ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
8 milyon yıllık tarih!
Edirne merkeze bağlı Büyükdöllük Köyü'nde halkın kum ocağında buldukları fosillerin Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan incelemede 8 milyon yıl öncesi 'Geç Miyosen' döneminde yaşamış bir mamuta ait olduğu ortaya çıktı…  Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Yaraş, “Günümüzden 8 milyon yıl öncesine ait fosiller bunlar. Yani burada 8 milyon yıllık tarih yatıyor diyebiliriz. Bu alanda yaşanmış olması, antik dönemde, buzul döneminde burada bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu Trakya tarihi açısından da büyük önem taşıyor” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-11-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
8 milyon yıllık tarih!

Olgay GÜLER
Edirne merkeze bağlı Büyükdöllük Köyü'nde, köylülerin kum ocağında bulduğu kemikler vatandaşlar ve bilim dünyası arasında heyecan uyandırdı.
Edirne merkeze bağlı Büyükdöllük Köyü'nde köylüler, yaklaşık 2 hafta önce bölgedeki kum ocağında kemik benzeri oluşumlar buldu. Durumu Köy Muhtarı'na ileten köylüler bir yandan heyecan yaşarken, yetkililere haber verdi. Bölgeye gelen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü yetkilileri kemiklerin mamutlara ait olabileceğini ifade etti. Daha sonra yapılan incelemedeyse kemiklerin 8 milyon yıl önce, 'Geç Miyosen' döneminde yaşamış bir mamuta ait olduğu orta çıktı. Konuyla ilgili konuşan T.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Yaraş, söz konusu buluşun Trakya tarihi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. 
'DAHA FAZLA KEMİK OLABİLİR' 
Bölgede daha fazla kemik fosilinin olabileceğini söyleyen Prof.Dr. Yaraş, “Şu anda kesitte gördüğünüz defans dişinin dışında büyük olasılık bu alanda kafatası, azı dişleri olması gerekiyor. Bunlar da bulunduğu takdirde müzenin sergi salonunda çok güzel şekilde ayağa kaldırmak da mümkün bulunabilirse. Burası yaklaşık 17-18 tane alt miyosen dönemine ait kalıntıların olduğu yerlerden bir tanesi. Aslında burasının bir laboratuvar olarak kullanılması mümkün. Bu tepede de alanda yaşamış değişik büyük mamutların, fillerin kalıntılarını görebilmek mümkün. Özellikle köylülerin almış olduğu bu toprak kesitinde bunu görebilmek mümkün” dedi. 
'BİR AN ÖNCE KORUMA ALTINA ALINMALI' 
Söz konusu alanın bir an önce koruma altına alınması gerektiğini dile getiren Prof.Dr. Ahmet Yaraş, “Burası daha önce 1960'lı yıllarda Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde sayın Enver Bostancı'nın çalışma alanı olmuş, bu çalışmaların devam etmesi gerekiyor. O zamanda bulunan eserlerin bir bölümü zaten Edirne Arkeoloji Müzesi'nde de sergileniyor. Dolayısıyla bunlarla ilgili T.Ü. Rektörlüğü'nün de bir projesi var. Eğer Doğa Tarihi Müzesi yakın zamanda kurulursa, bu tip kemiklerin bir araya getirildiği büyük bir sergi salonu yapılması ve Balkanlar'da ve Türkiye Trakya'sındaki antik çağdaki yaşamı canlandırmak orada çok güzel bir hedef olabilir. Dolayısıyla bu alanın iyi taranması ve kazısının yapılması gerekiyor” diye konuştu. 
'BURADA 8 MİLYON YILLIK TARİH YATIYOR' 
Söz konusu kemik fosillerinin 8 milyon yıl öncesine ait olduğunu da hatırlatan Yaraş, “Günümüzden 8 milyon yıl öncesine ait fosiller bunlar. Yani burada 8 milyon yıllık tarih yatıyor diyebiliriz. O açıdan çok önemli. Çok nadir bulunan kemikler bunlar. Buradan şunu anlayabiliyoruz, bu çökeltiden dolayı bu alanda yaşamışlar. Bu alanda yaşanmış olması, antik dönemde, buzul döneminde burada bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu Trakya tarihi açısından da büyük önem taşıyor aslında” ifadelerini kullandı. 
'KORUMAK VE GELECEĞE AKTARMAK BİZİM GÖREVİMİZ' 
T.Ü. Biyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çamlıtepe önderliğinde kurulacak müzede bu tür buluntuların zenginleştirilebileceğini de sözlerine ekleyen Prof.Dr. Ahmet Yaraş, “Sürdürülebilir olan kentlerde en başından günümüze kadar olan kültür varlıklarının tümünü aynı değer ve önemde değerlendirmek, korumak ve geleceğe aktarmak bizim görevimiz. Üniversite olarak da bunun için çalışmalar yapıyoruz. Örneğin T.Ü. Biyoloji bölümünün böyle bir müze kurması, Trakya açısından değil tüm Balkanlar açısından büyük önem taşıyor. Bu tür buluntularla oranın zenginleştirilmesi geleceğe çok güzel bir yatırım olacaktır” şeklinde konuştu.  
'BÖLGE DAHA FAZLA ARAŞTIRILMALI' 
Bölge halkından Cemal Kuday, bölgenin daha fazla araştırılması gerektiğini ifade etti. Kuday, “Burada arkadaşlar köyden kum almaya geliyorlar kepçeyle. Kepçe burada kum aldığı sırada kemikleri görüyor. Sonrasında üniversiteden arkadaşlara haber vermişler. Onlar gelip incelemişler, bazı parçalar almışlar. Mamuta ait olduğunu söylemişler. Bence burasının daha fazla araştırılması gerekiyor. Eğer böyle bir şey varsa araştırılarak gün yüzüne çıkarılmalı” dedi. 
'ÇOK HEYECANLANDIK' 
Büyükdöllük Köyü sakini Sami Debreli de, söz konusu buluşun kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtti. Debreli, “Bu buluş bizde heyecan uyandırdı. Yetkililer geldiler ilgilendiler. İncelemek üzere aldılar götürdüler. Biz onların söylediklerin yola çıkarak çok heyecanlandık. Mamut olabileceğini söylediler. Çok uzun yıllar öncesinden bahsediliyor. Bunca yıldan sonra burada çıkması çok güzel” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
İYİ Parti'den randevulu üye kaydı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama