ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Patent neden gereklidir? Patentin faydaları nelerdir?
Taklit edilmesini istemediğiniz bir buluşunuz varsa ve bunun tüm haklarına sahip olmak istiyor iseniz Türk Patent Ve Marka Kurumu’na patent başvurusu yaparak bu haklara sahip olabilirsiniz.
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2020 12:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Patent neden gereklidir? Patentin faydaları nelerdir?

Patent, bir buluşun; yenilik, sanayiye uyarlanabilir ve buluş basamağı içermesi özelliklerini sağlaması halinde patenti alan kişiye bu buluşun tüm satma, çoğaltma, üretme gibi haklarına sahip olduğunun belgesidir.  Patent, alabilmek için ilk olarak patent başvurusu yapmak gerekir. Uygun görülmeniz halinde patent belgenizi alabilirsiniz.

 

Patent neden gereklidir?

 

Taklit edilmesini istemediğiniz bir buluşunuz varsa ve bunun tüm haklarına sahip olmak istiyor iseniz Türk Patent Ve Marka Kurumu’na patent başvurusu yaparak bu haklara sahip olabilirsiniz. Bu haklar içerisinde: buluşu üretmek, satmak, çoğaltmak gibi haklar bulunuyor. Bu haklar ile buluşu yapan kişi 7 ila 20 yıl aralığında buluşunu koruyabiliyor. Bu süre içerisinde üretici elde etmiş olduğu tüm avantajları kullanıp bu buluştan ticari kar elde etmek için zaman bulacaktır.

 

Dilerseniz patentli ürününüzü, lisans aracılığıyla birilerine kiralayabilir ya da devredebilirsiniz. Bu hakkınızda içerisinde bulunmaktadır. Fakat lisans vermediğiniz herhangi birisi buluşunuzu izniniz dışında kullanmış ise kişi ya da kurum hakkında hukuki yollardan hak arayabilirsiniz. Zira uzun bir süre almak için maddi ve manevi harcamalar yaptığınız patentinizin üstüne hakkınızın yenmesi sizi de rahatsız edecektir.

 

Patentin Faydaları Nelerdir?

 

Patent başvurusu yapmanızın ardından başvurunuz kabul edilmiş ve patent belgenizi almış iseniz buluşunuz 20 yıl süre ile koruma altına alınacaktır. Fakat bu süre incelemeli patent için geçerlidir. İncelemesiz patent belgesinin koruma süresi yalnızca 7 senedir. Dilerseniz bu süreyi uzatabilirsiniz. Bunun içinde patent süresi bitmeden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Patent sahibi koruma süresi içerisinde buluşu üretme hakkına sahiptir. Bu hak sayesinde hem emeğinin karşılığını alacak hem de başkalarının hakkını yemesine engel olacaktır. Bu sebeple patent almak için gecikilmemeli ve zamanında alınmalıdır.

 

Patent ile birlikte, patent sahibine buluşu satma hakkı da geçer. Aynı zamanda patent sahibi buluşuna benzer bir ürünün üretilmesine de engel olabilir. Patenti alınan buluşunuzun bir benzeri üretilemez ya da çoğaltılamaz.

 

Ürününüz siz ya da sizin izniniz olmadan hiçbir şekilde pazarlanamaz. Ticari işler için kullanılamaz. Tüm haklar patent sahibine aittir.

 

Patent alımı detayları hakkında bilgi için tıklayın: https://www.destekpatent.com/patent-nasil-alinir.html

 

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama