ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eğitimci babanın çağrısı
Engelli evlat sahibi eğitimci baba Yakup Öz, engelli bireylerin ve ailelerinin yaşadığı zorluklar ve başta eğitim olmak üzere beklentilerini paylaşırken, pandemi sürecinde evlerde kapalı kalan engelli öğrenciler için “Birebir canlı online ders yapılmalı" çağrısında bulundu…  
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eğitimci babanın çağrısı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Engelli evlat sahibi eğitimci baba Yakup Öz engelli bireylerin ve ailelerinin yaşadığı zorluklar ve başta eğitim olmak üzere beklentilerini bir defa daha kamuoyu ile paylaştı. Pandemi sürecinde evlerde kapalı kalan engelli öğrenciler içinde 'Birebir canlı online ders yapılmalı" çağrısında bulundu.  
Eğitimci baba Yakup Öz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde öncelikle tüm engelli bireylerin tüm sorunlarının çözülmesini dileyerek söze başladı. Pandemi sürecinde engelli öğrencilerin yaşadığı zorluklara da değinen Öz, "Yapılacak lütuf değildir" dedi ve şunları aktardı:
"Ülkemizin de içinde bulun-duğu Koronavirüsü salgınında okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve üniversitelerde öğrenim gören engelli öğrencilerimiz evlerde kapalı kalmışlardır. Ruhsal, duygusal ve fiziksel kayıpları olmuştur. Pandemi nedeni ile okullara gidemeyen, özel eğitim rehabilitasyon merkezlerine gidemeyen öğrenciler için birebir canlı online ders yapılmalı.
"YAPILACAKLAR LÜTUF DEĞİLDİR"
Engelli bireylerin durumu, bu konuda adım atması gereken yetkili kişilerin empatisine, duyarlılığına bağlı bir durum olmayıp, bu kişileri temel hak ve hürriyeti kapsamındadır. Yapılan ve yapılacak olanlar bir lütuf değildir. Bu bireyler üzerinde ailelerin çok büyük emekleri, uğraşları ve sabırları vardır. 
Yaşanan duygusal travmalar empati bile yapılamayacak kadar büyüktür. Bu konuda atılacak adımlar bu engelli bireyler ve ailelerinden daha çok diğer bireyler ve aileler İçin iyileştirici ve hayatlarını anlam katacak farkındalık olacaktır. Engelli bireyler topluma emanettir.
"EMPATİ KÜLTÜRÜ CANLI AKTİF TUTULMALI"
Engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için sorumluluk şuuru, empati kültürü, dayanışma ve yardımlaşma duygusu muhakkak surette canlı ve aktif tutulmalı.
Biz engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşamda, bilimde, sanatta, sporda ve siyasette yaşamın her alanında etkin olarak yer almasını istiyoruz. İşinin ehli olan, iyi yetişmiş eğitimcilerin istihdam edildiği engelsiz kurumlarda nitelikli ve erişilebilir bir eğitim almalarını ve sosyal yaşamda aktif, yaşamlarını sürdürebilecek yeterliliğe sahip bireyler olarak yaşamlarını güven içinde sürdürebilmelerini istiyoruz.
"YENİ ENGELLER OLMAMALI"
Ayrıca Devlet, öncelikli olarak tüm engelli vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetecek ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bir gelire kavuşturulmasını sağlamak zorundadır. Bunun için engellilerin muhtaçlığının belirlenmesinde hane başına düşen gelir uygulamasından vazgeçilme kendi gelirinin esas alınmasına yönelik düzenleme yapılmalı engellerin yaşadığı mağduriyet giderilmeli.
Bununla birlikte fiziki alanları ve işyerlerini de engelli vatandaşlarımıza göre dizayn etmeli, engelli vatandaşlarımıza yeni engeller çıkarılmamalı. Bizler de engelli olmayı acınacak bir durum olarak görmekten vazgeçip hayatın bir gerçeği olarak kabul etmeli, engelli vatandaşlarımızın her anlamda aramızda olması için gayret göstermeliyiz.
Engelli vatandaşlarımız ise siyasette, sivil toplum örgütlerinde, sosyal yaşamda ve çalışma hayatında eşit bireyler olduklarını bilmeli, bu doğrultuda hayatın her alanında kendilerine yer edinmelidirler. Engelli dendiğinde, köşe başlarında oturup insanlardan yardım isteyen, bakıma muhtaç kişi algısı mutlak surette yok edilmeli. Geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz; ALS hastalığı nedeniyle, konuşmak dahil bedensel fonksiyonlarının büyük çoğunluğundan mahrum kalmasına rağmen dünyanın gelmiş geçmiş en zeki ve saygın bilim insanlarından biri olarak kabul edilen ünlü fizikçi Stephen Hawking'in mücadelesi, bu konuda hepimize örnek olmalı. 
"HER İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR"
Engellilerimizin sorunlarını önemseyip, çağdaş hizmet modellerini geliştirerek engelli vatandaşlarımızı yalnızca tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilmesini hedeflemeliyiz. Unutulmamalıdır ki, her insan bir engelli adayıdır. Onları anlamak, onlarla bütünleşmek toplum kurallarının bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın tüm sorunlarının çözülmesini diliyor, tüm engelli kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, hepsine birden huzur başarı ve esenlik dolu yıllar diliyorum. Onlar sadece bugün değil, nefes alıp verdiğimiz her an hatırımız dan çıkarmadığımızı Çıkarmayacağımızı özellikle bilmelerini ümit ve temenni ediyor mutlu bir ömür diliyorum."
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama