ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Akıllara ziyan açıklama’
Trakya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Trakya Üniversitesi Genel Sekreteri ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Cevdet Kılıç'ın açıklamasını kabul edilebilir olmadığını belirterek, bunun Trakya Üniversitesi gibi bölge üniversitesinde söylenmiş olmasından çok çok üzgün olduğunu söyledi… Kılıç'ın halen Rektörün imzasıyla Genel Sekreterlik görevini yürüttüğünü belirten İnci, “Dekanın ataması YÖK'tedir ama teklifi yapan rektördür. Fakat genel sekreterliğe vekalet tamamen rektör uhdesindedir Vekaleten atananlar tek imzayla atanırlar. Tek imzayla o görevden uzaklaştırılması gerekir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-02-2021 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Akıllara ziyan açıklama’

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Trakya Üniversitesi Genel Sekreteri ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Cevdet Kılıç'ın açıklamasını kabul edilebilir olmadığını belirterek, bunun Trakya Üniversitesi gibi bölge üniversitesinde söylenmiş olmasından çok çok üzgün olduğunu söyledi. Kılıç'ın halen Rektörün imzasıyla Genel Sekreterlik görevini yürüttüğünü belirten İnci, “Dekanın ataması YÖK'tedir ama teklifi yapan rektördür. Fakat genel sekreterliğe vekalet tamamen rektör uhdesindedir Vekaleten atananlar tek imzayla atanırlar. Tek imzayla o görevden uzaklaştırılması gerekir” dedi.
Trakya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. İnci, KRT TV'de Çiğdem Akdemir'in sunduğu Haber Aktif” programında Trakya Üniversitesi'nin kurucularından olduğunu, Cerrahpaşa'dan geldiğini,8 yıl rektörlüğünü yaptığını, başhekimlik, hekimlik yaptığını belirterek şunları kaydetti:
“ÇOK ÇOK ÜZGÜNÜM”
“Böyle bir şeyin Trakya Üniversitesi gibi bölge üniversitesinde söylenmiş olmasından çok çok üzgünüm. Bu bir akademik kültür, bilgi değildir. Böyle bir çağrı söz konusu olamaz. Bu çağrıya, takipçileri tarafından verilen bir takım yanıtlar var. İzninizle onu paylaşmak istiyorum: 'Allah'ım kurban olayım kıymetli hocam. Emrini bekliyoruz o kadar. Eyvallah hayırlı akşamlar, hocam Allah razı olsun' gibi. Bunların yeri belli, açıklama belli, amaç da belli. Ondan sonra sayın dekan bunu çevirmek istedi. Madem bir şey söylediniz, akademisyenlikte esas odur, söylediğinizin arkasında duracaksınız. Bunun arkasında duramadınız, sonra ben onu başka bir şey için söyledim dediniz. 
GENEL SEKRETERİN GÖREVİ
Burada başka bir şey daha var, o pek konuşulmuyor. Onu da çok önemsiyorum. Sayın dekan aynı zamanda üniversite genel sekreter vekili. Bu sözü 1 hafta önce Cuma günü 16.00 sularında yazmış. 1 hafta geçti. Vekaleten atananlar, tek imzayla atanırlar. Yani rektör imzasıyla atanırlar. Yani 1 haftadır akademisyen ünvanı olan bu kişi, genel sekreterlik görevini halen sürdürüyor. Bunun için bir soruşturmaya gerek yok. Dekanın ataması YÖK'tedir ama teklifi yapan rektördür fakat genel sekreterliğe vekalet tamamen rektör uhdesindedir. Çünkü asaleten atanmamıştır oraya. Genel sekreterin üniversitede çok önemli işlevi vardır. Örneğin; tüm yazışmalar, ondan geçer, tüm kadroların altında onayı vardır.
“AKILLARA ZİYAN”
Soruşturmayı rektörlük açmış olabilir ama bu soruşturmayı yürütmesi gereken Yüksek Öğretim Kurumu'dur. Görevden alması ve geçici olarak uzaklaştırılması gerekir. Bunların hiçbirisi olmamıştır. Ayrıca Cumhuriyet savcılıkları ve Türk hukuk sistemi de ki bir takım suç duyuruları var, bunlardan sonra harekete geçer. Fakat yine soruşturmayı yürütmek için YÖK'ten izin talebinde bulunmalıdır. 7 günlük bu süreç sonunda gözlediğimiz kadarıyla henüz bu söylediklerimizin hiçbirisine yönelik bir gelişme yoktur. Dolayısıyla bir akademik kültür, bilinç, etik, liyakat üniversitenin özüdür, omurgasıdır. Bu omurgayı zedelerseniz bu kurumlar ayakta kalmaz. Özellikle akademik kültür, bütün bilim insanlarının uymasından çok hissetmesi gerekir. Bu aldığı eğitimi kendi yaşamına uydurması gerekir. Yani bir dekanın böyle bir açıklama yapması akıllara ziyan, kabul edilebilir değildir. 
Şüphesiz ki bu olumsuz bir örnektir. Bu olumsuz örneği takip eden başka açıklamalar da olabilir. Ayasofya Camii'nde imamlık yapan başka bir görevli de açıklama yaptı. Bu örneklerin bir kartopu gibi büyüme riski vardır. Bunların hukuk içerisinde gerekli olan işlemlerinin yapılması gerekir. Yani gecikmeyi anlamak mümkün değil. Soruşturmacı, soruşturmayı açan makama, dekanın görevden uzaklaştırılması teklifini yapar ve bu teklif işleme girer. Genel sekreterlik için rektörün hiç bir teklife ihtiyacı yoktur. Tek imzayla atanmıştır, tek imzayla o görevden uzaklaştırılması gerekir. Bu kaçınılmazdır. Genel sekreter üniversitenin sicillerinin geçtiği, idari kadronun tepesidir. Başında kişidir. 
LİYAKAT
Bilim insanının ölçütleri vardır. Akademik çalışmalarınızın yayınlandı dergiler, bu dergilere yapılan atıflar, almış olduğunuz atıfların sayısı, yayın atıf oranı, verdiğiniz dersler, daha önemlisi tümünü içine alan akademik mentörlük. Rektörlük ve dekanlık bir rol modeldir. Örnek kimliktir öğrencinin gözünde. Bir çok kişinin de gelmek istediği, kafasındaki akademik yaşamla ilgili bir takım geliştirdiği alanla ilgili yetki belgesidir. Biz buralara son yıllarda çok üzgünüm ki hiçbir akademik ve liyakat niteliklerini göz önüne almaksızın, maalesef atamalar yapıyoruz. Bunlar gelecekte bize çok ciddi maliyetler çıkarabilir. Yani üniversitelerin verimliliği, üretkenliği, üniversite - sanayi işbirliği ve insan yetiştirmesi, ülkeye diplomat, mühendis, mimar, hekim gibi çeşitli alanlarda diploma vererek insan yetiştiren kurumlarız biz. Bu kurumların yöneticileri ve bu kurumlarda yönetim kademesine gelecek olan kişiler, bu konuda kendilerini hazır bulmaları anlam taşımıyor. Onları atayanlar, onların niteliklerinin varlığından ve yetiştiğinden emin olmak durumundadırlar. Başka türlü üniversite olmaz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama