. Biz de biliyoruz. Bugün muhtemelen ana arterleri belediye asfaltlamaya başladı. Biz vatandaşlarımızdan tekrar onlara sıkıntı yaşattığımız için özür diliyoruz ama bu hizmetleri yerine getirmemiz için biraz sıkıntı çekmemiz gerekiyor. Bugünler de geçecek. Bakalım altyapı bitince, her şey güzel olunca ne ile eleştirecekler onu merak ediyorum. 
"ÇÖP, ÇUKUR, ÇAMURUN KARŞILIĞI YOK"
Sıra geldi AKP'nin varanlarına. Çok klasik olmuş. 'Çöp, çukur, çamur'. Herhalde katı atık bertaraf tesisini yani halkın deyimiyle yeni çöplüğü kimse gidip görmedi. 10 milyona mal ettiğimiz işi kendi belediyelerinin 70-80 milyona mal ettiğini zamanında gördük. Çöp olayından Edirne kurtuldu. Çöpü nerede görüyorlar bilmiyorum. Günlük aksayan işler olur. Belediye hizmetlerinde akmayan su da olabiliyor, alınmayan çöp de olabiliyor. Ama genel anlamda bu sıkıntıyı belediye çözdü. Sayın Vekil herhalde Yeniimaret'e, Yıldırım'a hiç gitmemiş. Bu sıkıntı biteli yıllar oldu. Çukur ve çamur zaten altyapıyla beraber hepsi bitecek. Bu çok büyük bir proje. Sadece altyapı değil asfalt da yenilenecek. Edirne'nin tamamı yenilenecek. Bu yüzden 'çöp, çukur, çamur' çok karşılığı olmayan bir şey.
Bir de Orman Genel Müdürlüğü'nün 401 bin dönüm arazide 26 milyon 650 bin fidan. İnanmıyorsan say. Nasreddin Hoca'nın dünyanın merkezi burası demesi gibi. 26 milyon 650 bin fidan herkesin arasında alay konusu oldu. Orman Genel Müdürlüğü topladığı vergilerle ağaç ekmeyecekse, bakımını yapmayacaksa ne iş yapacak? Atatürk ile eş değer bir iktidarlık zamanları var. Atatürk de bu kadar iktidarda durdu. Atatürk'ün yaptıkları ortada. Koskoca bir Cumhuriyet kurdu. 18 yılda Orman Genel Müdürlüğü 26 milyon 650 bin fidan diktiklerini söylüyorlar. Kalkıp tek tek sayacak halimiz yok ama rakam olarak verilen veriler inanılır bir şey değil. Ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 
"NEHİRLERDE KURBAĞA BİLE YOK"
Aynı şekilde DSİ'nin yaptığı işler. Yıllardır süren barajlar var. Bu iktidara kalmış. Herkes yapılmasını bekliyor. Tunca Nehri'nden su akmıyor. Artık nehirlerde kurbağa bile yok. Batak içinde. Tunca Nehri'nden su akmayışını sadece yağışlara bağlamak da doğru değil. Zamanında yapılmayan yatırımların sebebi bu. Çiftçimiz bunu da bilsin. DSİ, Karaağaç'ta bir kanal yaptı. Bunu proje olarak söylüyorlar. DSİ'nin yaptığı göletleri proje olarak söylüyorlar. DSİ vatandaştan topladığı vergilerle bu işleri yapmayacaksa ne yapacak? Çiftçiye verilen destekleri anlatmaya çalışacaklar. 
"BU DEVLET VALİYE YALAK AÇILIŞI YAPTIRDI"
Unuttukları bir projeyi söyleyeyim. Bu hükümet zamanında bu devlet yalak açılışı yaptı. 2015 yılında yalak açtılar. Bu devlet valiye yalak açılışı yaptırdı. Yaptıkları projelere bakar mısınız? Bunlar niye söylemiyorlar? Gel de gülme. 13 köye yalak yapımıyla ilgili Azatlı Köyü'ndeki yalak açılış töreni. Madem 'varan 1', 'varan 2' diye açıklıyorsunuz yalak açılışını da açıklayın. Devletin valisini düşürdüğünüz duruma bakın. Proje diye yaptığınız işe bakın. Olmalı mı olmalı. Destekliyoruz. Yarın öbür gün diyecekler ki CHP İl Başkanı köylere yalak yapılmasını istemiyor. Tabi ki yapılacak. Türkiye'de ortalamaya vurduğunuz zaman Edirne'deki vatandaşların ödediği vergiler az değil. Bunların karşılığında bu işler mi olacak? Devlet zaten bunları yapmakla mükellef. Belediyeler vatandaşın çöpünü almakla altyapısını yapmakla içme suyunu sağlamakla mükellefse devletin de asli işlerinden birisi Orman Genel Müdürlüğü ağaç ekmeyecekse oradaki memurların ne işi var? Bu hizmetlerinin aslında hepsinin altında CHP İl Genel Meclisi üyelerinin imzası var.
"25 MİLYON NEREYE KULLANILDI?"
Edirne'de İl Genel Meclisi'nde 28'in 15'i CHP. Birçok projenin bütçesi İl Genel Meclisi'nde oylanarak geçiyor. Önümüzdeki bütçe görüşmeleri başladığında İl Genel Meclisi'nin 90 milyondan 85 milyona düştüğünü göreceksiniz. 90 milyonluk bütçe 2019 yılındaydı. 90 milyonluk bütçe yetmediği için bu yıl yapılan işlere yetmeyeceği için geçtiğimiz Aralık ayında CHP'nin oylarının çokluğuyla İl Genel Meclisi'nde 70 milyon kredi onayladık. Hiç unutmuyorum bir Cuma günüydü. 70 milyonu Edirne Valisi'nin emrine verdik. 90 milyonluk bütçeye 70 milyon kredi çıkarttık. Edirne halkına hizmet yapılsın diye. Sayın Valimiz dedi ki 'ben iş yapacağım, bana para lazım. Kredi çıkartın, onay verin, yetki verin, ben çalışmak istiyorum'. Oy birliğiyle kabul ettik. Perşembe günü meclis bittikten sonra gelen yazıyı biz Cuma günü oyladık. Ben 5 yıldır İl Başkanlığı yapıyorum. Neyi, ne zaman oyladığımızı çok iyi biliyorum. Biz öyle kimseyi 2 sene bekletmedik. 70 milyon krediyi 1 günde oylayarak Valimizin emrine verdik. Bu onaylanan krediden 25 milyon çekildi.  25 milyon paranın nereye kullanıldığını bilmiyoruz. Meclisimize 25 milyon lira paranın nereye kullanıldığıyla ilgili şu ana kadar verilen bir bilgi yok. 70 milyon onaylandı. 25 milyon lirası kullanıldı. İl Genel Meclisi'ne 25 milyonun nereye harcandığıyla ilgili bugüne kadar hiçbir bilgi verilmedi. 
"ARAÇLARDAN ALINAN PARALAR NEREYE KULLANILIYOR?"
Başka verilmeyen bilgi de var. Çevre Vakfı gümrüklerden ciddi bir gelir sağladı. Kim bu Çevre Vakfı? Mütevelli Heyeti kim? Bilmiyoruz. İnternete baktık. Mütevelli heyetinde kimler var? Bunlar vakıf. Mütevelli Heyeti'nin olması gerekiyor. Çevre Vakfı'nın Mütevelli Heyeti'nde kimler var belli değil. Bu vakfın çok ciddi girdisi var. Rahmetli Fahri Yücel bu geliri çok güzel bir şekilde kullanmıştı. Biz bu gelirin alınmasına itiraz ettiğimiz yok. Sadece ana muhalefet partisi, gerçi Edirne'de iktidar partisiyiz. Bu yatırımlardan İl Genel Meclisi'nin büyük çoğunluğu elinde olan CHP'nin haberi yok. Bu konuyla ilgili özellikle kamuoyuna çünkü ben bu açıklamayı kamuoyundan gelen baskılar üzerine yapıyorum. 
Çevre Vakfı'nın yurtdışından gelen araçlardan otomobillerden 25 Lira büyük TIR ve otobüslerden 200 Lira gibi ciddi bir rakam topladığını biliyoruz. Özellikle hafta sonu 24 saat içinde 15-20 binlerle ifade edilen bir giriş oluyor. Giren tüm araçlardan para alınıyor. Bu para nereye kullanılıyor? Biz bunu bilmek istiyoruz. Para alınmasın, hizmette kullanılmasın demiyoruz. Sadece merak ettiğimiz bu paraların nerelere yatırıldığı. Biz de bilelim, vatandaş da bilsin. Edirne'ye girip çıkan da araç başına 25 Lira para veriyor. Sadece dışarıdan gelen turistlerden değil bu para herkesten alınıyor. Bir otobüs işletmecisinin tepkisini gördüm. Otobüs başına 200 Lira para veriliyor. Bunlar ciddi rakamlar. Alınmalı mı? Alınsın. Az alınıyor, çok alınıyor. Bunlar ayrı bir konu. Biz bu paranın nerelere, ne şekilde kullanıldığını merak ediyoruz. Özellikle kamuoyumuz çok merak ediyor. Bu açıklamayı yapmamı Edirne'deki birçok vatandaş istedi. Yurtdışına gidip gelen her insan soruyor. Bu paralar nerede kullanılıyor? 
"BİLMEDİĞİMİZ MÜTEVELLİ HEYET"
Bu para Mütevelli Heyeti'ni bilmediğimiz bir Vakıf tarafından kullanılıyor. Vakıflar, Mütevelli Heyeti ile kurulur. Mütevelli Heyeti'nde kim var bilmiyoruz. Sadece Özel İdare'nin bir personelinin bu işin başında görevli olduğu ama Mütevelli Heyeti'nde kim olduğunu bilmiyoruz. Bu gelirlerin nerede kullanıldığını bilmiyoruz. Özellikle tekrar söylüyorum. Bu gelirin kullanılmasıyla ilgili CHP olarak bir eleştirimiz yok. Sadece nereye, ne zaman, ne şartlarda kullanılıyor? Edirneli bir vatandaş olarak da bilme hakkımız var. 
"KİRLİ SİYASETİ KİM YAPIYORSA ONLARA HAVALE EDYORUM"
Takıldığım bir konu daha var. AK Parti Edirne İl Başkanı sayın Belgin İba bir kadın İl Başkanımız. Bir açıklama yaptı. 'Muhalefet yalan bilgilerle vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik kirli siyasetlerine devam etmektedir' diyor. CHP olarak şahsen ben üzerime alınmıyorum. Kimlerin kirli siyaset yaptığını 15 Temmuz'da biz gördük. Kimlerin kirli siyaset yaptığını 15 Temmuz'da ve ondan önceki süreçlerde biz gördük. O yüzden kirli siyaseti kim yapıyorsa onlara havale ediyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Baroda çifte yemin
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Puan cetvelinde yeni tablo
Meclis başkanından 'özür'
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama