ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Grip aşısı isme teslim
39. Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Uygar Güler, e-nabız'da kendilerine grip aşısı çıkmayanlara ilerleyen günlerde reçete edinme şansları olabileceklerini belirterek, sistemi sürekli olarak takip etmelerini önerdi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-10-2020 08:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Grip aşısı isme teslim

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Dağıtımına Sağlık Bakanlığı'nın müdahil olduğu grip aşısı bakanlığın onayından sonra hasta adına eczanelere ulaşıyor. 39. Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Uygar Güler, "Kağıt reçetenin geçerliliği yok" diyerek halkın e-nabız sistemine girmesini önerdi. 
39.Bölge Edirne Ecz. Odası Başkanı Ecz. Uygar Güler, pandemiden dolayı grip aşılarının Türkiye'ye kısıtlı dozda geldiğini anımsattı. Hiçbir eczanenin elinde aşı bulunmadığını belirten Ecz. Güler, aşıların reçete mukabilinde hastanın adına Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile geldiğini söyledi. Vatandaşın bu nedenle ücretli aşı talep etmemesini kaydetti ve "Mutlaka halkımız e-nabız sistemine girsin" diyerek şunları söyledi:
"BAKANLIĞIN ONAYI İLE HASTA ADINA AŞI GELİYOR"
“Grip aşıları Türkiye'ye ulaştı. Zaten daha önce de paylaştığım gibi pandemiden dolayı kısıtlı bir doz Türkiye'ye gelmesi planlanıyordu. Bu sene dağıtımına Sağlık Bakanlığı müdahil oldu. Öncelikli olarak yüksek risk grubundaki hastalara aile hekimleri tarafından reçete yazıldıktan sonra hastalar eczanelere geliyorlar. Biz hastanın reçetesini sisteme kaydettikten sonra Sağlık Bakanlığı'ndan onayı aldıktan sonra aşı hasta adına eczanelerimize ulaşıyor. 
"ÜCRETLİ AŞI YOK"
Şu an hiçbir eczanenin elinde, buzdolabında aşı stoku bulunmamaktadır. Aşılar reçete mukabilinde hastanın adına geliyor. Bu yüzden vatandaşlarımız ücretli olarak aşı talep etmesinler. Çünkü hiçbir eczanenin elinde aşı yok. Reçetesi olmayana aşı yok. Risk grubunda olan hastanın reçetesinden bahsediyorum. Herhangi bir kağıt reçete yazdırıp gelen hastaya da aşı veremiyoruz. Mutlaka devlet tarafından onaylanmış hastalıkları olan risk grubunda olan ve aile hekimi yazarken Sağlık Bakanlığı'ndan onay alarak yazdığı e-reçete eczanemize geliyor. Biz bu e-reçeteyi Sağlık Bakanlığı sistemine kaydediyoruz. Onay aldıktan sonra aşı hasta adına eczanemize geliyor. Kağıt reçetenin de şu an herhangi bir geçerliliği yok. Hastanın aşı alıp alamayacağını kontrol etmesi için Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız sistemi var. E-nabız sistemine kaydı olan bir hastamız sisteme bakıp aşı alıp alamayacağını görebiliyor. 
"E-NABIZ SİSTEMİNE MUTLAKA GİRSİNLER"
Hastalarımız önce e-nabız sistemine girsinler. Aşı alıp alamayacaklarını görsünler. Halkımız e-nabız sisteminden kontrol etmeden aile hekimine gitmesin. E-nabız sisteminde hastanın aşı alıp alamayacağını sistem gösteriyor. Bu onayı aldıktan sonra aile hekimine başvursun. Aksi takdirde sağlık ocaklarında gereksiz halk sağlığını tehdit eden bir yoğunluk olacak. Bu hem aile hekimlerinin hem de eczanelerin işlerini kolaylaştırır. E-nabız'ı olmayanların bizzat aile hekimine başvurarak sorgulaması gerekiyor. Önerimiz bir şekilde e-nabız sistemine kayıt olmaları. Bu şekilde aşı vurdurup vurduramayacaklarını görebilirler. Örneğin dün bir hastamızın aile hekimi başvurusunda sistem aşıyı onaylamamıştı. Bugün sistem aynı hastamızın aşısını onayladı. Yani sistem en yüksek risk grubundan başladı. Yavaş yavaş aşağılara doğru geliyor. İlk sefer başvurduğunda aşı çıkmamış bir hasta ilerleyen günlerde reçete edinme şansı olabilir. Onun için hastalarım e-nabız'dan sürekli takip etsinler.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Baroda çifte yemin
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Puan cetvelinde yeni tablo
Meclis başkanından 'özür'
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama