ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeşme başından çağrı
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, hayatın vazgeçilmezi olan suyun özellikle kuraklığın da yaşandığı günümüzde korunması ve doğru kullanımının öneminin daha da arttığını söyledi. İriş çeşme başından su tasarrufu çağrısı yaptı.
Haberin Yayın Tarihi: 08-01-2021 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeşme başından çağrı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, hayatın vazgeçilmezi olan suyun özellikle kuraklığın da yaşandığı günümüzde korunması ve doğru kullanımının öneminin daha da arttığını söyledi. İriş çeşme başından su tasarrufu çağrısı yaptı.
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Su kıtlığının hayatımızın her alanına nasıl yansıyabileceği gıdadan temizliğe kadar pek çok alanda oluşturacağı ağır sonuçlar konusunda çok şeyler söylenebileceğini belirtti. Su kıtlığının yaşanmasının başında israfın geldiğine dikkat çeken  İriş, kuraklık ve su konusunda görüşlerini paylaştı. İriş, tarihi eser hüviyetinde olan, dört bir tarafında su ile alakalı ayetler bulunan Karaağaç Adil Bey Çeşmesi başında şunları aktardı:
"DOĞRU KULLANIM ÖNEMLİ"
"İnsan yeryüzünün ziynetidir. İnsanın hayatını sürdürebilmesi için  suyun müstesna bir yeri vardır. Her değerli şeyin korunması önemli ve gereklidir. Dolayısıyla hayatımızın vazgeçilmezi olan suyun da korunması ve doğru kullanılması su kadar önemlidir. 
Birçok şeyin değerini ne yazık ki azalınca veya kaybolunca daha iyi anlıyoruz. Son yıllarda yaşanan kuraklıkların doğal sonucu olarak su, dünya ve ülkemiz gündeminin birinci maddesi haline gelmiştir.  Evet, kuraklık ve su insanlığın en önemli meselesi haline gelmiştir. Bu bir sonuçtur. 
"İSRAF ÜRKÜTÜCÜ BOYUTLARDA"
Su kıtlığının hayatımızın her alanına nasıl yansıyabileceği gıdadan temizliğe kadar pek çok alanda oluşturacağı ağır sonuçlar konusunda bir çok şey söyleyebiliriz. Ancak ilk olarak bugünlere nasıl geldiğimizin sebepleri üzerinde çalışma yapmalıyız. 
Bu sebeplerin başında israf geliyor. Yani hiçbir ölçüye sığmayan sınırsız tüketim anlayışı. Suyun çok hoyratça kullanıldığı suyun İsraf edildiği konusunda hemen herkes hemfikirdir kanaatindeyiz. Gerek sanayide gerek tarımda ( vahşi sulama gibi) ve gerekse bireysel kullanım alanlarında israf son 50 yılda ürkütücü boyutlara ulaştı. Ne yazık ki tüm bu alanlarda suyun önemi doğru ve yerinde kullanılması konularında kayda değer hiçbir kriter yok. 
MAHALLE ÇEŞMELERİNDEKİ YAZILAR BÜYÜK FARKINDANLIKTI
1960'lı yıllarda mahalle çeşmeleri halen akıyordu. Ve o çeşmelerin üzerinde büyükçe bir yazı ile "Suyu ziyan etmeyiniz, günahtır" yazıyordu. Halkın gözü önünde olan bu yazılar adeta zihinlere nakşolmuştu. Bir farkındalık oluşturuluyordu. 
DÖRT BİR YANINDA SU AYETLERİ VAR
Karaağaç yolunda Adil Bey Çeşmesi vardır. Tarihi eser hüviyetinde olan bu çeşmenin dört bir tarafında su ile alakalı ayetler yazılıdır. Bir tanesi de " Her canlı şeyi sudan yarattık" ayetidir. Kuranı kerimde su, susuzluk, yağmur ile alakalı tam 32 tane ayeti kerime vardır. İnancımızın içinde suya dair bu kadar çok uyarı, bilgilendirme var.  Bu bilgilendirmelerden hayatımıza aktarabileceğimiz, uygulayabileceğimiz pek çok çıkarımlar yapabiliriz, yapmalıyız.
Özetle, su darlığının birinci sebebi israftır. İsrafın önlenmesi için eğitimden, diyanete, sivil toplum kuruluşlarından, yerel yönetimlere kadar etkili bütün kuruluşlarımız hayatımızın her alanında suyun önemini, doğru ve yerinde kullanılmasını sağlamak için çalışma yapmalıdırlar. Büyük, küçük her bir insanımız su israfı konusunda yüksek bir duyarlılığa kavuşturulmalı.
"ORMANLAR KORUNUP ÇOĞALTILMALI"
Diğer taraftan; ormanların korunup, çoğaltılması, doğal yapıyı bozmadan nehir ve derelerin ıslahı, tarımda ve sanayide su kullanım kriterlerinin belirlenmesi ve kontrolü,  hava kirliliğini azaltıcı önlemler, betonlaşmanın kontrol altına alınması ve daha sıralanabilecek pek çok konu var.  Ve de konuları bilen pek çok uzmanımız var. İş dönüp dolaşıp, siyasi iradeye ve yönetime geliyor. 
"KURAKLIK, SU DARLIĞININ ÖNEMİ CİDDİYETİ KAVRANMALI"
Yaşanmakta olan kuraklık ve su darlığının önemi ve ciddiyeti kavranmalı. Yukarıda kısaca değindiğimiz hususlar ve benzer düşünceler ışığında konu ele alınmalı. Kapsamlı eylem planları hazırlanmalı. Bu plan uygulamalarına tüm halkımızın gönülden, severek, isteyerek katılımları sağlanabilmeli. Tüm çalışmalar takip edilerek güzel sonuçlar alınabileceğine inanıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
İba mazbatasını aldı
Edirnespor gelecekten umutlu
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama