ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Edirne'nin nefesi kesiliyor!’
Edirne'de bazı dernek ve topluluklar, Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkiindeki 1. Derece Doğal Sit alanı olan Tavuk Ormanı'nda gerçekleştirilen kaçak ağaç kesimlerine burada düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla tepki göstererek, yetkilileri göreve çağırdı… 
Haberin Yayın Tarihi: 21-12-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Edirne'nin nefesi kesiliyor!’

Aytunç ÖNÜR
Edirne'de bazı dernek ve topluluklar, Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi mevkiindeki 1. Derece Doğal Sit alanı olan Tavuk Ormanı'nda kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından gerçekleştirilen kaçak ağaç kesimine, “Tavuk Ormanı'nda kıyım var, Edirne'nin nefesi kesiliyor!!  İmdat!” diyerek tepki gösterirken, yetkilileri göreve çağırdı. 
Tavuk Ormanı'nda gerçekleşen ağaç katliamı STK'ları harekete geçirdi. Konuyla ilgili EDOSK, TUYUB, TUYUBBİS, Kent Konseyi, EBİDOST, EBİS ve Plastiğe Hayır Grubu Tavuk Ormanı'nda basın açıklaması düzenledi. Ortak basın açıklamasında şunlara yer verildi:
“Dünyada, ülkede hatta yaşamımızın her alanında küresel ısınma ve bunu takiben yaşanan iklim krizi çoktandır 'ben buradayım, tam ensenizde!' demeye başladı.  Edirne de bu iklim krizinden derin yaralar almakta ne yazık ki...
Nitekim 1953 yılından beri Edirne'nin en yoğun yağış aldığı tarih 28 Kasım 2018 idi. Ne yazık ki meydana gelen sel felaketinde dağılan evler barklar yetmezmiş gibi bir tane de vatandaşımız hayatını kaybetti bildiğiniz üzere Oğulpaşa Köyü'nde...
Bu yıl ise, tarihinin en kurak senelerinden birini yaşadı Edirne'miz...  Bu defa da kentin su kaynağı olan barajlardaki su, tükenmenin eşiğine geldi ve şehir halkı susuz kalma korkusunu ensesinde hissetmekte dolayısıyla.
Elbette ki bu yaşananlar tesadüf ya da doğal akışın birer parçası değil, gelecekte yaşanacak felaketlerin de kara habercisidir üstelik. Sebebi mi? Bildiğimiz şeyler; biz insanoğlunun hükümranlık gücünün hakkını vermek şöyle dursun, doğal kaynakları sınırsızmış gibi hunharca tüketmesidir. Bizler bir çiçeği vazoya yakıştıramayıp koparamazken, kimileri yemyeşil ormanlara balta sallıyor hesapsızca.
Edirne orman ve ağaç bakımından zengin bir kent değil. Ancak Söğütlük Kent Ormanı ve Tavuk Ormanı da azımsanacak güzellik ve nitelikte değil. Şehrin adeta iki ciğeri olan, insanlara nefes aldıklarını hissettiren bu iki küçük orman, Edirne'yi, keyifle yaşanır özel bir şehir kılmakta... Peki, biz bu yaşam kaynaklarını koruyabiliyor muyuz? 
Bu iki orman, boyuna bakmadan hem kente soluk aldırıyor hem de iklim etkilerini düzenliyor. Böyle iki doğal hazinenin bu kadar yakın mesafede, ulaşılabilir olması Edirne halkı için ne büyük şanstır aslında.
Ancak büyü bozuluyor;  maalesef son dönemde Tavuk Ormanı'nda, adeta sistemli ve gitgide artan oranda ağaç kesildiğini bağrımız yanarak izlemekteyiz. Orman içinde birçoğu da genç olan bunca ağacın ne için! ve kim tarafından kesildiği sorusu da cevapsız kalmakta... Kendiliğinden devrilmiş ve kurumuş/kurumakta olan onlarca ağaç mevcut iken kesilen canlar ise denetim eksikliğini işaret ediyor...2017 yılında Edirne Belediyesi,  web sitesinde 19 yıllık bir ormanı koruma ve denetleme planı yayınlamıştı oysa...
Nam-ı diğer Tavuk Ormanı aynı zamanda 'Has Bahçe' adıyla da kültürel bir mirastır Edirne'lilere.  'Edirne Sümbülü' nün yatağı olmakla kalmayıp, birçok endemik bitkinin de bulunduğu çok özel bir alandır. Üstelik  'Gri Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl ve Gece Balıkçılı' gibi nadir kuş türlerinin ve hatta 72 türden üreyen yerli ve göçmen 26 türün de ev sahibi olduğunu biliyor muydunuz?
Bizler,  aşağıda imzası olan dernek ve topluluklar; 
Edirne'nin en önemli nefes kaynaklarından biri olan Tavuk Orman'ında yıllardır süregelen, özellikle son dönemde sistematikleşerek, etkisini derinden hissettiren ağaç ziyanına dur denilsin istiyoruz. 
Bu vesile ile ağaç, orman dolayısıyla hayvan katliamı ile kentin nefesini daraltan,  bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğal dengeyi bozanlara ''dur'' demeleri için yetkilileri; Edirne Belediyesi'ni ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'nü göreve, Edirne Halkını da duyarlı olup bilinçlenmeye ve konuyu takip etmeye çağırıyoruz.
Lütfen can damarlarımızı kesmeyelim. Dönüşü olmayan yollara girmeden, rotamızı doğru çizelim.
Yeşilin tek bir sahibi yok. ''Ben, sen, o değil ''BİZ'' varız. Güzeli yaratmak zor iken var olanı korumamak yalnızca cehalet ve bilinçsizlik göstergesi değil midir? Edirne'nin nitelikli insanına ise bilinç ve işbirliği yakışır. 
Özetle bizler soruyoruz; kuş sesleri ile yemyeşil ormanımızda piknik yapmak varken,  felaketleri ve kuraklığı çağırmak neden?
Sen yürüyebildiysen ormanda doya doya, çocuğunun da  torununun da hakkı var o mirastan hakkını almaya! Doğaya dokunmadan önce iki kere düşünelim. Gelin bu yanlış müdahaleyi hep birlikte durduralım.”
TUYUB
Tavuk Ormanı'nda Türk Yunan Bulgar Dostluk Gurubu Derneği Koordinatörü Esra Bursalı, bu güzelliklerin korunması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:
 “Sahip olduğumuz bu güzelliği korumalıyız. İnsanlar yıllarca bekleyip böyle güzel ormanlar yaratmaya çalışırken biz böyle bir ormana zaten sahibiz. Arkadaşlarla bir araya gelip burayla ilgili neler yapabileceğimiz hakkında kafa yorduk ve ilk girişimimiz bu oldu. Bazen çevreci arkadaşlarla toplanıp çöpleri ayıklıyoruz ama maalesef yaprak kımıldamıyor. Umarım bu girişimiz sayesinde yaprak kımıldatacağız. 
Ağaçlar hesapsızca, denetimsizce kesiliyor. Ziyarete geldiğim her seferde el arabalarıyla taşınan yaş ağaçlar görüyor ve çok üzülüyorum. Müdahale edemiyoruz. Neden denetim altına alınmıyor? Maddi durumu iyi olmayan ailelerin ısınmak için ağaç kestiklerine şahit oldum. Tespitimizi fotoğraflarla belgeledik. Çok fazla ağaç kesiliyor sadece kurumuş olanlar değil gayet yaş durumda olan ağaçlar. Basit denetim sistemiyle bile kontrol sağlanabilir. Edirne Belediyesi'ni, Orman İşletmeler Müdürlüğü'nü göreve halkımızı da bilinçli olmaya davet ediyorum. Edirne demek modernizmin batı yüzü demek.
Bu orman birçok hayvan türünün, özel kuş türlerinin ev sahibi. Sadece bize ait olmadığını da bilelim. Bunlara karşı duyarlı olalım. Bizler, aşağıda imzası olan dernek ve topluluklar; Edirne'nin en önemli nefes kaynaklarından biri olan Tavuk Orman'ında yıllardır süregelen, özellikle son dönemde sistematikleşerek, etkisini derinden hissettiren ağaç ziyanına dur denilsin istiyoruz. Bu vesile ile ağaç, orman dolayısıyla hayvan katliamı ile kentin nefesini daraltan, bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğal dengeyi bozanlara 'dur' demeleri için yetkilileri; Edirne Belediyesi'ni ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'nü göreve, Edirne Halkını da duyarlı olup bilinçlenmeye ve konuyu takip etmeye çağırıyoruz.”
EDOSK 
 Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkanı Fatih Altun ise 23 adet kesilmiş ağaç tespit ettiğini ve daha fazla olabileceğini belirterek şunları aktardı:
“Daha önce TUYUBBİS'in bizi de etiketleyerek 'Ormanımızda kıyım var' diye bir çığlığı oldu. Bunun üzerine bizzat yerini görmek için bölgeye geldim. 23 tane yeni kesilmiş ağaç tespit ettim. Belki daha da fazla var ama içerilere çok girmedim. 30-40 tane yeni kesilmiş ağaç olduğunu düşünüyorum. Bunun 2-3 katı da eski kesilmiş ağaçlar var. Bunların ne için kesildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. İçeride rüzgardan, yaşlılıktan devrilmiş ağaçlar var. Bunlar kuru odun olmak için oldukça uygun. Bunları kullanmak yerine ince ince ağaçların alınmasının sırrını çözemedim. Bunun sırrını çözmek bizim görevimiz değil. 
Belediye daha önce 2017'de internet sitesine koymuş. Burayı Orman Bakanlığı'ndan kiraladıktan sonra nasıl bir bakım ve koruma yapacağı ile ilgili taahhütname açıklamış. Orada taahhüt etmiş. Daha önce söylediğim gibi korumada büyük güçlükler çekiliyor. Burada sadece ihtiyacı olan vatandaşların gelip odun alması şeklinde değil onun dışında bir şeyler oluyor. Biz bunu anlamıyoruz. Onun için gündeme getirmek istedik.”
EKK
Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük de şöyle dedi:
”Edirne Kent Konseyi olarak kentte bu tür duyarlılıklarını hepsiyle beraberiz. Hepsine varız. Burasını Kent Konseyi kuruldu kurulalı gündemde tutuyoruz. 3-4 tane Çalıştay yapıldı. Burası Fatih Sultan Mehmet'in büyüdüğü yer. Fatih Sultan Mehmet bugün burayı görse hepimizi keserdi. Oysa burası doğasıyla canlı yapısıyla bütün endemik yapısıyla çok özel bir yer. Burada saraylar kurulmuş, sarayın insanları yaşamış. O günkü sarayın torunları olarak burayı koruyamamakla tarihimize ihanet etmiş oluyoruz. Burası bir çok kurumun sorumluluğunda. Ne yazık ki hiçbiri sahiplenmiyor. Tek çare biz vatandaşların sahiplenmesi. Bunun için çeşitli dernekler burayla ilgili çalışmalar yapıyor. Hepsiyle birlikte olmaya, bilgi paylaşımında bulunmaya çalışıyoruz. Dileriz ki bu duyarlılık devam eder.”
VATANDAŞ NE DİYOR
Basın açıklaması sırasında bölgeye ailesiyle birlikte yürüyüş yapmaya gelen vatandaş Muradiye Akcan ise gördüğü manzara karşısında şunları söyledi:
“Ağaçların kesilmesi çok üzücü. Yerlerde bir sürü kesilmiş ağaç var. İnsanın içi acıyor. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Çok üzücü ve herkesin bir şeyler yap-malı.”
    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
Edirnespor gelecekten umutlu
İba mazbatasını aldı
Maske bilinçli kullanılmalı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama