ANASAYFA
22 Ocak 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şallı gazeteci gibi
Edirne Roman Eğitim gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, geçimini demirden ürettiği el yapımı basit tarım aletleri ile sağlamaya çalışan 85 yaşındaki Şükrü Kaynak ile bir gazeteci gibi yaptığı söyleşisinde, içki ve sigarayı yaşamı boyunca ağzına sürmeyen yaşlı adamı Romanlar için zor bulunan bir örnek olarak gösterdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2020 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şallı gazeteci gibi

Edirne Roman Eğitim gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, geçimini demirden kendi ürettiği el yapımı basit tarım aletleri ile sağlamaya çalışan 85 yaşındaki Şükrü Kaynak ile bir gazeteci gibi yaptığı söyleşisinde, içki ve sigarayı yaşamı boyunca ağzına sürmeyen yaşlı adamı Romanlar için zor bulunan bir örnek olarak gösterdi. 
Şallı'nın ”Romanların Demircilik Mesleğinin Son Temsilcisi Şükrü Amca” başlığı altındaki paylaşımı şöyle:
“1980'li yıllarda ekonomi sistemimize giren Neo Liberal politikalar küreselleşmenin gelişmesini sağlamıştır. Küreselleşme ve teknolojik gelişmelere yenik düşen Roman meslekleri zamanla arz/ talep dengesindeki yerini koruyamamıştır. Geleneksel el zanaatları olan demircilik de zamanla çağın teknolojik gelişmelere ayak uyduramamış, bu mesleği yapan Romanların da yeterli sermaye yaratamadıklarından  klasik anlamda üretim yapmaları kaçınılmaz hale gelmiştir.
Bu mesleğin son temsilcilerinden Süloğlu ilçesi Şafak Mahallesinden Şükrü Kaynak'tır. Sohbetimizi 25 Kasım Stadyumu'nun bir köşesinde sürdürdük. Kendi üretmiş olduğu el yapımı küçük tarım aletlerini, farklı metal ürünlerini ve ağaçtan yapılmış saplarını satmaya çalışıyordu. Üretmiş oldukları malzemelere bakıp, 'Amca bunları sen mi yapıyorsun?' diyerek söze başlıyorum. İkimizin ağzında da mecburen maske var. 'Ben yapıyorum' sözüne karşılık çingenece (Romanes) ile girdiğim muhabbet bir anda Şükrü Amca'nın ağzındaki maskeyi aşağıya indirerek 'Sen bizdensin' diyerek sevinci ve mutluluğu yüzüne yansımıştı.
Şükrü Amca 85 yaşında olduğunu bugüne kadar sigara ve içki kullanmadığını yaşama dair hiçbir kötü alışkanlığı olmadığını anlatmaya başladı. Romanlar için zor bulunan bir örnekti.
'Eskiden bu işlerden iyi para kazanırdık, bu meslek öldü ama ben yine severek bu işleri yapmaya gayret ediyorum, pek para kazanmasam da Allah'a şükürler' olsun diyordu Şükrü Amca. 
Yüreğindeki insan sevgisi dolu Şükrü Amca 'Romanların şimdiki durumlarını nasıl görüyorsun?” şeklindeki soruma 'Gerektiği gibi mücadeleci değiller, rahata düşkünler, şimdilerde her türlü olanak var. Eskiden bu kadar olanak yoktu. O zamanlar pek para da yoktu. Şimdilerde para var ama almaya yetmiyor' demesi günün ekonomik durumuna analiz getiriyordu. 
'Emekli maaşın var mı?' soruma, 'Var, çok şükür var' diyordu. 
İlermiş yaşına rağmen çalışmayı zorunluluk olarak görüyordu. İster istemez yoksulluk konusu açıldı.  Bizim kaderimizin bir parçası yoksulluk sitemini dile getiriyordu. 
Ömrünü bu meslekle geçiren Şükrü Amca, 'Buna da şükürler olsun' diyordu. 
Ürettikleri ürünler fabrikasyon olmasa da daha sağlam yapıldığı anlaşılıyordu. Fiyatlar nalbur fiyatlarına yakın. Ne de olsa özenle yapılmış malzemeler. 
Yüreğinde samimiyet ile Şükrü Amca'nın yanından ayrılırken, çekiç ve örs sesleri arasında üretmiş olduğu malzemeler, şimdilerde zamana yenik düşmüş durumda. Şükrü Amca'nın üretmiş olduğu malzemeler zamanın sessizliğinde alıcılarını bekliyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama