ANASAYFA
25 Kasım 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vagonun adı üstünde!
Türkiye'nin buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisini yılbaşına kadar sıfırlamasının ardından Edirne Tren Garı'na yurtdışından onlarca tahıl vagonu gelmeye başladı… CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin özellikle kendi üretebileceği buğdayda net ithalatçı konumuna düşmesini eleştirerek, “Bu, Türkiye'nin tamamen 83 milyonluk tarım ürünleri gıda pazarı haline getirildiğinin bir göstergesi” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Vagonun adı üstünde!

Olgay GÜLER
Türkiye'nin buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisini yılbaşına kadar sıfırlamasının ardından Edirne Tren Garı'na yurtdışından onlarca tahıl vagonu gelmeye başladı.
Resmi Gazetede 21 Ekim'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 2020'ye kadar makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık'a kadar sıfırlandı. Kararın ardından, Edirne Tren Garı'nda yurtdışından gelen tahıl vagonları görülmeye başlandı. Konu ile ilgili Hudut Gazetesi'ne konuşan CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin kendi üretebileceği üründe net ithalatçı konumuna düşmesini eleştirdi. Gaytancıoğlu, “Türkiye net ithalatçı değil, net ihracatçı olmalı” dedi. 
'İTHALAT UYUŞTURUCU GİBİDİR, DIŞA BAĞIMLI HALE GELİRSİNİZ' 
Türkiye'nin ithal ürünler cenneti olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu, “Maalesef üretim politikalarını harekete geçiremeyen AKP hükümeti; 'önce dışarıda ucuz olduğu için dışarıdan alalım, yurtiçinde pahalıya üretmeyelim', mantığıyla bu işe başladı. Ama biz o zaman da uyarmıştık. Dışarıda bir süre ucuz olur, ondan sonra sizi alıştırırlar, aynen uyuşturucu gibidir, dışa bağımlı hale gelirsiniz. Dolayısıyla  ekonomideki kötü gidişten sonra da yurtdışından gelen ürünler, yurtiçinden daha pahalı olur hale geldi. Örneğin bizim yurtiçinde canla başla ürettiğimiz, üreticiden 1650 liraya alınan buğday şu anda yurtdışından 2 bin liraya getiriliyor. Yani kendi çiftçimize 1650 lira verirken, başka ülkenin üreticilerine 2 bin lira veriyoruz, hem de gümrük vergisi almadan. Yine buna keza, diğer ürünlerde mısırda, arpada, ayçiçeğinde gümrük vergileri son derece düşük ama yurtiçindeki fiyatlarla yurtdışındaki fiyatlar neredeyse aynı hale geldi” dedi. 
'TÜRKİYE İTHALAT PAZARI DEĞİL, ÜRETİM ÜSSÜ OLMALI' 
Hükümetin artık yurtdışından ithalatı durduramadığını kaydeden Gaytancıoğlu, “Hükümet artık yurtdışından  ithalatı durduramıyor çünkü iç piyasadaki çiftçiye destek vermeyi bir türlü düşünmüyor. Yani 2019'un halen tohumluk desteklerini ödemiyorsa, hale buzağı desteklerini ödemiyorsa o zaman çiftçiyi toprakta nasıl çalıştıracaksın veya ahıra nasıl sokacaksın? Ülke tarımı çökmüş ama biz halen katar katar gemilerle veya vagonlarla yurtdışından ithalatı önemsiyoruz. Bu, Türkiye'nin tamamen bir pazar haline getirildiğinin, 83 milyonluk tarım ürünleri gıda pazarı haline getirildiğinin bir göstergesi. Türkiye pazar olmamalı, Türkiye üretim üssü olmalı. Türkiye net ithalatçı değil, net ihracatçı olmalı” diye konuştu. 
'KARNINI DOYURMAK İÇİN İTHAL EDİYORSAN, BU ÇOK YANLIŞ' 
Türkiye'nin üretip, ihracatçı olabilmesi için çözüm yolunun üretim planlamasından geçtiğini ifade eden Gaytancıoğlu, “Bunun yolu, yöntemi belli. Tarlalara su götürmek, nitelikli tohumluk üretimini teşvik etmek, bunun desteklemelerini vermek, bilimsel, projelere, üretim planlamasına dayalı, geleceği ön gören bir üretim planlamasıyla çiftçiyi yönlendirmek, her üründe bir üretim ve pazarlama politikası oluşturmak ve işi işin ehli insanlara bırakmak. Türkiye tarımı ne yazık ki başı boş, günü birlik politikalarla, 'neye ihtiyaç varsa onu ithal edelim' mantığıyla gidiyor ama gün gelecek bize ürün vermeyecekler çünkü her ülke kendi insanının gıdasını düşünür, kendi bakabileceği insanların sağlıklı ve dengeli beslenmesini düşünür ve sonra dışarı satar. Biz ise önce dışarıdan alalım mantığındayız. Yani karnını doyurmak için ithalat yapıyorsan bu son derece yanlış” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Pandemide zam şoku!
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Baroda çifte yemin
Canlar için 'Dağ' gibi iki yürek
Kadırgalı Hami'nin Edirnespor macerası
Edirne'nin gurur günü
‘Yüzünüzü sola dönün’
Meclis başkanından 'özür'
Puan cetvelinde yeni tablo
‘İptal etmedik, erteledik’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama