ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Cumhuriyet için okudular
Edirne'de Roman vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Çavuşbey Mahallesi'nde, genç yaşlı 7'den 70'e çok sayıda mahalle sakini bir araya gelerek bir kıraathanede 'Cumhuriyet İçin Kitap Okuyoruz' etkinliği düzenledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 26-10-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Cumhuriyet için okudular

Olgay GÜLER
Edirne'de Roman vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Çavuşbey Mahallesi'nde, genç yaşlı 7'den 70'e çok sayıda mahalle sakini bir araya gelerek 'Cumhuriyet İçin Kitap Okuyoruz' etkinliği düzenledi.
Mahallede çok sayıda vatandaş, Edirneli Öğretmen Ertan Çekiç'in de kitap desteğiyle katkıda bulunduğu etkinlikte bir araya geldi. Mahallede bir kıraathanede düzenlenen 'Cumhuriyet İçin Kitap Okuyoruz' etkinliğinde özellikle 'Nutuk' tercih edildi. Çavuşbey Mahalle Muhtarı Müslüm Alırat, etkinlik hakkında yaptığı açıklamada Cumhuriyeti bir adım daha ileri götürebilmek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. 
Cumhuriyetin, demokratik bir ülkenin bozulmaz simgesi olduğunu kaydeden Muhtar Alırat; “29 Ekim 1923'te Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 'Hâkimiyet kayıtsız, şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bifiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye devletinin hükümet şekli cumhuriyettir' ifadeleriyle ilan edilmiştir. O günden bugüne Cumhuriyetimiz, aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur” dedi.
“CUMHURİYET ORTAK VARLIĞIMIZDIR”
Cumhuriyet sayesinde büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Alırat, “Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki bugün halkı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve büyümeye devam etmektedir. Türk insanı, Cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik, laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları her Türk vatandaşının ortak varlığıdır” diye konuştu. 
“ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ”
Çavuşbey Mahallesi sakinlerinin, Cumhuriyeti bir adım daha ileri götürebilmek amacıyla bir araya geldiğini dile getiren Alırat; “Yaşlısıyla, genciyle Çavuşbey Mahallesi sakinleri ellerinde kitaplarla bu toplumsal büyüme ve gelişme hareketine bir katkı yapmaktan mutluluk duymaktayız. Okumak, insanın her yönden gelişmesine katkı yapan en önemli eylemdir. Biz, Çavuşbey Mahallesi olarak bu bilinçle kitap okumaya ve örnek olmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi kıraathane, 'Okuma Evi' demektir. Biz bugün burada kıraathaneleri de asıl özelliğine kavuşturuyoruz. Her bireyi okumaya davet ediyoruz. Örnek olmasını istiyoruz. Biz yetişkinler, küçük çocuklarımıza örnek olarak onlara yol göstermeliyiz. Cumhuriyetin de bizden bunu istediğinin bilincindeyiz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, ne mutlu Türk'üm diyene. Atatürk ile kalın, Cumhuriyet ile kalın, kitap ile kalın” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke