ANASAYFA
14 Mayıs 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Aşı listesi yalan oldu!
Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, grip aşısının dağıtımının artık prosedüre bağlandığını, isteyen herkesin ulaşamayacağına dikkat  çekerek, daha önce eczanelerde düzenlenen isim listelerinin de bu yüzden hiçbir önem ve anlamının kalmadığını söyledi Ciravoğlu, dün itibariyle ülke genelinde uygulanmaya başlayan ve ilk etapta 1 buçuk milyon doz ithal edildiği belirtilen grip aşısının, ülkede aşı vurulması gereken asgari 6 buçuk milyon vatandaş olduğu düşünülünce yetersiz olduğunu ifade etti…
Haberin Yayın Tarihi: 23-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Aşı listesi yalan oldu!

Olgay GÜLER
Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, dün itibariyle ülke genelinde uygulanmaya başlayan ve ilk etapta 1 buçuk milyon bin doz ithal edildiği belirtilen grip aşısının risk grubunda 6 buçuk milyon vatandaş olduğu düşünülünce yetersiz olduğunu ifade etti.
Türkiye genelinde ilk etapta gelen yaklaşık 1 buçuk milyon grip aşısıyla birlikte, aşı uygulaması başladı. Dün başlayan aşı çalış-maları kapsamında vatandaşların ilk olarak E - Devlet veya E - Nabız sistemine girerek kendileri için aşı tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Kendilerine aşı tanımlanan vatandaşlar daha sonra aile hekimine giderek bunu reçetelendirerek eczanelere başvurması isteniyor. Reçeteleriyle eczanelerin yolunu tutan vatandaşlar aşılarını olmaya hak kazanırken, ilk etapta sadece yüksek risk grubundaki vatandaşlara aşı tanımlandığı belirtiliyor. Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu ise, ülke genelinde risk grubunda yaklaşık 6 buçuk milyon insanın olduğunu ifade ederek, gelen aşının yetersiz olduğunu ifade etti. 
'İHTİYACIN 4'TE 1'İ KADAR AŞI GELDİ' 
Yaklaşık 2 aydır halkın aşı beklediğini belirten ve talebin çok olduğunu söyleyen Ciravoğlu, “Şöyle bir gerçek ortadaydı; bu yıl pandemi nedeniyle bütün dünyada grip aşısına talep çok fazlaydı, her ülkeye istediği dozda aşı verilme olanağı yoktu. Bu koşullar içerisinde edindiğimiz bilgilere göre yaklaşık 1 milyon 500 bin doz grip aşısı Türkiye'ye ithal edilmiş durumda. Bu tabii yetersiz. İhtiyacın çok çok altında bir doz. En azından 4'te 1'i kadar bir doz olduğunu ifade etmemiz gerekiyor” dedi. 
'AŞI 3 AŞAMALI OLARAK TEMİN EDİLEBİLİYOR' 
Grip aşısının dağıtımının da artık prosedüre bağlandığını, isteyen herkesin ulaşamayacağını ifade eden Ciravoğlu, “Grip aşısını temin etmek için vatandaşın ilk baş E  Devlet veya E  Nabız'a girmesi gerekiyor. Buralara girip kendi adına grip aşısı onayı olup olmadığını görebiliyor. Yoksa, zaten yüksek risk grubunda olmadığınız için 'daha sonra değerlendirilecektir' şeklinde bir ibare çıkıyor. Eğer E-Devlet veya E-Nabız şifresi yoksa vatandaş, bunu aile hekimlerinden geçici bir E-Nabız şifresi alarak görme olanağı da var veya aile hekiminin de girip görme olanağı var. Dolayısıyla kişi, aşı vurulacak yüksek riskli gruptaysa adına bu aşının onayı çıkıyor. İkinci adım olarak, onay çıktıktan sonra hekim aşıyı 'Reçetem' sistemi üzerinden reçete ediyor aşıyı kişinin adına ve bir şifre üretiyor. O şifreyle vatandaş herhangi bir eczaneye başvurarak aşıyı talep ediyor. Üçüncü adımda ise, eczane de kişiye özel reçetelenmiş bu ilacı ecza deposundan getirtiyor. Ondan sonra hastaya veriyor ve aşı vuruluyor. Bu şekilde her şey prosedürüne göre, kesinlikle her aşaması kayıt altında işlemle yapılıyor. Bunların dışında ne eczanelerin ne de aile hekimlerinin bir aşı talep etme imkanı yok, tamamen bu sistem içerisinde adına özel belirlenmiş şekilde yurttaşlarımız grip aşısını temin edecekler” diye konuştu. 
'BU YIL HERKES AŞI OLAMAYACAK' 
Ülkede aşı vurulması gereken asgari 6 buçuk milyon kişinin olduğuna dikkat çeken ve gelen aşı miktarının yetersiz olduğunu kaydeden Ciravoğlu, “Yaklaşık 6 buçuk milyon asgari aşı ihtiyacı olduğu varsayılıyor ama bugün uygulama henüz yeni başladı. Burada risk grubu ifadesi altında kimlere onay verildiğini de yaşayarak görmemiz lazım. Normal şartlar altında burada kronik akciğer hastalığı olanların, astım ve KOAH gibi veya kanser hastalarının veya dalağı alınmış olanların öncelikli olarak yüksek risk grubu kapsamına girmesi gerekiyor. Tabii ki burada uygulamayı gördükçe belirleyebileceğiz bunları. Önceki yıllarda olduğu gibi yurttaşların da kendini koruyabilmek için aşı vurdurması söz konusuydu. Bu sene bugünkü koşullarda bu olamayacak gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
'BAĞIŞIKLI SİSTEMİ ÜST SEVİYEDE TUTULMALI' 
İnsanların bağışıklık sistemini üst seviyede tutarak, maske, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Ciravoğlu, “Biraz da iyi tarafını eklersek, kişisel kanımca bu yıl gribal enfeksiyonları çok az göreceğiz. Pandemi süreci devam ettiği için, koronavirüsten korunmak için aldığımız bütün önlemler, maske  mesafe  hijyen önlemleri aynı zamanda gribal enfeksiyonu ve grip oluşturan virüslere karşı da koruyucu özellik taşıdığından, gribe yakalanma ihtimalimiz, eğer kendimizi koronaya uygun koruyorsak çok azalmış oluyor. Bunun yanında bağışıklık sistemini çok üst seviyede tutmamız lazım, doğru beslenmemize çok dikkat etmemiz lazım, uyku düzenimize ve saatlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bunları da hafifletici önlemler olarak görürsek gribe yakalanma olasılığımız azalır” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da Petek Temizliği Fiyatları Ne Kadar?
ERDAL CAN ALKOÇLAR: FİTO-SARM' A YATIRIM TEKLİFİ ALDIK
Edirne Belediyesi'nden malzeme alım ilanı
Banka Kredileri Mukayese
Akü satın alınacak
Revir ve diş muayene için malzeme alımı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama