ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İyi ki dönmedik!’
Koronavirüs salgını nedeniyle kışlık evlerine dönmeyerek yazlıklarında kalan büyük çoğunluğu emeklilerden oluşan Saros Körfezi'ndeki tatilciler başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere alınan yeni tedbirler karşısında en isabetli kararı vermenin keyfini yaşıyor… Salgının ilk dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle evlerine hapsolan, zor günler geçiren tatilciler, salgın geçene kadar kışlığa çevirdikleri yazlıklarında kalacaklarını belirtiyor…
Haberin Yayın Tarihi: 02-12-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İyi ki dönmedik!’

Olgay GÜLER
Koronavirüs salgını nedeniyle kışlık evlerine dönmeyerek yazlıklarında kalan büyük çoğunluğu emeklilerden oluşan Saros Körfezi'ndeki tatilciler başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere alınan yeni tedbirler karşısında en isabetli kararı vermenin keyfini yaşıyor.  Salgının ilk dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle evlerine hapsolan, zor günler geçiren tatilciler, salgın geçene kadar yazlıklarında kalacaklarını belirtiyor.
Edirne'de, Soros Körfezine kıyısı bulunan, doğal güzelliği, temiz havası ve deniziyle önemli tatil bölgelerinden Enez ilçesi sahili 'koronavirüs' salgını nedeniyle, kışında tatilcilerini ağırlamaya devam ediyor. Çoğunluğu, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne gibi illerde yaşayan ve Enez'de yazlıkları bulunan vatandaşlar, bu kış tatillerini koronavirüs salgını nedeniyle uzattı. Enez'de kalan tatilciler yazlıklarına soba kurup burada yaşamaya başladı. Büyük çoğunluğu emeklilerden oluşan tatilciler, Enez'de kalarak koronavirüsten  korunup hem de  doğal yaşamda kendilerini güvende hissettiklerini söylüyor. 
Tatilciler kışlık evlerine dönmemekle başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere alınan yeni tedbirler karşısında en isabetli kararı vermenin keyfini evlerinde kurdukları soba ile ısınıp üzerine koydukları tencere ile yemeklerini pişirip çayları demleyerek çıkarıyor. 
Evlerinde şehir gürültüsünden ve teknolojiden uzak eskiden olduğu gibi, doğal bir yaşam içinde huzurlu olduklarını söyleyen yazlıkçılar, salgın geçene kadar yazlıklarında kalacaklarını belirtiyor. 
'TATİLİ UZATTIK, SOBAMIZI KURDUK'
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinden gelerek kışı Enez'de geçiren emekli Melek Yönel, (68) koronavirüs salgını nedeniyle yaz tatillerini uzattıklarını ve yazlılarına soba kurduklarını söyleyerek,  "Bu sene tatilimizi salgın nedeniyle uzattık. Sobamızı kurduk ve üzerinde hem yemeğimizi yapıyoruz,  hem de çayımızı demliyoruz. Nostalji bir hayat oldu ama organik de demek doğru olur. Salgında kalabalıktan kaçıyoruz. Burada hava temiz. Burada doğalgaz olmadığı için soba kurduk ama iyi ki de burada kalmışız. Soba sıcaklığı çok daha güzel. Salgın geçene kadar burada kalmayı düşünüyoruz." dedi. Hem kendilerini hem de çocuklarını düşündükleri için yazlıklarında kaldıklarını belirten eşi Allaatin  Yönel,(70)  ise  "Covid-19 bize bahane oldu, tatilimizi uzattık. Yaşımız itibari ile hem kendimizi hem çocuklarımızı düşündüğümüz için yazlıkta kaldık. Allah ömür verirse burada kalmaya devam edeceğiz. Balık tutmaya gidiyoruz, ormanda geziyoruz. Sobamızı kurduk, ben sobayı yakıyorum eşim yemek yapıyor. Yaşım gereği eski sobaların nasıl yandığını da iyi bilirim burada eskiye ve doğal yaşama döndük. "
'İSTANBUL'A DÖNMEDİK'
Koronavirüs salgının en etkili olduğu İstanbul'da yaşayan emekli Nurcan Sezer,'de Enez'de kendilerini güvende hissettiklerini belirterek, "Burada kendimizi güvende hissediyoruz. İstanbul'a dönecektik ama koronavirüs salgını olduğu için dönemedik. Yazlıkçılar ilk defa burada bu kadar uzun kaldık, çok mutluyuz. Burada yazlıkçı arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Telefon yok bilgisayar yok ve eskiden olduğu gibi komşularımızla sohbet ettiğimiz o günlere geri döndük."dedi.
'SOBAMIZI KURDUK, SALGIN BİTENE KADAR BUARADAYIZ'
Yazlıklarına sobaları kurup koronavirüs salgını bitene kadar burada kalacaklarını ifade eden emekli Necdet Dramalı, "Koronavirüs salgını nedeniyle bizim gibi Enez sahilimizde, 8 bin konutun olduğu bu yerde kışın kimseler kalmıyor ama covid-19 nedeniyle yazlıklarımızın 3 bin kişi burada ve evlerine sobalar, elektrikli ısıtıcılarla yaşamlarını sürdürüyorlar. Yazlıklarda herkes yazın tatilini yapıp gider bizde burada kalarak kışın zevkini çıkarıyoruz. Burada ortam sakin ve en önemlisi koronavirüs salgınından ve her türlü hastalıklardan korunmak için ailemizi, komşularımızı yakınlarımızı etkilememek ve bu hastalığa yakalanmamak için burada kalıyoruz. Salgın bitene kadar burada kalmayı düşünüyoruz. Kışlık yakacağımız yeterli olacak şekilde var."dedi.
'NÜFUSUMUZ 6 BİNE YAKLAŞTI'
Yazlıkçıların koronaviürs salgını nedeniyle ilçelerinde kalmaları ile 4 bin 200 olan nüfuslarının 6 bine yaklaştığını vurgulayan Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, "İlçemizde 7 bin 500 yazlık konutumuz var, bunlardan yaklaşık bin 200 civarı dolu. Bursa İstanbul, Tekirdağ gibi illerden gelenleri kapsıyor. Koronaviürüs salgının artması sebebiyle ilçemize taleplerde artıyor. Yazlıklarda kalan sayımız her geçen gün artmakta. Kışın 4 bin 200 olan nüfusumuz  bu artış ile birlikte 6 bine yaklaştı. Enez Belediyesi olarak Edirne Valiliği ile ortak yürüttüğümüz çalışma ile mahalle iş yerleri ve alışveriş noktalarını sürekli dezenfekte edip salgına karşı önlemlerimize devam ediyoruz."diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama