ANASAYFA
08 Mart 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
SUYUN ÖTE TARAFI MUTLU (REZVE) DERE
Komşu ülke Bulgaristan 24 Ocak 2021'de Istrancalar'ın korumaya alınmasının 26. yılını kutlarken, sadece Trakya değil İstanbul'un nefes borusu ve içme suyu kaynağı olan dağın Türkiye sınırları içerisinde ise tahribatın her çeşidi yaşanıyor… Ülkemizdeki Istrancaların durumu tam bir yıkım. Karşıda dikkat “Dikkat hayvan çıkar”, Türkiye tarafında ise “Dikkat kamyon çıkar“ yazıyor. Bir tarafta festivallerde insanlar eğlenirken duydukları Balkan ezgileri, gayda ve davul sesi, bizim tarafta ise dinamit sesleri, kamyon ve iş makineleri sesleri. Deyim yerindeyse Taş Devri'ni yaşıyoruz.
Haberin Yayın Tarihi: 25-01-2021 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
SUYUN ÖTE TARAFI MUTLU (REZVE) DERE

Göksal ÇİDEM
Mutlu dere Bulgaristan Türkiye sınırını çizer. Sınırı çizerken bir tarafı Mutlu olsa bile bir tarafı ızdırap içinde Istrancalar'ın ortasından geçiyor.
Istrancaların 1/3'ü Bulgaristan'da, 2/3'ü Türkiye'de. 
Istrancalar sadece Kırklareli için ve Ergene havzası için önemli değil. Ülke nüfusunun yüzde20-25'inin yaşadığı İstanbul için de çok önemli. İstanbul'un nefes borusu ve içme suyu kaynağıdır. 
Bölgede yapılan bilimsel araştırmalarda 2 bin 117 bitki türü ve 2062 hayvan türü olmak üzere toplam 4 bin 179 tür canlı tespit edilmiştir. Şüphesiz Istrancalar konumu itibarıyla iki kıta arasında bir köprü vazifesi görmesi, geçmiş buzul dönemlerinde buzul geçirmediği için türlere sığınak görevi görmesi, farklı iklimsel koşullara ve farklı ekosistemlere sahip olması Istrancalar biyoçeşitlilik zenginliğinin başlıca nedenleridir.
Kısacası doğal ormanlardan olup, doğal yaşamın devam ettiği Avrupa ve ülkemizin mutlak korunması gereken alanlarının başında gelmektedir.
İki ülkenin Istrancalar'a nasıl baktığı, nasıl koruduğu ise siyah-beyaz kadar farklıdır.
Bulgaristan tarafı her yıl yaptıkları etkinliklerle, 24 Ocak 2021de korumaya alınmasının 26. yılını kutlayacak. Istrancalar'ın her iki tarafını da doğasıyla, kültürüyle sosyal ve doğal yaşamıyla nice uzun senleri olması en büyük dileğimiz.  
Bulgaristan Istarnca Park  Bulgaristan'ın en büyük korunan  bölgesi, aynı zamanda ülke topraklarının yüzde 1' ini kapsayan en büyük Bulgaristan Doğal Parkıdır. Biyosfer rezerv alanıdır. Alan 1161 kilometre karedir. Toplam 21 yerleşim yeri sınırları içinde bulunuyor.
Istranca Doğa Parkı, insan ve doğanın, korunmuş çevrenin, korunmuş geleneklerin ve kültürel ve tarihi anıtların başarılı bir şekilde bir arada yaşamasına bir örnek olması nedeniyle,   Bulgar biyosfer parkı olma konusunda en büyük potansiyele sahip olup, sosyal yapısı, kültürü, inançları kapsamında asırlardır gelenek ve göreneklerini yaşatmak için yerel ve merkezi yönetimler büyük destek vermektedir. 
Nestinari (ateş üzerinde yürüme), Zelenica, Kuker gibi neredeyse her ay bir festivaller düzenliyorlar.  Bunu da dağ'ın yaşayan hazinesini korumak için yapıyorlar. 
Orman içinde bir çok uyarı var. Gereksiz insan izleri bırakmayın diyorlar. Koruyorlar. Peçete - 3 ay, Sigara izmariti - 1-2 yıl,  Sakız - 5 yıl,  Plastik ambalaj - 100-1000 yıl, Naylon torba - 20-100 yıl v.b. uyarıları ve ayrıca 'Dikkat Hayvan Çıkar' tabelalarını görmek mümkün. 
O kadar çok koruma türü alanı var ki... Bu alanlar yasalarla korunuyor.  
Orman Yasası, Avlanma ve Av Hayvanları Koruma Yasası, Korunan Alanlar Yasası, Balıkçılık ve Su Ürünleri Yasası, Tıbbi Bitkiler Yasası, Biyolojik Yasa, Su Yasası, Tarımsal Mülkiyet Koruma Yasası, Tarım Arazilerini Koruma Yasası ve bunların uygulanmasına ilişkin tüzük ile bunların uygulanması için kuruluş tarafından yetkilendirildiği diğer yasa ve yönetmelikler.  
Koruma alanı ilan ettikleri hektarlara bakınca, bizim tarafta ise bu kadar hektar alanlar korumak için değil, kullanmak için belirleniyor. Bu alanlara taş, kalker, kil ruhsatları geliyor, gelmeye devam ediyor. 
Sınırın iki yakasına bakınca yaşananlar bunlar. Aynı bulutta ıslanan, aynı kuşun sesini duyan, aynı havayı teneffüs eden, aynı suyu içen dağın iki yakasında ki insanların doğaya bakış açıları.
Ülkemizdeki Istrancaların durumu ise tam bir yıkım. Karşıda dikkat “Dikkat hayvan çıkar” yazarken, Türkiye tarafında ise “Dikkat Kamyon Çıkar“ yazıyor. 
Aynı ormanın bir tarafında hayvan, bir tarafında kamyon çıkar yazıyor.
Bir tarafta festivaller var. İnsanların eğlenirken duydukları Balkan ezgileri, gayda ve davul sesi, Bizim tarafta ise dinamit sesleri, kamyon ve iş makineleri sesleri. Deyim yerindeyse Taş Devri'ni yaşıyoruz. 
Bir an önce Taş Devri'ni bırakıp, komşumuz gibi Baykuşu, Ağacı, Kaplumbağları, Kurt, Karaca, Karınca, Çalıları,  kısacası Istrancalar'da yaşayan tüm canlıları bir bütün olarak koruma için acilen adım atılmalı.
Bununla ilgili tüm plan ve projeler zaten hazır. 2010 yılında AB projesi kapsamında tamamlanan biyosfer rezerv alan çalışması UNESCO ya sunulmak üzere 11 yıldır bekliyor. Neden beklediğine gelince. Bilgi Edinme Yasası gereği verilen cevapta “Bizim yasalarımız korumak için yeterli yetkinliğe sahiptir” deniliyor. O zaman sormak gerekmez mi. AB Projesi için yerli ve yabancı onlarca uzman neden 2 yıl dağda çalıştı..? 
Bugün yaşayan karar vericiler,  gelecekte yaşayacaklara yaşam alanı ve kaynağı bırakmayacak kararlara imza atıyorlar. 
Dağın bugün ve gelecek için bir hazine olduğu bir an önce anlamalıyız. İstanbul için hangi planı yaparsanız yapın, Istrancalar yok edilmeye devam ederse, İstanbul için plan yapmaya gerek kalmayacak. Çünkü havası ve suyu kalmayacak.  
Ne yazık ki, Karadeniz'in en doğusu Artvin'den, En batısında ki Kırklareli'ne kadar tahribatın her çeşidi yaşanıyor. 
Avrupa'nın en önemli alanından biri olan Istrancalar'ın daha fazla tahrip edilmeden, yaban hayatı yok olmadan,  doğal varlıkların gelecek nesillerin yaşam kaynağı olarak kayıtsız şartsız koruma alanı ilan edilmesi, geleceğe yapılacak en önemli yatırım ve bırakılacak en değerli mirastır.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Efsane kaptana veda
Vaka sayısında artış!
Lastikçi 'Remziye Abla’
Kanun beklerken vahşet!
Edirne'nin Kadın Kramponları
Pandemide sürpriz ziyaret
'Önder Kadın' gazetemizin sahibi
Şallı'dan 'dallık' çağrısı
DEVA'dan 8 Mart fidanı
Cumartesi özlemi bitti
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama