ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirneliye 'can suyu'
Edirne Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda, pandemi tedbirleri kapsamında kentte tamamen kapalı olan işyerleri çalışanlarına 3 ay süresince ayni ve maddi destekte bulunma kararı alındı... Toplantıda ayrıca, belediye kiracılarından dükkanı tamamen kapalı olanlardan 3 ay boyunca kira alınmaması, kısmen veya tamamen açık olanlardan ise yüzde 75 oranında indirime gidilmemesi kararlaştırıldı... 
Haberin Yayın Tarihi: 28-12-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirneliye 'can suyu'

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Meclisi 2020 Yılı 3. Olağanüstü Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. 
Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda 1 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Kasım ayı ile birlikte yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakalarına karşı esnafı maddi açıdan korumaya yönelik bazı önlemler alacaklarını söyleyen Gürkan, Aralık - Ocak - Şubat dönemlerinde belediye kiracılarından dükkanı tamamen kapalı 31 işletmeden kira almayacaklarını, kısmen açık olan 12 işletme ve tamamen açık olan 33 işletmeden ise minimum yüzde 75 oranında kira indirime gideceklerini kaydetti. Gürkan, özellikle pandemi döneminde kentte Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile kapanan işyeri çalışanlarının mağdur durumda olduğuna da dikkat çekerek, maddi destekte bulunacaklarını dile getirdi.  
'VAKA SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇTİ' 
Kasım ayı ile birlikte Edirne'de de vaka sayılarının arttığını belirten Gürkan, "Bu son dalga bütün şehirler gibi, bütün dünya gibi bizi de sarstı. Çok şükür vaka sayısı bugünlerde tekrardan düşüşe geçti. Ama bu tedbirleri elden bırakmamamız ve tedbirleri gevşetmememiz sayesinde gerçekleşti. Yine her yerde temizlik, mesafe ve maskeye mutlak suretle uymamız gerekiyor. İlk günden bu yana almış olduğumuz tedbirler, almış olduğumuz malzemeleri (maske, dezenfektan, kolonya gibi) bütün vatandaşlarımızla paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz” dedi.
'TAHSİLAT ORANLARIMIZ YÜZDE 50'NİN ALTINA DÜŞTÜ' 
Ekonomik olarak bütün dünya gibi Edirne'nin de zor günler yaşadığına vurgu yapan Gürkan, "Tahakkuk - tahsilat oranlarımız yüzde 50'nin altına düştü. Vatandaşlarımızın içinde bulunduğu zor durumu biliyoruz. Tabi ki belediyelerin bu hususta farklı bir pozisyonu, farklı bir davranışı var. Tapu işlemlerini 6 ay durdursanız hiçbir şey olmaz ama sağlık işlerini durduramazsınız, suyu durduramazsınız, yollar bozuk, vatandaş isyan eder, durduramazsınız. Belediyelerin parası olsa da olmasa da personeli olsa da olmasa da mutlak suretle gecikmeden yerine getirmesi gereken hizmetleri var. Bir taraftan pandemi ve ekonomik şartlar ile mücadele ederken diğer taraftan bu hizmetleri eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Mutlaka eksiklerimiz, kusurlarımız, hatalarımız vardır. Af ola. Ama biliniz ki Edirne Belediyesi ilk günden bu yana bütün personeliyle ki ikinci dalgada birçok personelimizin COVİD-19 testinin pozitif, beraber çalıştıkları arkadaşlarının da temaslı kategorisinde karantinaya girmiş olmasına rağmen ekiplerimiz,  gece-gündüz demeden 7/24 esası ile çalıştılar, çalışmaya da devam ediyorlar” şeklinde konuştu.
İlk pandemi döneminde esnafa yönelik çıkarılan kanuna atfen belediye kiracıları ile ilgili düzenleme getirdiklerini belirten Gürkan şöyle devam etti:
'TAMAMEN KAPALI İŞYERLERİNDEN KİRA ALINMAYACAK'
"Belediye kiracılarımızdan 31 tanesi tamamen faaliyeti durdurulan kiracılarımız. 21 tanesi kısmen faaliyette bulunan; 33 tanesi de tamamen açık olan kiracımız. Ama tamamen faaliyette bulunuyor olması işlerin iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 15 Aralık'ta çıkardığı bir genelgemiz var. O genelgede bu anlamdaki yetkiyi belediye meclislerine devrediyor. Belediye Meclisi'nin bu toplantısında faaliyetleri tamamen durdurulan kiracılarımızdan Aralık-Ocak ve Şubat aylarında hiç kira almamayı öneriyoruz. Kısmen faaliyette yada tamamen faaliyette olan kiracılarımız için de Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yüzde 75 oranında indirim yapılmasını teklif ediyoruz.
'MAAŞ ALAMAYAN EMEKÇİYE AYNİ VE MADDİ DESTEK'
Şehrimizde faaliyeti tamamen durdurulan 447 işyerimiz var. Bugün itibariyle tespit ettiğimiz bu sayı daha da artabilir. Ticaret odasının verilerini bekliyoruz. Buralarda 3'er kişi çalışsa 1500-2000 kişiye ulaşan bir çalışanımız olacak. Bu çalışanlarımıza da talep etmeleri halinde Edirne Belediyesi olarak ayni ve nakdi destekte bulunacağımızı buradan açıklamak isterim. İnşallah bu karar diğer şehirler ve işverenler hakkında da örnek teşkil eder"
Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın önerisi oy birliğiyle kabul edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Şenol Önal: 89 göçmeni
Barajlara 'yağmur' bereketi
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
Edirnespor gelecekten umutlu
İba mazbatasını aldı
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama