ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çocukları sokağa mahkum etmeyelim’
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, özellikle işlek caddelerde, cami bahçelerinde, trafik ışıklarında çocuğunu kullanarak, ona istismar yapmaya çalışan anne ve babalara fırsat verilmemesini istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2020 07:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çocukları sokağa mahkum etmeyelim’

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, sokakta mendil satan, su satan, hediyelik eşya satan, tartı tutan, dilenen, müzik aleti çalan, ayakkabı boyayan, çiçek satan, trafik ışıklarında cam silen, vb. durumda çalışan çocuklardan alış-veriş yaparak onları sokağa mahkum edilmemesini istedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Özbaş, 20 Kasım; 'Dünya Çocuk Hakları Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda 20 Kasım'ın 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla 'Dünya Çocuk Hakları Günü' olarak kutlandığını hatırlatarak, “Özellikle savaş, yoksulluk ve sefaletin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'yi imzalamış ve o tarihten bugüne 20 Kasım; 'Dünya Çocuk Hakları Günü' olarak ilan edilmiştir” dedi.
Sadece ülkemiz çocuklarının değil, tüm dün-ya çocuklarının ihmal ve istismardan korunması, kötü muamele ile karşılaşmaması ve çocuk haklarının korun-ması amacıyla 20 Kasım 1989 yılında B.M. Genel Kurulunda 193 ülke tarafından “Çocuk Hakları Sözleşmesi” kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti de 1990 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak, uluslararası alanda bağlayıcılık kazandığı belirten Özbaş şunları kaydetti:
“Çocuk Hakları, tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun,  fiziksel/psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.
Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacaktır. Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır.  Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak;  milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür.
'Nasıl bir gelecek planlıyorsunuz?' sorusuna verilecek cevap; Çocuklar için bugün ne yaptığımızla bağlantılıdır…
Nüfusumuzun büyük bir bölümün oluşturan çocuklarımızın; sosyal ve kültürel değerlerimiz çerçevesinde yetiştirilmesi, tüm kurumlarımızın ve hepimizin öncelikli görevidir.
Bu konuda sorumluluk;  anne/babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir.
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizler çocuklarımızın her zaman yanındayız.  Mesleki rol ve sorumluluk gereği; Dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için mücadele etmeyi onur sayan sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcılarıyız. Çocuklarımızın iyilik halini güçlendirmek için; eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden, adalet sistemine kadar, bütüncül hak temelli bir yaklaşımla, bakanlığımızın hizmet modelleri kapsamında; koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuğun yüksek yararının gözetileceği çalışmaları önemsemekte ve uygulamaktayız.
Unutulmamalıdır ki 'sevgi, eğitim, yaşam, sağlık, korunma, vb. haklar' çocukların en doğal haklarıdır.  Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır.  
Siz değerli ve duyarlı bireylerden ricamız; herhangi bir nedenden dolayı, çocuklarımız sahip olduğu haklarını yaşayamıyor ve bu haklara uzak kalıyor ise bizleri arayabilir, çocuğun üstün yararına olacak durumu bildirebilirsiniz. Alo 183 üzerinden 7 gün 24 saat çağrı merkezimizdeki uzman arkadaşlarınıza ulaşabilirsiniz.
Lütfen; gitmiş olduğumuz yerlerde, karşınıza çıkabilecek olan 'sokakta mendil satan, su satan, hediyelik eşya satan, tartı tutan, dilenen, müzik aleti çalan, ayakkabı boyayan, çiçek satan, trafik ışıklarında cam silen, vb. durumda çalışan çocuklardan' alış-veriş yaparak onları sokağa mahkum etmeyelim… Özellikle işlek caddelerde, cami bahçelerinde, trafik ışıklarında çocuğunu kullanarak, ona istismar yapmaya çalışan anne ve babalara fırsat vermeyelim. Bu durumlar ile karşılaştığınızda lütfen Alo 183'ten durumu bizlere bildirin…
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü münasebetiyle; Dünya'nın neresinde olursa olsun, çocukların; çalıştırılma,  şiddet,  ihmal, istismar,  açlık,  savaş,   terör,  göç,  erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni ediyor, tüm çocuklarımızın '20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü' kutluyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
İki caddeye kişi sınırlaması
‘Engel neymiş gördünüz!’
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama