ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Rektör Tabakoğlu oturum başkanı
Korona vakalarındaki artış nedeniyle hastanelerdeki yoğun bakım konusu sıkça gündeme gelirken salgınla ilgili yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği “Yoğun Bakım” kongresindeki “COVID-19'da Solunum Yetmezliğinin Yönetimi” başlıklı panel Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başkanlığında gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2020 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Rektör Tabakoğlu oturum başkanı

Korona vakalarındaki artış nedeniyle hastanelerdeki yoğunluk sıkça gündeme gelirken salgınla ilgili yaşanan son gelişmeler ve detayların da değerlendirildiği “Yoğun Bakım” kongresindeki “COVID-19'da Solunum Yetmezliğinin Yönetimi” başlıklı panel Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği tarafından düzenlenen ve alanının en önemli toplantısı olan yıllık kongrelerin 17'ncisi, 16-18 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi (E-Kongre) olarak gerçekleştirildi. Yoğun Bakım 2020 “17. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 9. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı” başlığıyla düzenlenen kongrede, yoğun bakımda sık karşılaşılan durumlar, tanı ve tedavilerin yanı sıra yoğun bakım alanındaki güncel gelişmeler ile çalışmalar ele alındı. Salgınla ilgili yaşanan son gelişmeler ve detayların da değerlendirildiği kongrede Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başkanlığında, “COVID-19'da Solunum Yetmezliğinin Yönetimi” başlıklı bir panel düzenlendi.
Yerli ve yabancı, alanında uzman bilim insanlarının katkılarıyla gerçekleşen panelde, COVID-19 hastalarında gelişen ağır solunum yetmezliği nedeni ile ihtiyaç duyulan oksijen desteği, oksijenizasyonu artırmada kullanılan yöntemler, cerrahi işlem gerektirmeyen solunum destek sistemleri ile ventilasyon yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zühal Karakurt'un başkanlığında gerçekleşen oturumda, İtalya Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Profesörü Stefano Nava “HFOT ve NIV Kime, Ne Zaman, Nerede?”, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Karabıyık “IMV Yolun Sonu Mu?”, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Defne Altıntaş “Dirençli Hipoksemi Yönetimi” ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Fatma Bodur Yıldırım “Permisif Hipoksemi” başlıklı çalışma ve sunumlarıyla kongreye katkı sundu.
Ülkemizin yanı sıra dünyada alanında uzman pek çok bilim insanını bir araya getiren ve panellerin yanı sıra konferanslar ve bilimsel uygulamalar ile birbirinden farklı konu ve yaklaşımların tartışıldığı e-kongrenin açılış konuşmalarını Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven ile birlikte Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Cenk Kıraklı yaptı. Kongrede ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Topeli İskit moderatörlüğünde, Saint Louis Eğitim Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Elie Azoulay'ın konuşmacı olarak katıldığı “Kanserli Hastalar İçin Sonuçlar Nasıl Değişti?” başlıklı bir de açılış konferansına yer verildi. Kongre kapsamında, Eylem Medikal'in Uydu Sempozyumu'nun başkanlıklarını, Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Kliniği'nde görevli Doç. Dr. Dilek Kazancı ile birlikte Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan İnal üstlenirken Trakya Üniversitesi Hastanesi Solunum Yoğun Bakım Servisinde görevli Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Öğr. Gör. Pervin Hancı da küresel medikal teknoloji şirketi Getinge'nin Uydu Sempozyumu'nda konuşmacı olarak yer aldı. Öğr. Gör. Pervin Hancı, kongreye “COVID-19 Pandemisinde Torasik USG'nin Yeri” başlıklı konuşmasıyla katkı sundu.
COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl web tabanlı gerçekleşen kongrede; yeni bir bakış açısı ortaya çıkarmak, disiplinler arasında bilgi etkileşimini sağlamak ve multidisipliner bir yaklaşım ortaya koymak amacıyla uzmanlar, üç gün süresince tüm disiplinleri içine alan konularda görüşlerini paylaştı.
Tıbbın farklı disiplinlerinde çalışan 100'ün üzerinde bilim insanının katılımıyla “Hep Birlikte, En İyiye” sloganıyla düzenlenen kongrede, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve alanında uzman kişiler ile günlük pratik uygulamaların tartışıldığı “Nasıl Yapıyorum?” uygulamasına da devam edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
İki caddeye kişi sınırlaması
‘Engel neymiş gördünüz!’
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama