ANASAYFA
08 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’
DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, şayet tamamlanırsa proje maliyeti 500 milyona yaklaşacak TEM - Karaağaç Bağlantı Yolu projesi yerine aynı parayla çiftçinin 30 yıldır beklediği Çömlekköy Barajı, 17 yıldır devam eden Hamzadere Barajı sulaması ve yine 17 yıldır devam eden Çakmak Barajı Sulaması'nın hayata geçirebileceğini kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 22-01-2021 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Öncelikli yatırımları isabetli yapabiliyor muyuz?’

DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, kuraklığın önemi giderek anlaşılmasına rağmen sulamalar için kafa yorulmadığına dikkat çekerek, “Öncelikli yatırımlarımızı isabetli yapabiliyor muyuz?” diye sordu. Erkin, şayet tamamlanırsa proje maliyeti 500 milyona yaklaşacak TEM - Karaağaç Bağlantı Yolu projesi yerine aynı parayla çiftçinin 30 yıldır beklediği Çömlekköy Barajı, 17 yıldır devam eden Hamzadere Barajı sulaması ve yine 17 yıldır devam eden Çakmak Barajı Sulaması'nın hayata geçirebileceğini kaydetti.
Erkin, Hudut'a yaptığı yazılı açıklamada, ekonomisi giderek zayıflayan, milli gelir payı giderek azalıp iller arasında 38.sıraya gerileyen Edirne'ye geri dönüşü kısa ve katma değeri yüksek yatırımlar yapılamadığının altını çizerek, “Tarım potansiyeli ve kültürü yüksek olan Edirne'de ne yazık ki sulanabilecek arazilerin henüz yüzde 32'si sulanabiliyor. Su potansiyeli oldukça yüksek olan Edirne'de sulama yatırımları unutulmuş durumdadır. Halbuki Edirne'ye en yüksek katma değer ve istihdam sağlayacak sektör endüstriyel tarımın gelişmesidir. Hele kuraklığın önemi giderek anlaşılmasına rağmen sulamalar için kafa yorulmuyor. Edirne'ye her dönemde olduğu gibi son 20 yılda da hatırı sayılır paralar harcanarak yatırımlar yapılmaya çalışılmaktadır. Önemli olan bu yatırımların en kısa dönemde katma değere ve istihdama dönüşmesi olmalıdır. Ne yazık ki Edirne'ye yapılacak yatırımlar her zaman olduğu gibi sadece bürokrasinin planlamasıyla yapılıyor. Halbuki bu yatırımlar, planlama bazında Edirne'nin yerel siyaset ve ilgili sivil topluk kuruluşlarınca en önemlisi de milletvekillerince takip edilip Edirneliler bilgilendirilip projeler tartışılarak benimsenip yatırıma girmelidir” dedi.. 
Bu konuda ilin yatırımlarını takip etme ve proje geliştirme görevi olan ve ilk haberi olması gereken ilin milletvekilleri olduğuna işaret eden Erkin, şunları kaydetti:
“Bu yolla gelişerek başlanılan yatırımlar bitene kadar yöre insanları da bu projelerden nasıl yararlanacağı konusunda kendi planlamalarını da yaparlarsa katma değeri daha fazla artacaktır. Böyle olmadığı için de bölgemize yapılan yatırımların verimi bilinmediği gibi geri dönüşü de çok uzun olmaktadır. Kuraklığın sıkıntıları çekilirken uzun zamandır bir türlü bitirilemeyen sulama yatırımları yerine başka yatırımlara öncelik verilmesi ne derece doğrudur. Elbette her yatırımın kendine göre önemi vardır. Lakin bunların önceliklere göre sıralanması gerekmektedir. Bunlardan biri de taşkınlar dolayısıyla yapılan Karaağaç (Müezzinoğlu) Köprüsü ve bağlantı yolları projesidir. 
Müezzinoğlu Köprüsü'nün TEM otoyol bağlantısı Yıldırım tarafında 3 km., Pazarkule bağlantısı 2,5 km otoyol bağlantısı olan ve 1943 m uzunluğunda köprüsü olan bu projenin  yatırım bütçesi 400 milyon TL'dir. Köprü temel atılışı zamanın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 14 Temmuz 2013 günü yapıyor. 1950 m  uzunluğunda Türkiye'nin en büyük viyadük köprülerinden biri olan bu köprü, forekazık ayaklar üzerine oturan iki gidiş iki gelişi olan yüksek standartlı otoyol köprüsü olarak inşa edilerek TEM Yıldırım ve Pazarkule bağlantı yolları yapılamadan 30 Mart 2017 de Başbakan Binali Yıldırım tarafında  açıldı. Bugüne kadar 232 milyon TL harcanan köprü ye 2020 yılı ikmal inşaatı için 1183 000 TL ödenek ayrılmıştı. Ne zaman bağlantı yolları tamamlanacağı henüz belli değildir. 
Köprü, Pazarkule Kapısı ile Yunanistan'a bağlanacak, karşıda yüksek standartlı yol bile yok, biz 4 şeritli viyadük köprü yaptık. Keza viyadük ayaklarla Yıldırım üzerinden geçip TEM otoyoluna bağlanacak. Bunun yerine Gazimihal Köprüsü yakınında E5'e bağlansa çok daha iyi ve ucuz olacaktı. Kaldı ki Yıldırım viyadüğü Kapıkule girişinden bakıldığında, şehrin siluetini kuşak gibi kapatacak görünüyor. 2012 ve 2013 yılında yerel basında bu köprü yerine üç gün süren taşkını önleyecek önlemler alınabileceği hatta illa köprü yapacaksak Meriç üzerine Süvari Köprüsü gibi DSİ tarafından bir köprü yapılabileceği ve Karaağaç Bypass kanalı ile taşkınların sönümleneceğini izah etmeye çalışmıştım. Nitekim bypass kanalı yapıldı ve geçen hafta oluşan taşkında kanal planlanan debiyi geçirerek görevini yaptığını kanıtlamıştır. Taşkın geçinin rahatlaması için, Arda nehri bağlantısından Süvari Köprüsü'ne kadar nehir kumu kısmen temizlenip Tunca nehrinin Meriç nehrine bağlandığı kısımdaki 133 dekar büyüklüğe erişmiş adanın kaldırılması ile Karaağaç bölgesi taşkın riskinden kurtulacaktır. Tunca nehri yatağı da DSİ imkanlarıyla birkaç ayada ıslah edilebilecektir.
Şayet tamamlanırsa proje maliyeti 500 milyona yaklaşacak TEM- Karaağaç Bağlantı yolu projesi yatırımı yerine bu parayla; 1-Çömlekköy Barajı 100 milyon TL(30 yıldır çiftçi bekliyor) / 2-Hamzadere Barajı sulamasını bitirmek için 150 milyon TL(17 yıldır devam ediyor) / 3-Çakmak Barajı Sulaması için 250 milyon TL (17 yıldır devam ediyor) Bu sulama projeleri bitirilip hizmete sokulabilirdi.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Efsane kaptana veda
Vaka sayısında artış!
Lastikçi 'Remziye Abla’
Kanun beklerken vahşet!
Pandemide sürpriz ziyaret
'Önder Kadın' gazetemizin sahibi
Edirne'nin Kadın Kramponları
Şallı'dan 'dallık' çağrısı
DEVA'dan 8 Mart fidanı
Cumartesi özlemi bitti
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama