ANASAYFA
08 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Koroda ilk kadın müdür
17 yıldır ses sanatçısı olarak görev yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu'na müdür olarak atanan Edirneli Gökçe Bahar Bahçe çifte gurur yaşıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 19-01-2021 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Koroda ilk kadın müdür

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
17 yıldır ses sanatçısı olarak görev yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu'na müdür olarak atanan Edirneli Gökçe Bahar Bahçe çifte gurur yaşıyor. Gökçe Bahar Bahçe heyecan, sevinç ve önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. 
Edirne'nin tanınmış simalarından Kaleiçi'nde tarihi Klara Konağı'nın sahibi Mali Müşavir Gül Ercan'ın kızı Gökçe Bahar Bahçe elde ettiği başarılarıyla önce annesinin sonra da Edirne'nin gurur kaynağı olmayı sürdürüyor. 17 yıl süreyle sesiyle görev yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu'na müdür olarak atanmasından duyduğu heyecan ve sevinci Gökçe Bahar Bahçe Hudut okurlarıyla şöyle paylaştı:
“Her şeyden önce çok heyecanlıyım. İçimde, planladığım şeyleri nasıl gerçekleştiririm, gerçekleştirince nasıl olurun heyecanı var. Mutluyum. 17 yıldır bu kurumda çalışıyorum. Nasıl işlediğini biliyorum. Eksik taraflarını, artı taraflarını, güçlü yönlerini biliyorum. Yaşayarak gördüm. Bu nedenle artı tarafları daha da artıya, eksileri de önce nötre sonrasında daha da artıya götürmeye çalışacağız. Zor bir dönemde, pandemi sürecinde müdür oldum. Ama yine olumlu bakarak krizi fırsata çevirip neler yapabiliriz olarak düşünüyorum.
"SANATLA HALK ARASINDA KÖPRÜYÜZ"
 Sanatla halk arasındaki köprüyü nasıl kurabiliriz? Çünkü bu dönemde bence insanların en çok ihtiyacı olan şey sanat. Bence insanları hayata bağlayan en önemli unsurlardan biri. Bununla ilgili zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın da çalışmaları var. Kültür Bakanlığı'nın bir Youtube kanalı var. O kanaldan Devlet Tiyatroları'nın oyunları sergileniyor. 'Sanat Cepte' diye bir uygulama var. Oradan solist konserleri yapılıyor. Bir şekilde bu bağı koparmamaya çalışıyoruz. Bu dönemde de elimizden geldiği kadar, sanatçılarımızın ve izleyicilerimizin sağlığını tehlikeye düşürmeden bu bağı devam ettirmeye çalışıyoruz. İnşallah güzel projeler olacak. 
İLK KADIN MÜDÜR
Koronun tarihine baktığımızda ilk kadın müdürüm. Bu da son derece gurur kaynağı. İnşallah daha da fazla olur. Benden sonra da devam eder. Aslında kadınları sosyal hayatta, ekonomik hayatta, idari hayatta her zaman daha aktif görmek istiyoruz. Bu görevleri yaparken de üzerimize fazladan bir yük daha biniyor. Çünkü iyi örnek olmak zorundayız. Bizlerin de başaracağını, aslında toplumsal eşitliği de göstermek için bunların vesile olduğunu düşünüyoruz. Biz aslında erkeklerden birazcık daha yoruluyoruz sanki. Ama güzel şeyler yapacağız. Kadının estetik bakış açısını güzel sanatlarla ilgili kuruluşa getirmeye çalışacağız. Kadın eli değmesi farklı."
TÜRKÜLER SENİ SÖYLER EDİRNEM
Soyut kültürel mirası iyi bir şekilde koruyarak gelecek kuşaklara aktarabilmeyi dilediklerini belirten Gökçe Bahar Bahçe, yürütülen ve planlanan çalışmalara da değinerek şunları aktardı:
"Pandemi sürecinde Edirne Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa bir proje geliştirildi. Projenin adı 'Türküler seni söyler Edirne'm'. Yöreye ait olan üç tane eser klip şeklinde çekildi. Böylelikle hem Edirne'nin tanıtımına katkıda bulunulmuş oldu. Çünkü Edirne'deki tarihi mekanlarda çekildi. Birinci klip sosyal medya hesaplarımızdan yayınlandı. Diğerlerini de hazır olduktan sonra yayınlayacağız. Hem yöreye ait olan türküler tanıtılmış oldu. Çoğumuzun bildiği eserler ama yine de canlandırılmış oldu. Edirne'nin çeşitli tarihi mekanlarında, ana çekim merkezlerinde yapılan klipler oldu. Böylelikle Edirne'nin tanıtımına kurum olarak katkıda bulunmuş olduk. Tabi ki bu eserleri bizim koromuzun değerli sanatçıları icra etti. Hem ses hem saz sanatçıları icra etti. Güzel bir proje oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde de böyle birkaç projeyle pandemi döneminde güzel şeyler yapmaya çalışacağız. Çalışmalarımız, konserlerimiz başlayana kadar bu tarz çalışmalar yapmaya çalışacağız.
"GELECEK NESİLLERİ ÖNEMSİYORUZ"
Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği öğrenci konserleri düzenlemiştik. Bu konserler sayesinde çocuklar Türk Müziği kültürü Türk Müziği sazlarıyla karşı karşıya gelme fırsatını buldular. Aralarında müziğe ilgili olanlar için de cesaret verici oldu. Pandemi sonrasında imkan olursa bu konserlerimizi devam ettirmeyi planlıyoruz. Zaten bu koroların kuruluş amacı Klasik Türk Müziği'ni yaşatabilmek ve diğer kuşaklara aktarabilmek. Aslında çok özel bir misyonu var. Bunu tarihi bir eserin korunması gibi düşünebiliriz. Çünkü bu da soyut kültürel mirasımız. Bu soyut mirasımızı aslında diğer kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Pandemi öncesi her ay periyodik olarak konserlerimiz olmaktaydı. Pandemi sonrası da bu konserlere devam ederek seyircimize kavuşmayı diliyoruz. 
"AMACIMIZ SOYUT KÜLTÜREL MİRASI KORUYUP GELECEK KUŞAKLARA AKTARABİLMEK"
Kuruluş amacımız olan bu müziği daha geniş kitlelere sevdirebilmek, duyurabilmek. Çünkü gerçekten çok özel. Türkiye'de 10 şehirde koro ve topluluklar var. Bu 10 şehirden bir tanesi Edirne. Bu da bizim için aslında çok büyük avantaj. Çünkü burada mesleğini profesyonel olarak yapan sanatçılar var. Bu güzel eserleri bu güzel icralarla halka daha çok tanıtmaya çalışacağız. Bundan sonraki amaçlarımız bunlar. Kuruluş amacımızı biraz daha ileriye götürebilmek, daha geniş kitlelere hitap edebilmek ve bu müziği diğer nesillere aktarabilmek. Bu soyut kültürel mirası iyi bir şekilde koruyarak gelecek kuşaklara aktarabilmeyi diliyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Efsane kaptana veda
Vaka sayısında artış!
Lastikçi 'Remziye Abla’
Kanun beklerken vahşet!
Pandemide sürpriz ziyaret
Edirne'nin Kadın Kramponları
'Önder Kadın' gazetemizin sahibi
Şallı'dan 'dallık' çağrısı
DEVA'dan 8 Mart fidanı
Uzunköprüspor'da hedef 3. Lig
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama