ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saros'da 3 köye ayrıcalık
Enez ilçesinin Gülçavuş ve Sultaniçe köylerinde daha önce Doğal SİT alanı olarak belirlenen 3 alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı”, Vakıf Köyü 3. Doğal Sit Alanı ise “Doğal Sit - Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-11-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saros'da 3 köye ayrıcalık

Enez ilçesinin Gülçavuş ve  Sultaniçe köylerinde daha önce Doğal SİT alanı olarak belirlenen 3 alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı”, Vakıf Köyü 3. Doğal Sit Alanı ise “Doğal Sit - Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi.
GÜLÇAVUŞ VE SULTANİÇE KÖYLERİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce Resmi Gazete'nin 22 Kasım 2020 Pazar günkü nüshasında yayınlanan ilanda Gülçavuş ve Sultaniçe köylerine ilişkin olarak şöyle denildi:
“ Edirne ili, Enez ilçesi, Gülçavuş ve Sultaniçe Köyleri (18091-18092-18117) Numaralı alanlar Doğal Sit Alanı aşağıda haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamı'nın 13.11.2020 tarihli ve 242156 sayılı Olur'u ile Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmiştir.
27 Ekim 2018 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2. maddesinin (j) bendinde yer alan 'Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal SİT alanlarının tescil kararları Resmi Gazete'de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur' hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal SİT alanının tescili tebliğ olunur.”
VAKIF KÖYÜ
Vakıf Köyü'ne ait “Sürdürü-lebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” tescil kararı da Resmi Gazete'nin aynı günkü nüshasında yayınlandı. İlanda, “Edirne ili, Enez ilçesi Vakıf Köyü 3. Doğal Sit Alanı Bakanlık Makamı'nın 13.11.2020 tarihli ve 242162 sayılı Olur'u ile 'Doğal Sit - Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmiştir.
27 Ekim 2018 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2. maddesinin (j) bendinde yer alan 'Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal SİT alanlarının tescil kararları Resmi Gazete'de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur' hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal SİT alanının tescili tebliğ olunur” denildi.
FLAŞ KARAR
Emlak Pencerem internet sitesi bakanlığın kararını Enez'de bazı alanlar için flaş karar olarak duyururken, facobook'taki “Gülçavuş” sayfası gelişmeyi “Sahilimiz artık Sit alanına alındı. Bundan sonra inşaat ve yapılaşma yok. En azından herkes istediği gibi inşaat yapamayacak” diyerek paylaştı.
Söz konusu paylaşıma yapılan bazı yorumlar ise şöyle:
“Böyle şeyleri tersten anlamak daha gerçekçi olur!? 'Rant hesapları/planları mı var?' diye işkillenmiyor değilim.
Kontrollü şerhi düşülmüş.
Anlamı ne. köy mü, sahil mi? Sürdürülebilir, koruma ve kontrollü kullanım alanı? Ne demekse. 
Sadece sahil için mi? İç kesimler için bir karar var mı acaba?
Kimse istediği araziye istediği inşaatı istediği zaman yapamayacak.
Tehlikenin başlangıcı olabilir. Kocaman bir Enez sahili varken Gülçavuş ve Sultaniçe'nin seçilmesi manidar.
Sit alanı korumaya alınmış bölge anlamına gelmiyor mu? Biz mi yanlış biliyoruz ... Bunun olumsuz bir gelişme olduğunu düşünmüyorum.” 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama