ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Dr. Gökalp'e destek
Edirne Tabip Odası Yönetimi, 55 gündür tutukluluk hali süren TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp'in haksız tutukluluğunun sonlandırılarak, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2021 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Dr. Gökalp'e destek

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Tabip Odası Yönetimi, 55 gündür tutukluluk hali süren Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp'in haksız tutukluluğunun sonlandırılarak, yargıla-masının tutuksuz devam etmesi gerektiğini kaydetti. Oda Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun "Meslektaşımız serbest bırakılmalı" dedi. 
Edirne Tabip Odası Yönetimi meslektaşları Dr. Şeyhmus Gökalp'in haksız tutuklamasının sonlandırılmasını istedi. Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tuğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İmren Yeniocak'ın da hazır bulunduğu basın açıklaması Oda lokalinde yapıldı. Başkan Prof. Dr. Gürcan Altun meslektaşlarıyla ilgili süreci anımsattı ve "TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp 20 Kasım 2020 tarihinde sabah saat 05.30'da evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, 23 Kasım'da çıkarıldığı mahkemece hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Avu-katlarının itirazlarına rağmen 55 gündür tutukluluk hali devam etmektedir" dedi. 
Prof. Dr. Altun, 55 gündür süren haksız tutukluluğunun sonlandırıl-masını, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:
"HAKSIZ TUTUKLAMA SONLANDIRILMALI"
"Daha önce de benzer vakalarda gördüğümüz ve tanık olduğumuz gibi; bir itirafçının soyut, maddi kanıtlardan ve gerçeklikten uzak iddiaları dayanak olarak kabul edilmiş ve Dr. Şeyhmus Gökalp tutuklanmıştır. Bu itirafçı teslim olduğu 2016 tarihinde çok sayıda kişi hakkında ifade verdiği halde Dr. Seyhmus Gökalp hakkında hiçbir beyanda bulunmamıştır. Ancak, her ne hikmetse itirafçı teslim olduktan üç yıl sonra birçok kişi hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut ifadelerle yalan beyanda ve iftiralarda bulunmuştur. 
"YALAN BEYAN VE İTİRAFLARLA ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YOKSUN"
Aradan geçen iki yıla yakın sürede ifadesine dahi başvurulmayan Dr. Şeyhmus Gökalp, suç unsuru içerdiğine ilişkin hiçbir somut kanıta dayanmayan yalan beyan ve iftiralarla özgürlüğünden yoksun bırakılmıştır. “Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür gizli tanık beyanlarının kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararlar bulunmasına rağmen, meslektaşımızın serbest bırakılma talebi reddedilmiştir. Dünya Tabipler Birliği (WMA ) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), meslektaşımızın serbest bırakılmasını talep eden mektuplar göndermiş ama bu haklı çağrılar görmezden gelinerek hukuksuzluk devam ettirilmiştir”
Dr. Şeyhmus Gökalp, meslek örgütümüzdeki çalışmalarında iyi hekimlik değerlerine sahip çıkan, sağlık hakkı ve insan hakları mücadelesi veren örnek bir hekimdir. 2014-2018 yılları arasında meslek örgütümüz TTB'nin Merkez Konseyi'nde görev almış ve Eylül 2020'de yapılan 72. Büyük Kongre'de Yüksek Onur Kurulu üyesi seçilmiştir. TTB Yüksek Onur Kurulu hekimlik mesleğinin saygınlığını, mesleğe duyulan güveni, hasta ve hekim haklarını, mesleki deontolojiyi ve etik değerleri koruma yükümlülüğünü evrensel etik değerler ve ulusal yasal düzenlemeler çerçevesinde yürütmekle yükümlüdür. Yapısı, görev alanı ve çalışma ilkeleriyle TTB Yüksek Onur Kurulu, mesleki bağımsızlığın ve meslek örgütü özerkliğinin korunmasında önemli bir yer tutmaktadır.
"TTB'Yİ YIPRATMAYA YÖNELİK TUTUKLAMAYI KABUL ETMİYORUZ"
COVID-19 pandemisi boyunca yaptığı doğru ve yerinde açıklamalarla halkın sağlığını koruma adına üzerine düşen ödevi hakkıyla yerine getiren ve bu konudaki başarısı kamuoyu tarafından da takdirle karşılanan Türk Tabipleri Birliği'ni yıpratmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz bu tutuklamayı kabul etmiyoruz”. Sağlık Bakanlığı'nın pandemi sürecinde yaptığı vahim hataları ve sakladığı gerçek verileri bütün yalınlığıyla ortaya koyan TTB yönetiminin cezalandırılmaya çalışıldığını düşünüyoruz.
Anayasamız ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde somut delil içermeyen iddiaların suç unsuru olarak kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Ülkemizde uzun bir süredir tutuklu yargılama yöntemi bir tür cezai yaptırıma dönüşmüştür. Dr. Şeyhmus Gökalp için de aynı durumun yaşandığını üzülerek gözlemliyoruz. 
"ADİL YARGILAMA HERKES İÇİN ANAYASAL HAKTIR"
Türk Ceza Hukuku'nda da tutuksuz yargılamanın esas olduğunu anımsatıyor; iyi hekimlik ve insanlık değerlerine sımsıkı bağlı olduğuna inandığımız Dr. Şeyhmus Gökalp'ın 55 gündür süren haksız tutukluluğunun sonlandırılmasını, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz. Adil yargılanma herkes için anayasal bir haktır! Meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılmalıdır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
26 yıl sonra gelen ‘minnet’
Hamsi yarı yarıya
Aramıza hoşgeldin Milena
Selim Özer: Selim Paşa
Taşkınla gelen misafir
Yangında çift yönlü soruşturma
Çömlekköy Barajı nihayet!
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
‘Korucuköy Barajı neden yapılmıyor?’
Kağan'dan 500'de 500!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama