ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Apartmanlara sıkı denetim
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kentte birden fazla katlı binaların altında yer alan işyerleri veya başka amaçla kullanılan tüm konut olmayan binaların denetimine başladıklarını açıkladı…
Haberin Yayın Tarihi: 03-11-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Apartmanlara sıkı denetim

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kentte birden fazla katlı binaların altında yer alan işyerleri veya başka amaçla kullanılan tüm konut olmayan binaların denetimine başladıklarını açıkladı. Gürkan,"Kimseye hatır gönül demeden kanunun emrettiği şekilde, sert bir şekilde müdahale ederek bunun önüne geçeceğiz" dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri saha çalışmasına başladığını açıkladı. "Deprem öldürmez bina öldürür" diyen Başkan Gürkan şunları söyledi:
"DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR"
“Çok söylenen meşhur bir söz var: 'Deprem öldürmez, binalar öldürür'. Maalesef bu gerçeği biz Türkiye olarak çok sık yaşayan ülkelerden birisiyiz. Ülkemizin belli bir kesimi deprem bölgesinde, fay hatlarına çok yakın. Bunlar da bizi olumsuz etkiliyor. Elbette 1999 Gölcük depreminden sonra Türkiye'de çok ileri tedbirler alındı. Fonlar oluşturuldu. Destekler geliştirildi. Deprem yönetmeliği çıkarıldı. Binaların bunlara göre yapılması şartları getirildi. Cuma akşamı İzmir'de bir sefer daha gördük ki kuralları sadece tek başına yazmanız bir şey ifade etmiyor. Eğer kuralları uygulamazsanız, kurallarla beraber cezai yaptırımları uygulamazsanız yaptığınız kurallar sadece kağıt üzerinde kalıyor. İzmir'de ilk etapta yıkılan binalara baktığımızda birçoğunun apartman altındaki işyerlerinde, dükkanı genişletmek için yapılan hatalı çalışmalardan kaynaklandığını görüyoruz. Nedir bu? Bir apartman altına işyeri açılmış. O işyerinin alanını genişletmek için apartmanın taşıyıcı kolonları dediğimiz kolonları zafiyete uğratılmış. Bazısında tamamen kesilmiş. Bazısında zarar verilmiş. Kolonların taşıyıcı unsurları ortadan kaldırılmış. Böyle olunca bir sarsıntıda o apartman tümüyle çökerek insanlarımıza adeta bir mezar olmuş. 
Başkan Gürkan, uç örnek olması için Edirne'ye ait olmayan bazı fotoğrafları gösterip, şehirde bağımsız binalar daha sonra olmak özellikle birden fazla katlı binaların altında yer alan işyerleri veya başka amaçla kullanılan tüm konut olmayan binaların denetimine başladıklarını açıkladı ve şunları söyledi:
"SERT ŞEKİLDE MÜDAHALE EDECEĞİZ HATIR GÖNÜL DEMEYECEĞİZ”
"Elimde bazı fotoğraflar var. Bunlar Edirne'den değil, örnek olması için gösteriyorum. Bu fotoğrafta elektrik hattı geçirmek için kolonların nasıl zarara uğratıldığı somut bir şekilde görünüyor. Uç örnek olması adı altına bu fotoğrafları gösteriyorum. Edirne Belediye olarak bugün itibariyle şehrimizde bağımsız binalar daha sonra olmak üzere özellikle birden fazla katlı binaların altında yer alan işyerleri veya başka amaçla kullanılan bütün konut olmayan binaları kuracağımız ekiple beraber denetimine başlıyoruz. Bu ilk etapta teknik bir denetim olmayacak. Sadece apartmanın altında bir işyeri oluşturulmuş. Bu yapılırken burada olması gereken kolonlar, kirişler, diğer donatılar bir zarar görmüş mü görmemiş mi kesilmiş mi kırılmış mı herhangi bir tahribata uğramış mı bunların ilk etapta çok hızlı bir şekilde tespitini yapacağız. İnşallah Edirne'de böyle bir şey çıkmaz. Ama çıkarsa da hemen kanunların bize verdiği yetkiyle o binayla ilgili gereken teknik inceleme ve statik testleri yaparak kimseye hatır gönül demeden kanunun emrettiği şekilde, sert bir şekilde müdahale ederek bunun önüne geçeceğiz. Bunu insanlarımız, halkımız için yapmak zorundayız. Bunu Edirneliler için yapmak zorundayız. Aksi takdirde Allah korusun olası bir depremde ki İzmir'deki deprem ta Seferihisar'dan buraya kadar hissedildi. Depremin ne zaman, nasıl, kaç şiddetinde olacağı hiç belli değil. Bu yüzden hem sorumluluğumuz gereği hem vatandaşlarımızı bu tür durumlardan korumak için bunları yapmak zorundayız ve kararlılıkla yapacağız. 
DENETİMLER BAŞLADI
Bugün itibariyle Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri saha çalışmasına başlıyorlar. İlk etapta birden fazla katı olan apartmanların alt katlarındaki işyerlerini hızlı bir şekilde kontrol ederek burada statik projeye aykırı kolonların kesilip kesilmediğini, taşıyıcı elemanlara zarar verilip verilmediğini tespit edeceğiz. Eğer böyle bir durum çıkarsa o binayla ilgili de mutlaka gerekeni yapacağız. Önce mühürleyeceğiz sonra teknik testlerini yapacağız. Gerekirse o binaların boşaltılmasını sağlayacağız. Hiç kimse 'bize bu kış gününde niye böyle yapıyorsunuz' demesin. Can her şeyden önemlidir. Dün İzmir'de depremzedeleri dolaşırken, onlarla konuşurken o insanların gözlerinde hissettiğimiz, gördüğümüz korkuyu, kaygıyı, tereddüdü hiç kimsenin yaşamasını istemeyiz. Sorumluluğumuz Edirne'ye, Edirnelilere karşı. Sorumluluğumuzun gereğini kararlılıkla yerine getireceğiz."
"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMADIK"
Kentsel dönüşümle ilgili de Gürkan, "Yerinde kentsel dönüşüm epeydir gündemimizde. Seçimlerden önce de gündemimizdeydi. Gündemimizden çıkarmış değiliz" diyerek şunları anlattı:
"Altyapıyla bir ilgisi yok. Sadece ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok firmanın konkordato ilan etmesi, işyerini kapatması nedeniyle kaygılarımız vardı. 2019 seçimlerinden önce yerinde kentsel dönüşümle ilgili fizibilite çalışmalarını bitirmiştik. Onlar elimizde var. Fizibilite planlarımız hazır. Bununla ilgili çalışıyoruz. Yakın zamanda bir toplantı yapıp açıklama yapacağız. Ne yapacağımızı, nasıl yapmayı düşündüğümüzü açıklayacağız. Bunları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Paylaştıktan sonra da vatandaşlarımızın kafalarındaki soru işaretleri de kalkmış olacak. Edirne Merkez olarak dördüncü derece deprem kuşağındayız. Risk oranımız diğer şehirlere göre daha düşük. Ama bu tedbirleri almamıza engel değil. Kentimizin özellikle yeni yerleşim dediğimiz bölgesinde yapıların çok katlı olması nedeniyle örneğin bazı arkadaşlarımız Yıldırım, Yeniimaret diyor ama Yıldırım, Yeniimaret'teki yapı stoğumuzun yüzde 90'dan fazlası tek katlı yapılardan oluşuyor. Orada kentsel dönüşüm yapılabilir mi? Elbette yapılabilir. Bu başka bir şey. Ama kentsel dönüşümün bir ihtiyaçtan yapılması durumu var. Bir de o bölgeyi daha düzenli daha güzel yapmak için yapılma durumu var. Bu durumda bizim önceliğimiz ihtiyaçtan dolayı yapılma zorunluluğudur. Dediğim gibi planlarımız var. Fizibilitemiz hazır. Onunla ilgili arkadaşlarımızın son birkaç çalışması var. Bir değerlendirme toplantısı yapacağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke