ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Spor ve sporcuya adanmış sihirli parmaklar
Mehmet Akpençe'nin Edirnespor'un şampiyonluğunda emeği büyük...
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2020 08:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Spor ve sporcuya adanmış sihirli parmaklar

İsmail DEMİRAY
Türkiye'de sporcu masörlüğü denince akla gelen ilk isimlerden biridir Mehmet Akpençe. Yaşamına Galatasaray'da ve Milli Takım'da kazanılan birçok başarıda adı her zaman ön sıralara yazılmış. Ama bu mesleğinde son derece başarılı ve istikrarlı insanın bir de Edirne ve Edirnesporla yakın bağları var.   
Türkiye'de bu kadar ünlü ve tercih edilen bir isim iken mesleğinin en iyi yıllarında onu Edirne'ye getiren Edirnespor'la buluşturan ne olmuş diye sormadan edemiyoruz. 


Uzun dönemdir Hudut gazetesinde devam eden “Dünden Bugüne Edirnespor” yazı dizisinde görüştüğümüz birçok oyuncudan Mehmet Akpençe ismini duyduk. Şampiyon kadronun oyuncularından Arslan Can'ın ilettiği telefon numarası sayesinde 1977/79 dönemi takımına çok emeği geçen Mehmet Akpençe'ye telefonla ulaştık, kendisini dinledik, oldukça keyifli bir sohbet geçti aramızda.
GALATASARAY'DA YARDIMCI MASÖRLÜKLE BAŞLAYAN  AKPENÇE'NİN TÜRK SPORUNA EMEĞİ BÜYÜK
1953 yılında İstanbul'da dünyaya gelir Mehmet Akpençe. İlkokul, ortaokul ve lise yılları İstanbul'da geçer. Bir dönem futbola merak sarar. Beşiktaş'ta Yıldız Amatör ligin alt yapısında bir süre ter dökse de futbolcu olmaktan vazgeçer, ama 47 yıldır da futbolun, özellikle sporun içinde kalmayı başarır. 
1973 yılında daha 20 yaşındayken çok meraklı olduğu masörlüğe Galatasaray'da yardımcı masör olarak başlangıç yapar. Galatasaray'da devam eden masörlüğü Milli Takıma da yükselmesine neden olur. Bu arada Galatasaray'ın Türkiye'de birçok şampiyonluğunda, Avrupa'da atladığı turlarda, kazanılan şampiyonluklarda, Milli Takımın Dünya 3'üncülüğü, Avrupa 3'üncülüğünde, Kupa şampiyonluklarında çok emeği vardır. 
EDİRNESPOR'A GELİŞİ, ARSLAN, NURETTİN, TURGAY VE SALİH YÜZÜNDEN
Edirne'ye gelişi de enteresan olmuştur Mehmet Akpençe'nin. 1977 yılında lige kesinlikle şampiyonluk parolası ile giren Edirnespor Futbol takımı İstanbul'dan Galatasaray alt yapısından 4 oyuncuyu kadrosuna katmayı başarmıştır. Bunlar Arslan Can, Nurettin Yıldız, Turgay Kazancı, Salih Sayar'dır. Mehmet Akpençe'nin Galatasaray'ın B takımında oynayan gelecek vadeden bu gençlerle paylaştığı birçok anısı vardır. 
Edirnespor sezona başlayınca yıllarca masörle çalışmaya alışmış olan Galatasaray'dan gelen oyuncuların baskısıyla Mehmet Akpençe İstanbul'da boşluk buldukça masör olarak Edirnespor maçlarına gelmeye başlar. Kubilay Erginbaş A takımının masörü olduğu için Galatasaray'ın tüm deplasmanlarına gitmekte, Mehmet Akpençe de Kubilay Erginbaş'tan izin alarak hafta sonlarını şampiyonluk kovalayan Edirnespor maçlarında geçirmekte, bu sürede kendisini de geliştirmektedir.
Masör Mehmet Akpençe'nin anıları çok bir kısmını Hudut okurları için dinliyoruz.


BU ELLERE KİMLER DEĞMEDİKİ*
“Galatasaray'da Milli Takım'da, iki yıl Edirnespor'da görev yaptığım gibi masörlük yaşamımda geniş bir kesime yeri geldiğinde masörlük hizmeti verdim. Bunlar içinde, Ajda Pekkan, Madonna, Sting, Yüksel Uzel, Coşkun Sabah da vardır. Masörlüğün en önemli şartı insan anatomisini çok iyi bilmekten geçer. Bu sayede adale yırtıklarına, bel fıtığına, incinme, kırılma, ezilme ve boyun tutulmalarına müdahale teknikleri en iyi şekilde uygulanabilir. Hassas noktalara müdahale yöntemi vardır. Örneğin, kan dolaşımını hızlandırmak için masaja kalbe uzak yerden başlamalı ve kalbe yakın yerde bitirmelisiniz. Adale yırtığında bölgeyi ezmemelisiniz. Artık her önüne gelen masör oluyor. Ama masörlük ciddi iştir, en ufak hata sakat kalmalara neden olabilir.
Galatasaray'da görev yaptığım uzun yıllar boyunca başta Fatih Terim, Yasin ve Gökmen Özdenak kardeşler, Büyük Mehmet, Çilli Mehmet, Bülent Üner unutamadığım üst seviye oyuncu-lardı. 
KALECİ SALİH'İN  BÜYÜK SEVİNCİ , 'TABAKLAR KIRILMADI Kİ'
Galatasaray B takımı olarak Kıbrıs'tayız. Kıbrıs'ta o yıllarda şimdi olduğu gibi çok ucuz ürünler var. Bunların içinde de özellikle mutfak malzemeleri, tabak çanak takımları çok revaçta. Daha sonra Edirnespor'un da kalesini koruyacak olan Salih, yüklenmiş de yüklenmiş. Poşetler dolusu alışveriş yapmış. Salih'in bir özelliği de cebinde akrep olmasıdır. Parası çok kıymetlidir yani. Elinde poşetlerle otelde kapıya dayanmış sohbet ediyoruz. Birden dayandığı kapı açılmasın mı? Salih elinde poşetlerle uzanıverdi boydan boya. Ama poşetleri ne hikmetse havada tutuyor, kendisi yerde uzanmış bir halde. Hemen kalktı ayağa, kutuları şöyle bir kontrol etti, hepsinin sağlam olduğunu gördükten sonra “tabaklar kırılmadı, tabaklar kırılmadı” diyerekten bir sevinci vardı ki tüm kafile kahkahalara boğulmuştuk. 
KALECİ SEFA SAKATLANDI BENGAY'LA NURETTİN'İN İMDADINA YETİŞTİM 
Kaleci Sefa bir maç anında sakatlanıverdi. Çok da önemli bir maç. Ben hemen telaşla o günkü yedek kaleci olan Nurettin'i ısıtmaya başladım. Etkili olsun diye de bengay kullanıyorum. Masaj yaparken bengay kutuları Nurettin'in şortundan içeri giriyor, o çıkarıp atıyor. Bizde telaş çok fazla, bir an önce Nurettin'i maça hazırlamaya çalışıyorum. Nurettin maça dahil oldu. Harikalar yaratıyor maç esnasında. Bir de penaltı oldu, Nurettin onu da kurtardı mı? Ortalık karıştı. Yanlış hatırlamıyorsam sopa bile yemiştik maçtan sonra. O günden sonra Nurettin bu kurtarışın maharetini bengayda bulduğundan olsa gerek, tüm masajlarda bengay kullanmamı istemiştir.”
Edirnespor'da görev yaptığı dönemde Rıdvan Kösemihal hocayı, Malzemeci Körpe Mehmet, kaptan Sefa,  Başkan Zogo Niyazi, yöneticilerden; Çatı Basri, Köfteci Necati, Keresteci İrfan, Mustafa Yardımcı, Kervan Hotel Ali, Kuyumcu Zeki ve Lastikçi Hayati'yi özelikle isimleriyle anıyor. 
EDİRNESPOR'DA ŞAMPİYONLUK PRİMİ HİKAYESİ : YAZLIK ARSA VE KERESTE
Edirnespor şampiyonluk kovalıyor İzmirspor ile. Son haftalara nefes nefese giriyoruz. Dönemin yönetimi bizi karşısına aldı ve şampiyonluk primi olarak Enez'de hepimize birer tane yazlık arsa sözü verdi. Dedik 'arsa tamam da yazlıkları nasıl yapacağız?' Bizdeki uzak görüşe bak hele. Arsa oldu da yazlığı isteriz bir de… 
Keresteci Şükrü dönemin yöneticilerinden. “Çocuklar inşaatta en önemli şey kerestedir. Size söz keresteler benden size hediye… ” 
Şampiyon olduk ortada arsa yok. Arsa olmayınca inşaata da başlayamıyoruz. Bari keresteleri alsaydık ama o da hikaye oldu. Bu da bizim şampiyonluk primi hikayemizdir… 


EDİRNE'DE YAŞAMIMIN GÜZEL GÜNLERİ GEÇTİ İYİ DOSTLARIM OLDU
Edirne'de iki yılım geçti. Galatasaray alt yapısından gelen kardeşlerimin çağrısı üzerine geldiğim Edirne'de yaşamımın en mutlu günleri geçti. Ben sadece hafta sonları maça gelip bir gece Kervansaray Hotel'de kalıyordum. Oyuncular ise ilk yıl Elektrik fabrikasında; kışları buzhane, yazları fırın gibi olan odalarda… Ama aralarındaki arkadaşlık ilişkisi onları şampiyonluğa taşıdı. Dönemin tüm oyuncuları, teknik kadrosu ve yönetimiyle çok güzel dostluklarımız olmuştur. Edirne'ye iki yıl önce geldik, tekrar çağrı olursa büyük bir keyifle Edirne'ye gelmek isterim. 
Mehmet Akpençe ile genç yaşlarda evlendiği Nesrin hanımla birliktelikleri devam etmekte, 1989 doğumlu oğulları Berk'le birlikte mutlu bir yaşam sürmekteler. Mesleğini severek yapmakta,  şu anda Efes Basket'in alt yapısı olan Anadolu Basket takımında masör olarak çalışmaya devam etmektedir.
(*Milliyet Gazetesi'nde Aslı Öktener'den alıntı yapılmıştır.)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama