ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çocuğun ağzından ‘Çocuk Hakları’
Ülkü Ocakları Edirne İl Başkanlığı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde basın açıklamasını 7 yaşındaki Elif Özkan'a okutarak çocuk haklarını bir defa daha kamuoyuna anımsattı. 
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2020 07:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çocuğun ağzından ‘Çocuk Hakları’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Ülkü Ocakları Edirne İl Başkanlığı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde basın açıklamasını 7 yaşındaki Elif Özkan'a okutarak çocuk haklarını bir defa daha kamuoyuna anımsattı. 
Ülkü Ocakları Edirne İl Başkanlığı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü il başkanlığı binasında basın açıklamasıyla kutladı. Açıklamayı 7 yaşındaki Elif Özkan okudu. Özkan, "Ne mutlu Türküm diyene" dedi ve çocuk haklarına ilişkin şunları söyledi:
ÇOCUK HAKLARINI ÇOCUK OKUDU
"Benim ve dünyadaki diğer çocukların, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavramdır; çocuk hakları. Tüm çocukların hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta. İşte bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve benim haklarımı korumak adına; 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” imzalandı. Bu anlaşmayla; benim ve dünyadaki tüm çocukların hakları koruma altına alındı. 
Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakmanın bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye, benim haklarımı korumak için anlaşmayı 1995 yılında kabul etti. 
"BEN ÇOCUĞUM HAKLARIM VAR"
Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var. Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var. 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun."
Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli de özetle, “Biz 2023'e, lider Türkiye hedefine hazırlanan gençleriz. Ülkü ocakları olarak bizim en büyük vazifemiz Türk gençliğini yarınlara, bu ülkenin geleceğine hazırlamak. Biz de bu niyetle en alt yaş grubundan Elif kardeşimiz gibi  kardeşlerimizle ilgilenmek ve bunları geleceğin lider Türkiyesi'ne hazırlamak. Belirlediğimiz bu stratejiyle 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'ne dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama