ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
CHP'de 'tencere' araştırması
CHP Genel Merkezi'nin talimatıyla sunacakları rapor için seçim bölgelerindeki halkın sorunlarını mercek altına alan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AK Parti'nin halkın ve ülke gündeminden koptuğunu belirtirken, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da "Tencere kaynamazsa hükümet gidicidir" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 23-10-2020 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
CHP'de 'tencere' araştırması

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
CHP Genel Merkezi'nin talimatıyla sunacakları rapor için seçim bölgelerindeki halkın sorunlarını mercek altına alan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AK Parti'nin halkın ve ülke gündeminden koptuğunu belirtirken, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da "Tencere kaynamazsa hükümet gidicidir" dedi.
CHP'nin iki milletvekili Gaytancıoğlu ve Gündoğdu, yaşanan ekonomik krize ilişkin Genel Merkeze sunacakları rapora yönelik yapacakları çalışma öncesi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Gaytancıoğlu, AK Parti'nin sürekli ithalat kararnameleriyle ülkeyi yönettiğini belirterek, şunları söyledi:
GAYTANCIOĞLU: CHP HALKIN GÜNDEMİ İÇİN SAHADA
“Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin gerçek sorunlarıyla haşır neşir oluyor. Yaratılan suni gündemleri bir kenara iterek halkın sorunlarını gündeme taşımaya ve bundan sonra sürekli bu gündemi tartışmaya, çözümleri hükümetle paylaşmaya hazırız. Bir haftadır 81 ilimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun haricindeki tüm milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları, MHK üyeleri dahil herkes sahada. Konumuz KOBİ'lerin sorunları. Bu sorunları yerinde, sahada tespit ederek bir rapor halinde 28 Ekim tarihine kadar Genel Merkezimize ileteceğiz. Genel Başkanımız da bu raporları derleyip toplayarak ilk grup toplantısında kamuoyuyla paylaşacak. 
CHP iktidar tarafından yaratılan, oluşturulan gündemin dışına taşarak halkın gerçek gündemini takip ediyor. Halk, 'Borçluyum, işsizim, dükkanımda siftah yok, eşime pazar parası veremedim, borcumu ödeyemedim' diyor. Rakamlara baktığımızda her şeyi görebiliyoruz. Her 5 kişiden 1'inin çiftçi olduğu bu ülkede çiftçiler bugün süt fiyatlarını konuşuyor. Yem fiyatlarının artışını, süt fiyatlarının artmamasını konuşuyorlar. 
"AKP HALKIN GÜNDEMİNDEN KOPMUŞTUR"
Dün bu kadar sorun varken hükümet iki kararname daha çıkartarak bizim de ithal ettiğimiz ürünleri Suriye ve diğer az gelişmiş ülkelere bağış yapma kararnamesi çıkardı. Biz nohudu, buğdayı ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz ürünleri onlara da yardım ederek vereceğiz. Bizde olsa verelim. Biz de bunu dövizle alıyoruz. Kendi insanımız acaba tenceresinde nohut pişirebiliyor mu? Önce bunu sorgulamalıyız. Yine aynı kararnamenin devamında 31 Aralık'a kadar buğday, arpa ve mısır ithalatındaki gümrük vergileri sıfırlandı. Yani AKP'nin yaptığı tek şey sıfırlamak. Sıfırlamayı çok iyi biliyorlar. Gıda enflasyonu olur mantığıyla her şeyi sıfırlıyorlar. Gıda enflasyonu olur mantığıyla süt fiyatlarına zam yapmıyorlar. Ama yem fiyatları zam görüyor. Elektrik, doğalgaz her şey artıyor. AKP Türkiye'nin halkın gündeminden kopmuştur. Halkın gündeminde TÜİK verilerinin rakamları değil gerçek rakamlar var. Halk markete gittiğinde gerçek enflasyonun ne olduğunu çok iyi biliyor. TÜİK'in açıkladığı yüzde10 rakamına inanmıyor. 
"AKP İTHALAT KARARNAMELERİYLE ÜLKEYİ YÖNETİYOR"
CHP kısacası AKP'nin yarattığı suni gündemle uğraşmayacak. Yoksulluğun, işsizliğin, hayat pahalılığının, halkın gündeminin ne olduğunu her fırsatta dile getirmeye devam edecek. Bu yönde politikalar üretecek. Halkın gündeminden hiç kopmadık. Ama AKP köşklerde yaşayan yöneticileriyle halkın çorbası var mı bunları düşünmeden sürekli ithalat kararnameleriyle ülkeyi yönetmeye devam ediyor.”
GÜNDOĞDU: TENCERE KAYNAMAZSA HÜKÜMET GİDİCİDİR
Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da "Tencere kaynamazsa hükümet gidicidir" dedi ve özetle şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi daha önce esnafa yönelik çalışmamız oldu. Aynısını bel kemiğimiz olan KOBİ'lerde yapmak istiyoruz. 81 ilde Genel Başkan Yardımcılarımız da dahil olmak üzere Sayın Genel Başkanımızın haricinde herkes şu anda kobi faaliyetlerini yürüten esnafımızın yanında. Türkiye'de 3.5 milyon civarında KOBİ var ve ciddi anlamda da bizim bel kemiğimizi oluşturuyor. KOBİ'ler sıkıntılı, Sanayi Odalarına ziyaret yaparak onların da bilgi birikimlerinden yararlanarak bunları ortaya çıkaracağız. Ayın 28'ine kadar CHP grubuna teslim edip muhasebesi yapılıp tekrar çıkacak. 
Türkiye'de son 18 yılın son 6 yılında huzur kalmadı, ekonomi bitti, sosyal ve kültürel anlamda bir çöküntü yaşıyoruz. Sadece her olumsuzlukta dış güçler diyerek topu başkalarına atıyoruz. Şimdi baktığımızda deniz bitti, kara göründü. Ülkenin menfaatleri açısından ana muhalefet partisi olarak üstümüze ne düşerse hepsini yerine getirmeye çalışıyoruz. Aynı olgunluğu maalesef bugüne kadar hükümetten görmedik. Bugün ittifaklar karşı karşıya geliyor. Bu ülkede sadece esnaf olarak değil, çiftçisiyle emeklisiyle memuruyla işçisiyle çalışanıyla hayatından kimse memnun değil. Psikolojik zaaf yaşayan bir ülke haline geldik. Herkesin kimyası bozuldu. Çünkü yokluk var, ekonomik krizler var. Şimdi maalesef psikolojik tedavi gören birçok kişi görmeye başladık. Bunlar Türkiye'nin gelmiş olduğu noktanın bir göstergesidir. Müthiş bir huzursuzluk, işsizlik, birbiriyle bağdaşmayan davranışlar maalesef Türkiye'yi bu hale getirdi. 
Yasalarla veya diğer işlerle baktığınızda Meclis tamamen itibarsızlaştırıldı. Devre dışı bırakıldı. Her şey sadece bir kişinin iki dudağı arasından çıkan olaylara bırakılmış durumda. Bunun Türkiye Cumhuriyeti'nde olmaması gerekiyor. Burada baktığımızda Mustafa Kemal Atatürk ilke ve devrimlerinin en iyi şekilde devam ettirilerek buradaki yapının, düzenin daha da konularak devam etmesi gerekirken maalesef Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı yanlış işler yaparak Türkiye'yi çıkılmaz bir duruma doğru sürüklemeye başladı.
Kime gidersek gidelim bir memnuniyetsizlik var. Geldiğimiz nokta ne kadar kötü durumda olduğumuzun göstergesi. Aşağıdaki tabanla yukarıdaki tavan arası tamamen kopmuş. Bu iş bitti. Önümüzdeki sürece baktığımızda AKP artık yok. Çünkü geçmişte de bu böyle olmuştur. Tencere kaynamazsa hükümet gidicidir. Aynı şu an AKP  MHP'de olduğu gibi. Bir an önce gitsinler ya da ülkede CHP'nin vermiş olduğu önerilere bir an önce kulak versinler. Bizim istediğimiz bu. Çünkü hala kulaklarını tıkamışlar, gözlerini kapatmışlar, duymuyorlar, görmüyorlar. 
Ülkemizde yeterli çıkmadığı halde Suriye'ye kuru gıda yardımı yapılıyor. Suriyelilerin başımızın üstünde yeri var. Savaş bittiğinde geri döneceklerini ifade ettiler. Savaş bitme noktasına geldi. Herkes ülkesine. Son 5 yılda Suriyelilere 40 milyar Dolar'ın üzerinde para harcandı. Biz  40 milyar Doları esnaf, çiftçi, emekli, memur veya toplumun diğer katmanlarına harcasaydık ülkede her şey güllük gülistanlık olurdu. Ama inatla hala biz harcayacağız, göndereceğiz diyor. Kimse kusura bakmasın. Kahramanlığı yapacaksan kendi vatandaşına yapacaksın. Başkasının vatandaşına değil. Ülkede gezdiğimiz her yerde toplumun hangi katmanı olursa olsun çok dertli. Bu dertlere çare olmaya çalışıyoruz. En azından onlardan bilgi alarak, dokunarak biz bunları yapmaya devam edeceğiz. Sonraki süreçte de göreceksiniz Millet İttifakı önümüzdeki seçimde iktidara gelecek. Şu anki kaostan da kurtulmalıyız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Baroda çifte yemin
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Meclis başkanından 'özür'
Puan cetvelinde yeni tablo
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama