ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kafaya göre zamma katmerli ceza!
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, fırıncıların ekmek zammının yasal olmadığına dikkat çekerek, kendilerine daha önce kınama cezası verildiği için bu kez verilebilecek en ağır ceza ile karşı karşıya bulunduklarını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-11-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kafaya göre zamma katmerli ceza!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, fırıncıların ekmek zammının yasal olmadığına dikkat çekerek, kendilerine daha önce kınama cezası verildiği için bu kez verilebilecek en ağır ceza ile karşı karşıya bulunduklarını bildirdi.
Ekmek zammı gündemini koruyor. Hala eksik gramajda 2 Liradan satışa devam ediliyor. 200 gram ekmeğin 2 Lira'dan satışının yasal olmadığını açıklayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, "En ağır cezalardan birini alacaklar" dedi. 
210 gram ekmek 1 Lira 50 Kuruş'tan satılması gerekirken hiçbir onay almamış tarifeyle 200 gramı 2 Lira'dan satılan ekmek halkı isyan ettiriyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği 1 Aralık'a kadar tüm toplantıların yasak olması nedeniyle ETSO da yetkili kurullarını toplayamadı. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, "Onaylanmış tarifeleri yok, yaptıkları iş yasal değil" diyerek şunları söyledi:    
"YAPTIKLARI İŞ YASAL DEĞİL"
“Ekmeğe yapılan zam gündemde. Edirne gündemini Cuma gününden bu yana meşgul ediyor. Yapılan zam odalarımızın verdiği tarife doğrultusunda olan bir zam değil. Fırıncıların kendi aralarında aldıkları, Fırıncılar Derneği'nin aldığı kararla uygulamaya geçti. Yasa diyor ki 'Fırıncılar hangi kuruma üye ise o kurum onların tarifelerini onaylar ve tarife verirler.'Fırıncıların bir kısmı Esnaf Odası'na bir kısmı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na üye. Fırıncıların bize 45 gün önce vermiş oldukları bir fiyat zam tarifesi var, talebi var. Biz de bu talebi alıyoruz. Gerekli organlarımızda önce meslek komitesinde olan arkadaşlarımızla fiyat araştırması yapıyoruz. Girdilerini kontrol ediyoruz. Türkiye'deki diğer illerdeki ekmek fiyatlarını kontrol ediyoruz. Dolayısıyla kolay bir çalışma değil. Prosedür tamamlanıyor. Ardından yetkili kurulları topluyoruz. Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, belediye ile toplantı yapıyoruz. 
"ONAYLANMIŞ TARİFE YOK"
Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde '1 Aralık'a kadar bütün toplantılar yasak' diyor.  Bu fırıncılarla alakalı değil. Genelde alınan bir karar. Dolayısıyla 1 Aralık'a kadar biz yetkili kurullarımızı toplayamıyoruz. Biz Ticaret ve Sanayi Odası kendi içindeki meslek komitesindeki toplantıyı yaptık. Çıkan rakam fırıncıların istediği gibi olur veya az olur. Buna bakarız, konuşuruz. Şu an onaylanmış bir tarifeleri yok. Yaptıkları iş yasal değil. Zam yasal değil. Yasa diyor ki 'Tarifeyi bu kurumlar verir.' 
"EN AĞIR CEZALARDAN BİRİNİ ALACAKLAR"
Şu an tarifeleri yok. Odanın yaptırımı yok. Biz onlara daha önceki zamlarda olan bir kınama cezası vermiştik. Bunun sonucunda da büyük ihtimalle yine yasalar çerçevesinde bir ceza uygulayacağız. Daha önce kınama vermiştik. Yetkilerimize bakacağız. Aldıkları ceza çok hafif bir ceza olmayacak. Verilebilecek en ağır cezalardan bir tanesini alacaklar.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Kale surları mezbelelik kalacak
Adnan ustaya Şed
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke