ANASAYFA
01 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yangında çift yönlü soruşturma
Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Müftülüğü'nün çıkan yangın sonucu kül olan tarihi ve sivil mimari şaheseri hizmet binasının aslına uygun şekilde inşa edileceğini, arşivlerin diğer hizmet binasında olmasından dolayı kurtulduğunu söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-01-2021 08:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yangında çift yönlü soruşturma

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Valisi Ekrem Canalp Edirne İl Müftülüğü hizmet binası yangın mahallini ziyaret edip açıklamalarda bulundu. Vali Canalp, tarihi ve sivil mimari şaheserin aslına uygun şekilde inşa edileceğini açıkladı. Canalp, "Ciğerimizde binayla birlikte yandı" dedi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne İl Müftülüğü'nün yanan hizmet binası önünde basınla bir araya geldi. Yangınla ilgili hem Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı ve Valiliğin yürüttüğü iki ayrı soruşturma olduğunu söyledi. Yangının sebebinin iki soruşturma neticesinde ortaya çıkacağını kaydeden Canalp gazetecilere şunları söyledi:
“Bundan iki gün önce gece yarısı saat 04.00'da halk arasında Böcek Mektebi olarak bilinen ve daha sonrasında 30 yıl önce Müftülüğe tahsis edilmiş olan tarihi yapılarımızdan bir tanesi Selimiye'nin gölgesindeki tarihi yapımızda bir yangın çıktı. Bu yangın sabaha karşı saat 04.00 civarlarında başladı. 04.40'da bu binanın önüne geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği bir duyguyu hissettim. Binayla beraber aslında tarihin bir parçası yanıyordu. Bütün Edirnelilerin düşündüğü şey ciğerimizde binayla birlikte aslında yandı. Edirne bir tarih kenti. Tarihi dokunun her şeyiyle hissedilebildiği bir kent. Böcek Mektebi de aslında bizim güçlü olan tarihi dokumuzun, geçmişimizin, tarihsel mirasımızın bir parçası. Öyle bir parça ki bütün Edirnelilerin, herkesin de bir şekilde bir hatırasının olduğu bir bina. Bu bina aynı zamanda okul olarak hizmet vermiş. Aynı zamanda ehliyet kursu olarak hizmet vermiş. Pek çok Edir-nelinin de hatırasının olduğu bir bina. Bu kadar geçmişin hatırası olan bir bina yandığı zaman da bu bütün Edirne'de ve hepimizde derin bir üzüntüye sebebiyet verdi. 
"BİZLERE DÜŞEN TARİHİ YAPIYI DİRİLTMEK"
Bizlere düşen bir görev var. Bu tarihi yapıyı tekrardan diriltmek, tekrar yeniden inşa etmek. Bunun için de Valilik olarak daha önce rölevesini çıkartmış olduğumuz bu binanın projelerini 1 aylık bir süre içerisinde zaten hazır olan rölevelerinden projelendireceğiz. Koruma kurulumuzla beraber ortak bir çalışma yapacağız. Ve inşallah 1 yıl belki de 1 yılı aşkın bir zaman içerisinde bu tarihi binayı aslına uygun şekilde, var olduğu o sivil mimari şaheseri aynı şekilde yaşatacak şekilde inşallah inşa edeceğiz. İnşallah tarihi dokuyu korumaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. 
İKİ KOLDAN SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Yangınla ilgili şu anda hem Edirne Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürütmüş olduğu bir soruşturma var. Aynı zamanda benim de Valilik olarak başlatmış olduğum idari bir soruşturma var. Yangının gerçek sebebini bu iki soruşturmanın neticesinde ortaya çıkacağını söyleyebilirim. Şu anda elektrik ve elektrik sistemi üzerinden kaynaklanan bir sıkıntı olabileceğine ilişkin ön değerlendirmeler var. Ama kesin sonuçları soruşturmanın sonucunda söylemek daha uygun olacaktır. Tarihi eserlerle ilgili yapmamız gereken birkaç tane şey var. Buradaki tarihi yapı yandı. Ama şükürler olsun ki biz Edirne Valiliği olarak Çevre Vakfı'ndan daha öncesinden pek çok tarihi yapının rölevesini çıkarmış durumdaydık. Aynı şekilde yanmış olan binanın da rölevesini çıkarmış olduğumuz için bu binanın aslına uygun şekilde inşası mümkün hale gelebilecek. Yapmamız gereken işler bunlar. İkincisi, yangınların tekrar ortaya çıkmasını engelleyecek sistemler. Bunlar da tarihi dokuları çok zedelemeden, zarar vermeden özellikle ön uyarı sistemlerini çok iyi bir şekilde uygulamak gerekiyor. Buradaki yangın saat 04.00'da başladı. Çok kısa bir süre içerisinde itfaiye buraya yetişti. Hem öncüleri yetişti. Arkasından diğer birimler yetişti. Ama bina tamamen ahşap olduğu için 40 dakika sonra buraya geldiğim zaman binanın neredeyse yüzde 80'ini yangın sarmış durumdaydı. Pek çok yer de yangından dolayı çökmüş durumdaydı. Tarihi yapılar, özellikle ahşap yapılar yangına karşı çok hassas yapılar. Dolayısıyla bunların korunması için çok daha özel yöntem ve teknikleri uygulamak gerekiyor. Edirne'de bunların örnekleri çok fazla. Hem merkezimizde fazla aynı zamanda ilçelerimizde  de bu şekilde ahşap örnekler çok fazla. 
"AHŞAP YAPILARA ÖZEL TEDBİR"
Bütün Türkiye'de olduğu gibi burada da ahşap yapılarla ilgili çok özel tedbirler almaya devam edeceğiz. Müftülük'ün ek bir hizmet binası var. Var olan hizmetler bu ek hizmet binasına taşınma suretiyle herhangi bir aksamaya sebebiyet vermeden devam edeceğiz. Arşivlerimiz diğer hizmet binasındaydı. Arşivlerde bir şey yok.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Valilik kapısından Canalp'e çağrı
Edirne'ye ilk deniz kapısı!
Sağlıkçı toprağa karıştı!
'Böyle bilim kurulu olmaz'
Kenan Uzungül: Futbol ve üniversite bir arada
Öğretmenevi bilmecesi
Emniyetten 'sıkı' denetim
‘Uzunköprü'yü yönetmek sırası MHP'de’
Tunca'da taşkın temizliği
‘Şantiye şefliği anahtar’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama