ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda, bir ayda ekonomiyi ayağa kaldırmada iddialı olduklarını belirtirken, "Dövizin artması açık ve net olarak Türkiye'nin fakirleşmesidir" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-10-2020 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kredi pompalamakla olmuyor’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda ekonomiyi Türkiye ve Edirne yerelinde değerlendirdi. "Ekonomi yerde" diyen Dr. Arda partilerinin bir ayda ekonomiyi ayağa kaldırmada iddialı olduklarını söyledi. 
DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda ülke genelinde ve Edirne yerelinde ekonominin geldiği noktayı değerlendirip üzüntüsünü dile getirdi. "Dövizin artması açık ve net olarak Türkiye'nin fakirleşmesidir" diyen Dr. Arda şunları aktardı:
"EKONOMİNİN GELDİĞİ NOKTAYI GÖRMEK ÇOK ÜZÜYOR"
“Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı görmek beni çok üzüyor. Euro neredeyse 10 TL. Dolar 8 TL olmuş durumda. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye bugün bir Yunanistan vatandaşının 10'da 1'i paraya sahip olmayı hak etmiyor. Biz sınır komşusuyuz. Sınırlar açık olsa 10 dakikada gidebileceğimiz bir yer. Bunu Türkiye hak etmiyor. Bugün geldiğimiz noktada Leva 5 TL oldu. Belki bizim şehrimizin ekonomisine bir yerden hareket katıyor gibi gözüküyor ama biz bir yerden aldığımızı bir yerden veriyoruz. Gündüz Bulgar müşteriyle alışveriş yapıyorsunuz. Kazandığınızı düşünüyorsunuz ama akşam markete gittiğinizde herhangi bir şeyiniz yok. El yakıyor. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Açıklanan enflasyon oranlarını görüyoruz. 
"YILDA DEĞİL AYDA YÜZDE 10"
Bana göre Türkiye'de enflasyon yılda değil ayda yüzde 10'dur. Hepimizin gözünün önünde gerçekleşiyor. O yüzden biz çok üzülüyoruz. Bunun sebepleri var. Genel Başkanımız da bunu çok güzel, net olarak anlatıyor. Sayın Kılıçdaroğlu merkezimizi ziyaret etti. Çıkışta Sayın Babacan ile basın toplantısı yaptılar. Orada Sayın Kılıçdaroğlu'na dövizle ilgili bir soru geldi. Sayın Kılıçdaroğlu, 'Bu soruyu Ali Bey cevaplasın' dedi. Hem güzel bir jest hem de liyakata bir vurguydu. 
"KREDİ POMPALAMAK PARA BASMAKLA EKONOMİ YÜRÜTÜLMEZ"
Biz sürekli kredi pompalayarak, para basarak ekonomiyi yürütmeye çalışıyoruz. Dövizimiz yok. Döviziniz olmadan para bastığınız sürece döviz yukarı gitmeye devam edecek. Durması mümkün değil. Birkaç gün önce dövizde bir gevşeme olmuştu. Geçen gün Merkez Bankası tekrar faizi arttırmayınca tekrar bıraktığımız yere geri geldi. Dövizin artması sayın Maliye Bakanımızın 'Biz kura bakmıyoruz' gibi değil. Dövizin artması açık ve net olarak Türkiye'nin fakirleşmesidir.     
“DÖVİZE BAKMAYARAK EKONOMİ POLİTİKASI YÜRÜTÜLEMEZ"
Bugün arabalarımıza koyduğumuz benzin, evimizde yaktığımız doğalgaz aklınıza ne geliyorsa hepsi dövizdir. Maalesef ki böyle. Bu yüzden dövize bakmayarak bir ekonomi politikası yürütülmesi mümkün değildir. Faiz oranları baskılanıyor, bazı çeşitli ekonomi politikaları deneniyor. Ama ekonomi bir bilim. Rasyonel davranmak gerekiyor. Rasyonel politikaları var. Alınan kararların bedelleri var. Bunun sonu vatandaşın cebine yansıyor. Bu yüzden de ben üzülüyorum. Her zaman söylüyorum. 
"EKONOMİYİ BİR AYDA AYAĞA KALDIRIRZ"
DEVA Partisi olarak ekonomiyi 1 ayda ayağa kaldırırız. Genel Başkanımızın da bu tarz açıklamaları var. 'Nasıl olur? Hem ekonomi enkaz hem de nasıl ayağa kaldırırız? diyorlar. Ekonomi yerde. Kollarına girip ayağa kaldıracağız. Bunu nasıl yapacağız? Sadece 'Merkez Bankası'na müdahale etmiyoruz, bağımsızız' diyeceğiz. Merkez Bankası bağımsız karar alabilir. 
"RASYONEL İKTİSAT POLİTİKALARI UYGULAYACAĞIZ"
Biz bundan sonra rasyonel iktisat politikaları uygulayacağız. Gerçekçi, akılcı, ekonominin bir bilim olduğunu kabul ediyoruz. Şuralarda, buralarda bu düzenlemeler yapılacak. Şuralarda, buralarda yapılan israf durdurulacak. Yanlış yerlere aktarılan paralar geri alınacak deseniz 8 TL olan Dolar 6,5 TL'ye iner. Ben demiyorum ki Türkiye ekonomisi birden şaha kalkar. Buralara gelir. Orta ve uzun vadeli yapılması gereken çok şeyler var.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke