ANASAYFA
09 Mart 2021 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sistemle yola devam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans ile katıldığı Ak Parti Edirne İl Kongresi'nde Türkiye'yi yeniden eski kriz, kaos, baskı ve sefalet günlerine döndürmenin hesaplarını yapanlara meydanı asla bırakmayacaklarını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez” dedi… Son Başbakan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da kongrede yaptığı konuşmada, 2017 referandumu ile Türkiye'de vesayet dönemini kalıcı olarak ortadan kaldırdıklarını belirterek, parlamenter sistemi savunan muhalefeti eleştirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-01-2021 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sistemle yola devam

Olgay GÜLER 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans ile katıldığı Ak Parti Edirne İl Kongresi'nde Türkiye'yi yeniden eski kriz, kaos, baskı ve sefalet günlerine döndürmenin hesaplarını yapanlara meydanı asla bırakmayacaklarını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez” dedi. Son Başbakan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da kongrede yaptığı konuşmada, 2017 referandumu ile Türkiye'de vesayet dönemini kalıcı olarak ortadan kaldırdıklarını belirterek, parlamenter sistemi savunan muhalefeti eleştirdi.
ERDOĞAN CANLI YAYINDA
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların 10 katının AK Parti iktidarında yapıldığını söylerken; “Milli iradenin üstünlüğüne sıkı sıkıya sahip çıktık. Milletimiz de girdiğimiz her zorlu mücadelede, 15 Temmuz'da olduğu gibi yanımızda yer alarak, bize istikamet göstererek, destek ve cesaret vererek her daim vefasını gösterdi. Bu uzun hizmet ve mücadele döneminde AK Parti'nin her kademesinde görev alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Siyasette hizmet mücadelesi bir bayrak yarışı gibidir. Yönetimlerde yeni görev üstlenen kardeşlerim var. Bundan sonraki il kongrelerinde de aynı şekilde görev değişiklikleri mutlaka olacaktır. Görev yapmış tüm kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum” sözlerine yer verdi.
'TEK PARTİ FAŞİZMİNE HALEN ÖZLEM DUYANLAR VAR' 
Türkiye'yi yeniden eski kriz, kaos, baskı ve sefalet günlerine döndürmenin hesaplarını yapanlara meydanı asla bırakmayacaklarını ifade eden Erdoğan, "Türkiye bu günlere kolay gelmedi. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda elde ettiğimiz her kazanımın gerisinde milyonların alın teri vardır. Malazgirt'ten bugüne millet olarak mücadelesiz geçen tek bir günümüz yoktur. Aradan bin yıl geçse de hâlâ bize bu vatanı yakıştıramayanlar olduğunu görüyoruz. Bir asır önce milletimizi Çanakkale'de silmeye çalışanlara verdiğimiz cevabı hâlâ hazmedemeyenler olduğunu biliyoruz. Dört bir yandan işgale uğramış, ordusu ve meclisi dağıtılmış, nefes yolları tıkanmış Anadolu'da yakılan ve zafere ulaşan istiklal ateşinden canı yananların hâlâ aynı hayalin peşinde olduğunu biliyoruz. Rahmetli Menderes'in öncülüğünde geçtiğimiz, milletin değerlerine dayalı çok partili siyasi hayatla birlikte ellerinden kayıp giden tek parti faşizmine hâlâ özlem duyanlar olduğunu biliyoruz. Rahmetli Özal'ın Türkiye'yi, dünyanın itibarlı ve seçkin ülkeleri arasına sokmak için başlattığı reformları kabullenemeyenlerin, yaşadıkları savrulmaları da biliyoruz. AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında Türkiye'yi demokrasi ve ekonomide getirdiği seviyeyi görmemek için gözlerini kapatanları da biliyoruz” dedi.
'MİLLETİN GÖZÜNE GİRMENİN YOLU PROGRAM VE PROJELERDEN GEÇİYOR' 
Vesayetin, terör örgütlerinin, darbecilerin oyunlarını boşa çıkartarak büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını sürdüreceklerini söyleyen Erdoğan, “Yıllarca iktidarı sandıkta değil de perde gerisinde yazılan senaryolarla elde etmeye çalışanların, milli irade düşmanlığının sebebi budur. Milletten demokrasinin kurallarıyla alamadıkları yetkinin gaspla kendilerine takdimini bekleyenler hiç kusura bakmasınlar, daha çok beklerler. Bu yolu tamamen kapattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez. Milletin gönlüne girmenin yolu da onun değerleriyle barışık olmaktan, ona umut vermekten, program ve projeleriyle göz doldurmaktan geçiyor" şeklinde konuştu. 
'ONLARI KENDİ KARANLIKLARIYLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUZ' 
CHP içindeki skandallara isim vermeden vurgu yapan Erdoğan; “Yalan ve iftira üzerine kurulu anlamsız polemiklerle ülkenin vaktini ve milletin enerjisini heba edenlere elbette eyvallahımız olmayacaktır. Milletimize saygımız gereği yalanlarını ve iftiralarını ortaya sunarlarken asıl gündemimizden asla kopmayacağız. Kendi partileri içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, ahlaksızlık skandallarıyla yüzleşmeyenlere, milletimizin ilk seçimde ağır bir ders vereceğini Cumhur İttifakı olarak bugünden görüyor ve buna inanıyoruz. Bunları kendi karanlıklarıyla baş başa bırakıyoruz. Biz, Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması için yeni projelerin heyecanlarını yaşamaya devam edeceğiz. 2023, Edirne serhat şehrinde bir başka yıl olacak” dedi.
BİNALİ YILDIRIM KÜRSÜDE
Son Başbakan, Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım kongrede 2017 referandumu ile Türkiye'de vesayet dönemini kalıcı olarak ortadan kaldırdıklarını belirterek, parlamenter sistemi savunan muhalefeti eleştirdi. 
Yıldırım, gündemine cumhurbaşkanlığı sistemi, koronavirüs ve hızlı tren konularını aldı. Özellikle geride kalan parlamenter sisteme geniş yer ayıran ve bunu savunan muhalefet üyelerini eleştiren Yıldırım, cumhurbaşkanlığı sistemiyle demokrasinin doğrudan işletildiğini ve milli iradenin de seçilmişlere verildiğini dile getirdi. 
'ANKARA'DA ARTIK GİZLİ ORTAKLAR YOK' 
Türkiye'nin Ak Parti iktidarıyla 18 yılı geride bıraktığını ve bu süreçte bir çok kez darbeci vesayetle karşı karşıya geldiklerini dile getiren Yıldırım, "Sistem değişikliğini MHP ile beraber başbakanlığım döneminde başlattık ve 16 Nisan 2017 referandumu ile artık Türkiye'de vesayet dönemini kalıcı olarak ortadan kaldırdık. Artık milletin vekilleri ile milletin lideri Cumhurbaşkanı aynı günde her 5 senede seçilecek. Böylece Ankara'da artık gizli ortaklar yok" dedi. 
'SİSTEM BÖYLE OLMASAYDI, MEMLEKET SORUNLARI BU KADAR HIZLI ÇÖZÜLEBİLİR MİYDİ?'
Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirenlere de seslenen Yıldırım, "Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili çok şey söyleniyor. Ne söylüyorsunuz diye sorduğumuzda ortada bir şey yok. Alternatifiniz ne, içeriğiniz ne? Nasıl bir model öneriyorsunuz? Millet karar vermiş, yüzde 52 destek vermiş, neden? Bir daha vesayet olmasın. Milletin iradesini doğrudan sandıkta tecelli etsin ve seçimden seçime millet iradesini yeniden ifade etsin. Sistem eğer böyle olmasaydı, bu pandemi döneminde bu kadar hızlı kararlar alınabilir miydi? Memleketin sorunlarına bu kadar hızlı çözümler üretebilir miydik? Bunu yaşayan bilir" diye konuştu. 
'BU SİSTEM MİLLİ İRADEYİ SEÇİLMİŞLERE VERİYOR' 
Kendisinin parlamenter sistemin son başbakanı olduğunu hatırlatan ve Cumhurbaşkanlığı sistemini en fazla isteyenlerden birisi olduğunu kaydeden Yıldırım, "Ben parlamenter sistemin son başbakanıyım. Sistemin değişmesini de hararetle en fazla isteyenlerden birisiyim. O zaman da ifade ettim. Bu sistem babayla oğlu birbirine düşürür. Çünkü darbelerin arkasında kurgulanan anayasalarla maalesef millet iradesi seçilmişlere ancak kısmen verilmiş. Diğeri hiç millete hesap vermeyen milletin önüne gitmeyen bir takım vesayet odaklarının elinde kalmış. İşte sistem değişikliği, doğrudan, demokrasiyi işleten ve milli iradeyi de doğrudan ülkeyi yöneteceklere, mecliste yasama görevi yapacak vekillere veriyor" ifadelerini kullandı. 
'FİKİR PAYLAŞACAĞINIZA, NİYE SİSTEMLE UĞRAŞIYORSUNUZ?
Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştiren muhalefet partilerine de çağrıda bulunan Binali Yıldırım, "Muhalefet partileri, diğer ittifak, siz memleketin sorunlarına, memleket içi yapacağınız işlere dair vatandaşlarımıza fikirlerinizi paylaşmak için mesai harcamanız gerekirken neden takılıp sistemle uğraşıyorsunuz? Sistemin kararını veren millet. Eğer sistemle ilgili tekrar bir karar değişikliği olacaksa, onu da yine millet verir. İhtiyaç duyarsa verir" dedi. 
'EN GELİŞMİŞ ÜLKELER, YARIM GRAM MİKROPLA DİZE GELDİ' 
Koronavirüs sürecini en iyi yöneten ülkelerin arasında Türkiye'nin geldiğini ifade eden Binali Yıldırım, "Koronavirüs süreci dünyanın dengesini bozdu. Nasıl bozdu? Dünyada böbürlenen, en gelişmiş ülkeler bile topu topu yarım gram olan şu mikropla dize geldi. Başa çıkamadılar. Amerika'nın, Avrupa'nın halini gördük. Yerle bir oldular. Bizim şehir hastanelerimizi, acımasızca eleştirenlerin Cumhurbaşkanımızı, Ak Parti iktidarının vizyonunda ne kadar uzak olduklarını yine bu pandemi döneminde gördük. Bu hastaneler hayat kurtardı, bu hastaneler mikropla, virüsle mücadelede bize güç kattı ve bu süreci en başarılı şekilde yöneten ülkeler arasında yerimizi aldık" şeklinde konuştu. 
'HIZLI TREN İÇİN ÇOK MÜCADELE ETTİK' 
Konuşmasının sonunda Halkalı - Kapıkule Hızlı Tren projesine de vurgu yapan Yıldırım, "Edirne - İstanbul Hızlı Tren Projesi. Önceki dönem milletvekilimiz Rafet bey hatırlar. O da çok gayret etti. O projenin finansmanı için ne kadar Avrupa Birliği ile mücadele ettiğimi hatırlıyorum. O proje için İPA fonlarından 240 milyon Avro parayı çıkardık ve projeyi başlattık. 1 - 2 yıl içerisinde inşallah proje Çerkezköy'e kadar, Çerkezköy'den Halkalı'ya da ayrıca devamı yapılacak. Böylece hızlı tren hattı Edirne'den Ankara'ya, önümüzdeki yılın sonunda da Sivas'a kadar ulaşmış olacak. İşte ufuk bu, vizyon bu, hizmet bu" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
10 okul koronadan kapatıldı!
Zafer Vardar: Edirnespor'da başladı, bıraktı
Kırmızıya rağmen ‘lebaleb!’
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Hudut'ta çok özel gün
‘14 günlük kapanma şart’
Öğretmen adaylarına köy yolu
Şükrü Paşa'dan geleceğe yatırım
‘Artık yeter!’
3. Lig 1. Grup'ta 22. hafta
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama