ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İstikbal Paşaçayırı kuyularında
Edirne Belediyesi eski İşletmeler Müdürü Makine Mühendisi Mustafa Varel, görevde bulunduğu dönemde yaşadığı kuraklıkla ilgili tecrübelerini paylaşarak vatandaşlara su tasarrufuyla ilgili tavsiyelerde bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 04-12-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İstikbal Paşaçayırı kuyularında

Aytunç ÖNÜR
Son dönemlerde yeterli yağış olmamasından dolayı Edirne ve bölgelerinde yaşanan kuraklık, barajlardaki su seviyelerinin azalmasıyla endişe vermeye başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz haftalarda Kayalıköy Barajı'nın su rezervinin yüzde 3'lere kadar düştüğünü ve alternatif olarak kullanılacak olan Süloğlu Barajı'nda bulunan suyun 6 ay yeteceğini açıklamıştı. Konuyla ilgili Edirne Belediyesi eski İşletmeler Müdürü Makine Mühendisi Mustafa Varel 2003-2004 senelerinde yaşanan benzer kuraklık dönemiyle ilgili tecrübe ve tavsiyelerini paylaştı. Edirne'nin içme suyu istikbalinin Paşaçayırı'nda bulunan kuyular olduğunu ifade eden Varel, “Paşaçayırı kuyuları ihtiyaç olduğu takdirde kullanılabilir durumda olması gerekiyor” dedi.
15 yıl boyunca İşletmeler Müdürü olarak görev yapan ve görevde bulunduğu dönemde benzeri bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Mustafa Varel görev yaptığı dönemde yaşanan kuraklığın sebebinin yağış olmamasının yanı sıra siyasi baskılardan kaynaklandığını belirterek, “Milletvekillerinin baskısıyla çeltik alanlarına tuzlu su girmesin diye hem Süloğlu hem Kayalıköy Barajı'nın kapakları açılarak dere yataklarına su verildi. Bu nedenle içme suyu sıkıntısı doğdu. Siyasi baskı yapıl-mayıp barajlar dere yataklarına açılmasaydı kuraklık yaşanmaya-caktı” dedi ve şunları aktardı:
 “İÇME SUYU PROJELERİ BENİM DÖNEMİMDE YAPILDI”
“Kentin altyapısında, kana-lizasyonunda hizmetlerim oldu. İlk girdiğim senelerde İbrahim Ay, Belediye Başkanı idi. Onun zamanında girmiştim. Edirne'nin son döneme ait içme suyu projesi o dönem yapıldı. Belki hatırlarsınız. Asbest borular kullanılmıştı. Belediye Başkanı karşı çıkmıştı. İller Bankası üniversiteden raporlar getirerek 'içme suyu hattında asbest boru kullanılmasında sakınca yoktur' raporu getirerek asbest boruların döşemesine devam ettiler. Benim müdürlük yaptığım 1992 senesinde Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi özellikle yeni yerleşim bölgesinde yerleşim hızla artınca yeni bir içme suyu projesi yaptırma ihtiyacı ortaya çıktı. O zamanki İller Bankası Genel Müdürü Seyhan Bayoğlu ile görüşerek Edirne'ye içme suyu ve yağmur suyu toplama projesi yapıldı. Bunlar benim müdürlük yaptığım dönemde yapılan işlerdi. Bu proje 2010'lu yıllarda devam etti. Ben ayrıldığımda sadece arıtma tesisinin yapılması kalmıştı. Diğer projelerin tamamı tamamlanmış vaziyetteydi. 
 “SİYASİ BASKI YAPILMASAYDI KURAKLIK YAŞANMAYACAKTI”
Müdür olduğum dönemde yaşadığımız bir kuraklık vardı. 2003 veya 2004 senesiydi. O zaman ANAP iktidardaydı. Belediye Başkanımız Cengiz Varnatopu idi. O sene mevsim kurak gitti. Ama kuraklığın asıl sebebi dönemin Milletvekillerinin baskısıyla çeltik alanlarına tuzlu su girmesin diye hem Süloğlu hem Kayalıköy Barajı'nın kapakları açılarak dere yataklarına su verildi. Bu nedenle içme suyu sıkıntısı doğdu. Siyasi baskı yapılmayıp barajlar dere yataklarına açılmasaydı kuraklık yaşanmayacaktı. Mevcut rezervler yeterliydi. Bunları yaşadık. İhtiyacı nasıl karşıladık? Kuyularımızın tamamını devreye aldık. Kuyularda revize işlemleri yaparak yeni kuyular açarak o dönemki kuraklığı çok fazla sıkıntı çekmeden atlattık. Daha sonraki dönemlerde zaten yağış geldi. Hem Süloğlu Barajı hem de Kayalı Barajı doldu. Kaldı ki bu barajlar içme suyu için değil sulama için yapılmış barajlar. Niye buralardan su alınıyor? Kuraklıktan kaynaklanan su sıkıntısı nedeniyle bu yola başvuruldu. 
 “36 SAAT SU KESİNTİSİ YAŞANACAK ŞEKLİNDEKİ AÇIKLAMA BİZİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ”
Devlet Su İşleri (DSİ) buna neden izin verdi? Nüfusu 100 bini geçen yerlerin içme suyu temini DSİ'nin kuruluş amaçlarından birisiydi. Bu çerçevede geçici çözüm olarak öncelikle sulamaya verilen kanallardan Süloğlu'dan gelen isale hattına ilave yapılarak kısa vadeli çözüm üretildi. Bunun yanında bizim zamanımızda hazırlanan proje devam ettirilerek boruyla bağlantısı yapılmıştı. Belediyenin 36 saat su kesintisi yaşanacak şeklindeki açıklaması bizi hayrete düşürdü. Çünkü Süloğlu Barajı'nın önceki su arıtma tesisiyle bağlantısı mevcut. Bu bağlantı işlemleri devam ederken Süloğlu Barajı'ndan içme suyu alınıp eski arıtma tesisi çalıştırılıp oradan su verilebilirdi. Artı olarak Paşaçayırı'ndaki su kuyuları çalışıyor mu çalışmıyor mu bilmiyorum. Oradaki kuyulardan ihtiyaç karşılanabilirdi. Kaldı ki açıklananın aksine bir kesinti olmadı. 
 “PAŞAÇAYIRI KUYULARI EDİRNE'NİN İÇME SUYU İSTİKBALİ”
Tabii ki endişe duymalılar. Süloğlu ve Kayalı Barajı atmosfere açık, etrafında koruma bantları olmayan isteyenlerin girip rahatlıkla balık tuttuğu ya da ilaçlamada kullandığı araçlarını yıkayabildiği alanlar. Elimizde bir örnek var. 1986 yılında Çernobil'de meydana gelen radyoaktif serpinti nedeniyle bize süt içirmediler. Çay içemedik. İçmeyin dediler. Ispanak yemeyin dediler. Çünkü yağmurla beraber radyoaktif maddeler de gelmiş. Kaldı ki o zaman biz şehrin su ihtiyacını Paşaçayırı'ndaki kuyulardan karşılıyorduk. Derin kuyulardan karşılıyorduk. Süloğlu veya Kayalı Barajı'ndan almış olsaydık, o zamanlar bu tesisler yapılmış olsaydı radyoaktif suyu kullanamayacaktık. Bırakın içmeyi, bulaşığımızı yıkayamayacaktık. Bu tehlike her zaman mevcut. Bu tarz bir kazanın olup olmayacağını kimse garanti edemez. Edirne'nin içme suyu istikbali Paşaçayırı mevkiindeki derin su kuyularıdır. Bu kuyulardan su almak biraz maliyetli. Sonuçta yer altından elektrik harcayarak çıkarıyorsun. Pompalama sistemiyle depolara ve şehre veriyorsunuz. Kayalı ve Süloğlu'nda böyle bir problem yok. Vanayı açıyorsunuz, geliyor. Ekstra bir masrafı yok. Böyle bir avantajı var. Bu sene kurak gitti. Diyelim ki önümüzdeki günlerde de yağmadı. Bir dahaki sene ne olacak? Dolayısıyla Paşaçayırı kuyuları ihtiyaç olduğu takdirde kullanılabilir durumda olması gerekiyor. Orada su kaynakları var. Kuyu açmak zor bir şey değil. Çok derinlere inmeniz gerekmiyor. 30-40 metrede saniyede 25-30 litre su alabiliyorsunuz. Oradaki tek sıkıntı Paşaçayırı ile depolar arasındaki bağlantı. Oraya yeterli kuvvette hat yapılması durumunda isterse barajlar tamamen kurusun Edirne'nin su sıkıntısı olmaz. 
 “SU TASARRUFU ŞART”
İçme suyunda vatandaşların tasarruflu israfa yol açmadan üreticinin de tarımsal sulamada mutlaka damlama sulama sistemi kullanması gerekiyor. Mümkün olduğunca su israfı yapmamak gerekiyor. Barajdan da almış olsanız yer altından da almış olsanız dünyadaki temiz su ihtiyacı her gün artıyor. Bu nedenle tasarruf yapılması gerekiyor. Bir teneke suyla bir arabayı rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ama hortum veya basınçlı pompalarla yıkadığınızda birkaç yüz litre su harcıyorsunuz. Bu tarz tedbirler alınabilir. Evde bulaşığı elde değil makinede yıkamak gerekiyor. Makinede yıkamak çok daha hesaplı çok daha tasarruflu. Şebekenin yenilenmesiyle kaçakların da gitmiş olması bu işin artı tarafı. Benim müdürlük yaptığım dönemde şehrin yıllık su ihtiyacı 10 milyon metreküptü. Bunun yaklaşık 4 milyon metreküpü kayıptı. Dağıttığımız suyla topladığımız su arasında yaklaşık 4 milyon metreküp fark vardı. Büyük bir kısmı kırıklardan kaçıyordu. Şimdiki yıllık ihtiyacı 15-20 milyon metreküp arasıdır diye tahmin ediyorum. Benim bahsettiğim olay yaklaşık 20 sene öncesi. Şu an 20 milyon civarındadır. Çünkü nüfusun yaşam standardı artınca su ihtiyacı da artıyor. Eskiden bir tencere su ısıtıp öyle yıkanıyorduk. Şimdi banyoda suya ulaşmak ve ısıtmak daha kolay.”
MUSTAFA VAREL KİMDİR?
Makine mühendisi, evli iki çocuk sahibi Mustafa Varel, 1984 yılında Edirne Belediyesi'nde göreve başlayıp 1992 yılında su, otobüs kanalizasyon soğuk hava deposundan oluşan birim olan İşletmeler Müdürlüğü'nün başına geçerek 15 sene bu görevi yürüttü.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama