ANASAYFA
26 Ocak 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Seçmeli derste dayatma!
Eğitim İş Edirne Şubesi, sendikalarının ulaştığı MEB'in iç yazışmalarının öğrencilere pozitif bilimlerle, sanatla, sporla, yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koyduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2021 08:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Seçmeli derste dayatma!

Aytunç ÖNÜR
Eğitim İş Edirne Şubesi, sendikalarının ulaştığı MEB'in iç yazışmalarının öğrencilere pozitif bilimlerle, sanatla, sporla, yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koyduğunu söyledi.
Eğitim İş Edirne Şubesi seçmeli derslerle ilgili açıklama yaptı. Başkan Nedim Zobar, seçmeli dersi belirleme sürecinin, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapıldığını anımsattı. "Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, bazı okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez" diyen Zobar şunları söyledi:
"4 ve 11. sınıflar arasında okuyan öğrencilerin seçmeli dersleri 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmeli. Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koydu. 
"SEÇMELİ DERSLERLE İLGİLİ DAYATMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ"
Daha önce de yaşandığı üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratıyor.
Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmakta. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamakta.
Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte ediyor. Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken bazı dernek veya vakıflar STK adı altında okullara enjekte ediliyor.
"EĞİTİM EMEKÇİLERİ DE MAĞDUR OLUYOR"
Bu dayatmalar, okullardaki norm kadro dengesini de alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur ediyor. Örneğin sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunuyor. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklüyor. Oysa ki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlilerinin derslere girmesi sağlanmaktadır.
"UYARIYORUZ"    
Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem" lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, başında oturduğu Bakanlıkta kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalı. Eğer konuşmalarındaki "çağdaşlık" vurgusu "takiyye" değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulları imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalı. 
"ÖĞRENCİ KENDİNİ KEŞFETMELİ"
Altını çizerek belirtmek istiyoruz: Okullarımızdaki seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, bazı okul idarecilerinin koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez.
Eğitim-İş olarak bu konuların takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kurye ile alkol!
Özçakır'a son görev
Sobaya dönüş
Barajlara 'yağmur' bereketi
Şenol Önal: 89 göçmeni
‘Hızlı tren önceliğimiz olmalı mıydı?’
Edirne'de aşı 9 bin'i aştı
İba mazbatasını aldı
Edirnespor gelecekten umutlu
‘Ecdat yadigarı eserler korunmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama