ANASAYFA
09 Mart 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
FSRU bilime aykırı!
Saros Körfezi'nde hukuk sürecine rağmen BOTAŞ tarafından yapımına başlanan FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen ÇED Olumlu kararının iptali için Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davada bilirkişi heyetince hazırlanan raporda söz konusu projenin inşaat, ziraat, jeoloji, hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine birçok yönden aykırı olduğu kaydedildi… BOTAŞ'In sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin Saros ve bölgeye zararları, bilim, hukuk ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ortak bilirkişi raporu ile böylelikle bilimsel olarak ikinci kez kanıtlanmış oldu… Saros Gönüllüleri Dayanışması'nın Avukatı Bülent Kaçar, ilk bilirkişi raporunda 90 ayrı bilime aykırılık tespit edildiğini anımsatarak, “BOTAŞ'ın bilime kulak vermesi için daha kaç bilirkişi raporu gerekmektedir? Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ'ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir?” diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 15-01-2021 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
FSRU bilime aykırı!

Saros Körfezi'nde BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen ÇED Olumlu kararının iptali için Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davada bilirkişi heyetince hazırlanan raporda söz konusu projenin inşaat, ziraat, jeoloji, hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine bir çok yönden aykırı olduğu kaydedildi. BOTAŞ'In sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin Saros ve bölgeye zararları, bilim, hukuk ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ortak bilirkişi raporuyla bilimsel olarak ikinci kez kanıtlanmış oldu. Saros Gönüllüleri Dayanış-ması'nın Avukatı Bülent Kaçar, ilk bilirkişi raporunda 90 ayrı bilime aykırılık tespit edildiğini anımsatarak, “BOTAŞ'ın bilime kulak vermesi için daha kaç bilirkişi raporu gerekmektedir? Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ'ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir?” diye sordu… 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın proje için ikinci kez verdiği ÇED olumlu kararına Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından 27 Temmuz'da açılan iptal davası kapsamında atanan bilirkişi heyeti 9 Kasım'da yaptığı keşfin ardından hazırladığı raporunu mahkemeye sundu. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması söz konusu raporu Keşan'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştı. 
KEŞAN KENT KONSEYİ BAŞKANI HASAN KARAGÖZ
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Saros Körfezi'ne, orman ve tarım alanlarımıza, bölge turizmine yıkım getiren Botaş'ın dış ticaret projesi Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği ÇED Olumlu kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi'ne açtığımız davamızda ikinci bilirkişi ortak raporu tarafımıza tebliğ edilmiştir.  Ortak bilirkişi raporuyla Botaş'ın sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin körfezimize ve bölgemize zararları, bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ayrıntılı rapor ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 
Bilirkişi raporuyla liman ve boru hattı projesinin inşaat, ziraat, jeoloji ve hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine bir çok yönden aykırı olduğu, ÇED raporunda temel alınan verilerin eski ve eksik ve yetersiz olduğu, raporun yapılması gerekli bir çok değerlendirmeyi ve modelleme çalışmasını içermediği, Bern sözleşmesine aykırı olduğu, doğal ve yaban hayatının, orman ekosisteminin tehlike altına gireceği, toprakların kimyasal ve fiziksel analizlerinin yapılmadığı, endemik türlerin ve kesinlikle korunması gereken ve korunma için öncelikli türlerin ÇED raporunda belirtilmediği, Orman Botaniği ve Orman Ekolojisi uzmanlarına inceleme yaptırılmadığı, dip tarama ve dolgu işlemindeki önlemlerin yeterli olmadığı, binlerce ağacın sökülmesinin orman ekosistemine zarar vereceği, proje alanının anayasal koruma altındaki yanan ve gençleştirmeye ayrılan ormanlık alan olduğu,  meydana gelecek çevresel sorunlara mühendislik çözümlerinin sunulmadığı, proje alanın Yüksek Tehlikeli Deprem Bölgesinde yer aldığı kesin olarak kanıtlanmıştır. 
Bilimsel Rapor karşısında bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazilerimizdeki ve denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını hukukun ve bilimin üstünlüğü ilkesi çerçevesinde derhal durdurmalı ve arazilerimizi eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidir.
Keşan Kent Konseyi'nin ve Saros Gönüllülerinin tüm uyarılarına rağmen 9 Kasım 2020 günü yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinin ardından acımasızca hafriyat ve inşaatlar yaparak topraklarımıza ve doğamıza büyük zararlar veren Botaş şirketinin bilime aykırı Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinden vazgeçmesi kamu yararı gereğidir. Saros Körfezi'nin tüm kıyılarından binlerce Saros gönüllüsü, Keşan Kent Konseyi'nin rehberliğinde büyük bir dayanışma içinde hukuksal ve toplumsal mücadelesini ve tüm davalarını takip etmeye devam edecektir.
T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, on binlerce imzalı dilekçemizi, on binlerce change org imzamızı, ÇED itiraz dilekçelerimizi, milyonlarca yurttaşın bu talana karşı sesini artık duymalı ve kamusal görevini yaparak bu projenin tüm ÇED Olumlu kararlarını iptal etmelidir. Bakanlık ve Botaş kamu kurumları olarak bilime ve hukuka aykırı uygulamada ısrar edemezler. Aksi halde Botaş Saros'dan çıkıncaya kadar yeni şikayetlerimiz ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak, Edirne İdare Mahkemesi'nin önceki rapor ve yeni bilirkişi raporundaki birçok bilime ve hukuka aykırılık nedeniyle Saros Körfezi'nde ve arazilerimizde daha fazla telafisi imkansız zarar doğmaması için acilen yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz. Botaş Saros'dan çıksın. Bakanlık çevreyi koruma görevini yapsın.”
SAROS GÖNÜLLÜSÜ DAVACILAR VEKİLİ AV. BÜLENT KAÇAR
Saros Gönüllüsü Davacılar Vekili Av. Bülent Kaçar da, “Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ'ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir?” diye sorarak şunları kaydetti;
“İlk bilirkişi raporundaki 90 ayrı bilime aykırılığa ek olarak ikinci bilirkişi ortak raporunda yaklaşık 60 civarında daha bilime ve ÇED yönetmeliğine aykırılık tespit edilmiştir.
BOTAŞ'ın bilime kulak vermesi için daha kaç bilirkişi raporu gerekmektedir? Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ'ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir? 
BOTAŞ'ın dış ticaret projesi olan Saros FSRU liman ve kara boru hattının ne bölgemize ne de ülkemize hiç bir yararının olmadığı Saros Körfezi'ne büyük zararlar vereceği bilirkişi raporundaki tespitler ile kesin olarak kanıtlanmıştır. 
Bilime ve hukuka aykırı bu projedeki ısrar nedeniyle müvekkillerimizin tarım arazileri dozerlerle mahvedilmiş olup, ata mirası toprakları acele kamulaştırmalarla ellerinden alınmak istenmektedir.
Milletin iradesine, bilime neden saygı gösterilmemektedir? Denizimiz, ormanlarımız, doğal yaşamımız neden ticarete kurban ediliyor? 
Kamu yararına çalışması gerekli BOTAŞ'ın ve çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bilirkişi raporundaki bilimsel tespitlere göre Saros FSRU liman ve boru hattı inşaatını acilen durdurmasını ve iptal etmesini yurttaşlar olarak talep ediyoruz.”   
                                      

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
10 okul koronadan kapatıldı!
Kırmızıya rağmen ‘lebaleb!’
Zafer Vardar: Edirnespor'da başladı, bıraktı
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Hudut'ta çok özel gün
‘14 günlük kapanma şart’
Öğretmen adaylarına köy yolu
Şükrü Paşa'dan geleceğe yatırım
‘Artık yeter!’
3. Lig 1. Grup'ta 22. hafta
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama