ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Topyekün dönüşüm olmalı’
Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, deprem gerçeği, riskler ve kentsel dönüşüme ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı…
Haberin Yayın Tarihi: 16-11-2020 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Topyekün dönüşüm olmalı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, deprem gerçeği, riskler ve kentsel dönüşüme ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Topyekün bir dönüşüm planına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Liznak, borçların yapılandırılması için de " Önemli olan sürdürülebilir bir ticari hayatın tesisidir" dedi.
Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, deprem gerçeği, riskler ve kentsel dönüşüme ilişkin Oda binasında gazetecilere deprem gerçeği, riskler ve kentsel dönüşümle ilgili değerlendirmede bulundu. "Yaşadığımız her acı felaketten sonra bu konular yeniden gündeme geliyor ama ne yazık ki her şey gibi bir süre konuşup bunları da unutuyoruz" diyen Başkan Liznak konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
"En büyük sorun konuyu daha henüz idrak edememiş olmamızdır. Can kaybının nedenini hala deprem olarak görüyoruz ama bizi öldüren binalar. Artık tüm insanlarımızın güvenli binalarda yaşadığından emin olmalıyız. 
2000 yılı deprem yönetmeliğinden sonra yapılan inşaatların daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz ama 2000 öncesi binalar ne yazık ki risk teşkil ediyor. Bunlar tespit edilip gerekli önlemler alınmalı. Gerekli önlemler derken konu tam da bu noktada sisli bir hal almaya başlıyor ve tartışmalar içinde kayboluyoruz. 
"TOPYEKÜN DÖNÜŞÜM PLANI ŞART"
Deprem sonrası bazı kurumlar çıkıp bir kaç bina gezdi sözde kontrol adı altında, basına fotoğraf verdiler, geçtiler gittiler. İnsanları evlerinden çıkardılar. Çözüm bu mu? Binaların yapılış yılları ve ömürleri belli. Bölgelere ayırarak topyekün bir dönüşüm planı gerekli ve bu plan sırasında da hem konut sahipleri hem bu dönüşümü üstlenen firmalar mağdur edilmemeli. Böyle hayati bir mesele rant konusuna çevrilmemeli."
"BORÇLAR NEDEN BİRİKTİ?"
Başkan Liznak yeniden yapılandırma kapsamında borçlara ilişkinde, "Borçlar neden birikti diye sorulmalı" dedi ve şunları aktardı:
Çıkan Torba Yasa ile birlikte esnafımızın borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Bu olumlu adım için öncelikle emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bugün borçlar ödenecek ama şu husus gözden kaçırılmamalı. Bu borçlar neden bu kadar birikti? Düze çıkmamız için bu soruyu sormalıyız. Öncelikli hedefimiz esnafımızın tüm borçlarını gününde ödeyebileceği, insana yakışır yaşam standartlarında sahip olacağı bir ticari hayat sağlayabilmek. Günlük çözümler kısa vadede dertleri çözer belki ama önemli olan sürdürülebilir bir ticari hayatın tesisi."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
Bu akşam tango rüzgarı esecek
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama