ANASAYFA
22 Ocak 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Su fiyatında 3 yıl sonra artış
Edirne Belediye Meclisi'nin Kasım ayı ikinci toplantısında, belediyenin 2021 Mali Yılı bütçesi 637 milyon 54 bin olarak onaylandı…  Bütçe görüşmelerinde su fiyatlarına, TÜFE oranında yüzde 12 oranında artış yapılırken, AK Parti grubunun bu durumu 'zam' olarak nitelendirmesine Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Zam işine girersek siz zararlı çıkarsınız. Suda, 3 yıl boyunca tek damlasına artış yapmamış, sizin ifadenizle zam yapmamış bir belediyeyiz biz” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 25-11-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Su fiyatında 3 yıl sonra artış

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Meclisi'nin Kasım ayı ikinci toplantısında, belediyenin 2021 Mali Yılı bütçesi 637 milyon 54 bin olarak onaylandı.
Edirne Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Edime Belediyesi 2021 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi ve 2021 Yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri görüşüldü. Belediyenin bütçe performansı bakımından son 10 yılın gelir bütçe rakamları hakkında meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalarının 2021 yılında da devam edeceğini öngörerek bütçede yüzde 28 artış yapacaklarını söyledi. Mecliste bütçe üzerine konuşan Belediye Başkanı Gürkan şunları söyledi:
“Finansmanın ekonomik sınıflandırılmasıyla beraber bütçemiz, 495 milyon 533 bin liradan yüzde 28 artışla 637 milyon 54 bin lira olarak, teklif edildi. Bütçe değerleri ve dengelerinde bir sıkıntı yok. Ama son bir yılda pandemi ile beraber tahakkuk, tahsilat oranlarında ciddi bir azalma, ciddi bir aşağıya düşüş var. Pandemiden dolayı vatandaşlarımızı da çok fazla zorlayamıyoruz. Pandeminin birinci dalgasında belediye kiracılarından 2 ay boyunca kira almadık ve yüzde 50 su indiriminde bulunduk. Bu yıl kamu zararı oluşturmamak için suya bilindik anlamda zam yapılmadı. Kamu zararı oluşturmamak için suya sadece TÜFE oranında bir ayarlama yapılacak, bir artış yapılacak. Bunun gerekçesi de kamu zararı oluşturmamaktır. Yoksa bu pandemi zamanında kar etmek gibi bir derdimiz yok” diye konuştu.
 ALTYAPININ 205 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI
Altyapıda çalışmaları hakkında da bilgi veren Gürkan, “Toplamda 380 kilometre içme suyu hattı planlamıştık, dün itibariyle bunun 118 kilometresi bitti. 110 kilometre kanalizasyon, atık su hattı planlanmıştı. Bunun 72 bin 630 metresi bitti. Yine 30 kilometre yağmur suyu hattı planlanmıştı, bunun da 13 bin 291 metresi bitti. 10 ayda toplamda 520 kilometrelik toplam altyapının 205 kilometresi tamamlandı. En sorunlu yerlerden, sıkıntılı yerlerden başlamıştık, yakında o bölge tamamen bitecek. Vatandaşlarımız yazın tozdan, kışın çamurlardan rahatsız oluyorlar, haklılar. Asıl sorulması gereken soru bence atlanıyor. Bu altyapının yapılış amacı neydi ve bu yapılan kısımlarda bu amaca ulaşıldı mı, ulaşılmadı mı? Örneğin Abdi İpekçi Caddesi yağışlarda bir dere gibi oluyordu. Orası bittikten sonra 6-7 kez yağış oldu. O dere pozisyonu devam ediyor mu? Bu sorunun cevabını vermek lazım. KİPA'nın karşısında her yağışta su birikiyordu. Halen su birikiyor mu?  Bu bağlamda altyapıda 24 bin 468 ton asfalt kullanıldı. Altyapısı biten özellikle ana arterlerde asfaltlamayı da yapıyoruz. 14 bin 539 metrekare granit parke taş döşemesi yapıldı. 58 bin 664 metrekarede kilit parke taşı döşenmesi, toplamda 73 bin 203 metrekare parke taşı döşemesi yapıldı” diye konuştu.
'ZAM DEĞİL, TÜFE'YE GÖRE GÜNCELLEME' 
Bütçe üzerine yapılan görüşmelerde AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu'nun suya yapılan artışı 'zam' olarak nitelendirmesine Belediye Başkanı Recep Gürkan tepki gösterdi. Gürkan, “Biz TÜFE'ye göre ayarlayacağız dedikçe siz zam diyorsunuz. Benzine gelen, akaryakıta gelen, ekmeğe gelen zamdır. Zam işine girersek siz zararlı çıkarsınız. Suda, 3 yıl boyunca tek damlasına artış yapmamış, sizin ifadenizle zam yapmamış bir belediyeyiz biz. 2020'de bir artış yaptık. 2021'de kamu zararı oluşturmamak adına TÜFE oranında güncelliyoruz. Kaldı ki tarife cetvelinde de TÜFE oranını TÜİK hesaplıyor. İnşallah enflasyon Türkiye'de yüzde 3'e düşer, biz de yüzde 3'e göre güncelleriz” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama