ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çocuklar haklarına erişemiyor
Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, çocukların Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile kabul edilen haklarına özellikle Covit 19 virüsünün yayılma, hayatı tehdit etmesi nedeniyle erişiminin büyük oranda ortadan kalktığını kamuoyu ile paylaştı. 
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2020 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çocuklar haklarına erişemiyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, çocukların Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile kabul edilen haklarına özellikle Covit 19 virüsünün yayılma, hayatı tehdit etmesi nedeniyle erişiminin büyük oranda ortadan kalktığını kamuoyu ile paylaştı. 
Başkan Nebahat Çabuş, Üye Gönül Sayın,Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Yusuf Aydın ve Şükrü Belkız'dan oluşan Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabulü ile ilgili anımsatma yaptı. Yönetimin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
"Bugün, yine yeniden B.M. Çocuk Hakları Sözleşmesini hatırlatma günü. Çocuk haklarının korunması amaçlayan bu sözleşmeyle taraf devletlerin bu hakların yaşama geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapmayı yüklendiği Çocuk Hakları sözleşmesi 54 maddeden oluşuyor. Sözleşmenin dört temel ilkesi; Ayrımcılık yapmama, Çocuğun üstün yararını gözetme, Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama, Çocuğun katılım hakkıdır.
ÇOCUKLAR HAKLARINA ERİŞEMİYOR
Ne yazık ki bu güne kadar her çocuğun temel haklarına erişebildiğini söylemek mümkün değildi. Bugünlerde de Covit 19 virüsünün yayılma, hayatı tehdit etmesi nedeniyle Çocukların haklarına erişimi büyük oranda ortadan kalktı. Çocukların sağlıklı yaşam hakkı, temiz bir çevrede yaşama hakkı, eğitim ve öğretim olanaklarından istifade ederek kendilerini geliştirme hakkı, oyun hakkı v.b. haklar virüsten korunma tedbirleri nedeniyle kısıtlanmış ve hatta bazı çocuklar için tamamen yok oldu.
Çocuklar okullarına gidemiyor. Uzaktan eğitim adı altında sunulan hizmetten verim alınamıyor. Yoksul ve çok çocuklu aile çocuklarının eğitime  erişimi mümkün olamıyor. Çocuklarımızı eve kapatıp kaderleri ile baş başa bırakmaya hakkımız yok. Milli Eğitim Bakanlığı her çocuğa internet erişimi, online olarak yürütülen derslere erişimi için bilgisayar, tablet v.b . eğiti materyalleri sağlamakla yükümlüdür. Beden ve ruh sağlıklarının korunabilmesi, sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması için çözümler bulmak aileler kadar kamu yetkililerinin tartışılmaz görevidir.
"HAKLARA ERİŞİM EŞİT OLMALI"
Tüm çocuklar haklara erişimde eşit olmalı. Normal yaşam diye adlandırdığımız günlerde dahi haklarına erişimde engellerle karşılaşan ve hatta erişemeyen çocuklarımızın hakları, ihtiyaçları gündemde dahi yer almıyor. Özel gereksinimli çocukları olan ebeveynler, anneler feryat ediyor. Dernek olarak onların sesi olmak istiyoruz.  
Standart eğitime rağmen, özelliklerine, yaşına ve zekasına uygun eğitim hakkına erişemeyen çocuklarımızın da kendilerine özgü özellikleri, ilgileri, yetenekleri, öğrenme ihtiyaçları doğrultusunda eğitim hakları var. Pandemi nedeniyle okullardaki kaynaştırma eğitimlerden faydalanamayan çocuklarımız için de vakit geçirmeden çözümler üretilmeli hayata geçirilmeli.
"UNUTMAYALIM!"
18 yaşından küçük her insan çocuktur. Hakları vardır. Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerini, istismar ve ihmalden korunmalarını sağlamak, gelişmeleri, mutlulukları için çalışmak ebeveynlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, devletin ve bizlerin vazgeçilmez, devredilemez, mazeret kabul edilmeyen asli görevidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama