ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin acı kaybı!
Edirne'nin yetiştirdiği, Türkiye'nin önemli değerlerinden, Dr. Bahattin Öğütmen'in kızı, Topkapı Sarayı eski Müdürü Dr. Filiz Çağman 81 yaşında hayata gözlerini yumdu... Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı'nın; 'O sadece bir müze müdürü değil, saray nazırıdır' dediği Filiz Çağman, bugün Edirne'de toprağa verilecek...
Haberin Yayın Tarihi: 12-01-2021 08:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin acı kaybı!

Olgay GÜLER
Edirne'nin yetiştirdiği, Türkiye'nin önemli değerlerinden, Dr. Bahattin Öğütmen'in kızı, Topkapı Sarayı eski Müdürü Dr. Filiz Çağman 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. 
Edirne tarihinin unutulmaz değerlerinden Dr. Bahattin Öğütmen'in kızı, Kasım ayında vefat eden Edirne'nin Saadet ablası olarak bilinen Dr. Saadet Yardım'ın yeğeni Dr. Filiz Çağman hayatını kaybetti. Topkapı Sarayı'nda bir dönem müdürlük yapan Dr. Çağman, yaşamının son yıllarını Edirne'de geçiriyordu. Türkiye'nin yetiştirdiği önemli değerlerden Filiz Çağman, Edirne'nin köklerine, Türkiye'nin kültürel mirasına dair araştırmalarıyla kent belleğine ve ülkenin geçmişine ışık tutmuştu. Çağman, vefatıyla tüm kenti üzüntüye boğdu.
FİLİZ ÇAĞMAN KİMDİR?
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Enstitüsü, Türk ve İslam Disiplini'ni 1964 yılında bitiren ve aynı yıl Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde çalışmaya başlayan Filiz Çağman, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi'nde yaptığı “Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine 762 no.lu Nizami Hamse'sinin Minyatürleri” konulu teziyle doktor unvanını aldı. Kırk bir yıl görev yaptığı ve 1997-2005 yılları arasında müdürlüğünü üstlendiği Topkapı Sarayı'ndan 8 Şubat 2005 tarihinde emekli oldu.
Yaptığı akademik çalışmalarla dünyanın sayılı resimli el yazma, hat ve kitap sanatları uzmanı olarak literatüre geçen Çağman, saray nakkaşhanesi ve ehl-i hiref teşkilatı hakkındaki geniş çalışmaları sayesinde Topkapı Sarayı ve Osmanlı sanatı alanında da uzmanlaştı. Mart 2005 - Haziran 2010 yılları arasında Sakıp Sabancı Müzesi'nde danışman olarak çalıştı. Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın : 'O sadece bir müze müdürü değil, saray nazırıdır' dediği Filiz Çağman yaşamının son yıllarını Edirne'de evinde geçiriyordu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
Edirnespor gelecekten umutlu
İba mazbatasını aldı
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama