ANASAYFA
27 Haziran 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'İthal' birincilik!
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 2020 yılında toplam üretiminin yüzde 48'i oranında buğday ithal ederek dünya genelinde rekor kıran Türkiye'nin ithalatla değil, üretimle birinci olması gerektiğini vurguladı...  Hükümetin, şu an uyguladığı tarım politikasından vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Gaytancıoğlu, "Çiftçimizi destekleyerek, yeniden efendi hale getirerek birinci olmak istiyoruz. Öyle çiftçimiz traktörünü satarak, ineğini satarak ya da hacizli olarak, televizyonlara çıkıp birinci olmasını istemiyoruz" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 23-02-2021 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'İthal' birincilik!

Olgay GÜLER
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dünya genelinde 2020 yılında toplam üretiminin yüzde 48'i oranında buğday ithal ederek dünya genelinde rekor kıran Türkiye'nin ithalatla değil, üretimle birinci olması gerektiğini vurguladı.
Geçen yıl 9 milyon 750 bin ton buğday ithal ederek karşılığında 2 milyar 365 milyon dolar ödeyen Türkiye, yeni bir rekora imza attı. 2019 yılında üretilen buğdayın yüzde 52'si oranında ithalat yapan Türkiye, 2020 yılında yüzde 48'le yine bir dünya rekoruna imza attı. CHP Genel Başkanı Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı Orhan Sarıbal'ın açıkladığı veriler üzerine konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, üretimin önemine vurgu yaptı. Gaytancıoğlu, hükümetin ithalat politikasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 
'ARTIK VAZGEÇİLMESİ GEREKEN BİR POLİTİKA' 
Uygulanan tarım politikasının, mevcut sorunu çözebilecek, üretim potansiyelini arttırabilecek bir politika olmadığını söyleyen Gaytancıoğlu, "Günü birlik, Türkiye'nin de çıkarlarına uygun düşmeyen, üretime dayalı olmayan, tamamen ithalatçı bir politika. Belki 3 - 4 yıl önce gümrük vergilerini sıfırlayarak iç piyasadaki fiyatları daha uygun hale getirme politikası uygun olabilirdi ama özellikle pandemiden sonra dünyada gıda fiyatları çok arttı. Buğday, mısır, arpa, soya, ayçiçeği bunların fiyatlarına yansıyor. Bu, artık vazgeçilmesi gereken bir politika haline geldi. 2019 yılında Türkiye 10 milyon ton, 2020 yılında 9.7 milyon ton buğday ithalatı yaptı ve bunlara ciddi paralar ödedi. Ödediği paralar da 2019 için 2 buçuk milyar dolar, 2020'de 2.7 milyar dolar. Dünyada buğday fiyatları çok arttı. En sonunda ben de TBMM'de kürsüye çıkarak bunlara ödediğimiz parayı anlattım. Hasat döneminde 1650 liraya çiftçiden aldığımız buğdayı biz 2200 lira ödeyerek Rus çiftçisinden aldık. Yine hasat döneminde 1325 lira ödediğimiz mısırı 1925 liraya biz başka ülkelerin çiftçilerinden satın aldık" dedi. 
'ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ' 
Hükümeti, çiftçiyi desteklemeleri konusunda sürekli uyardıklarını belirten Gaytancıoğlu, "Biz hükümeti sürekli uyarıyoruz, kendi çiftçimizi destekleyelim, başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeyin. Pandemide bu daha da önem kazandı. Pandemide, kimde buğday, arpa, mısır varsa onlar o stokları tüketiyorlar. Üreticiyi de sürekli üretir halde tutmak lazım, desteklemek lazım. Sadece gıda fiyatları artmadı, girdi fiyatları da arttı. Gübre, ilaç, tohum fiyatları sürekli artıyor. Gübre fiyatlarındaki artış o kadar yüksek oldu ki, geçen sene 1800 liraya satılan gübre şu an 3100 lira. Hükümet bunu biraz gördü ama sadece destekleme miktarını arttırdı. Destekleme miktarı da buğday için söylersek 8 liradan 16 liraya çıkardı. Vatandaşlarımız gübre desteği vermeyin, fiyatları eski haline getirin diyor. Türkiye bunları görerek halen tarım bütçesini arttırmıyor. Çiftçiye destek verin. Çiftçi, sıfır gümrük vergisi istemiyor, ithalat istemiyor" diye konuştu. 
'ÇİFTÇİ YENİDEN EFENDİ OLMALI' 
Türkiye'nin ithalatta değil, üretimde birinci olması gerektiğinin de altını çizen Gaytancıoğlu, "Mesele şu an 4 liralık luna pirinç şu an 3 buçuk liraya satılamıyor. Nedeni ithal pirinç. 100 bin tonluk TMO'ya, 100 bin tonluk da özel sektöre yetki verdiler. Ne yapıyor ithalci, bizim yerli pirinci alıp ithal pirinçle karıştırıyor. Bu sefer bizim de ürün satılmıyor. Üretici çok mağdur durumda. Gümrük vergilerini sıfırlıyorlar, devletin de zararı var bundan. Bu son derece yanlış bir politika. Bu politikadan hükümete dön diyoruz. Ama sanki duvara anlatıyoruz. Biz üretimde birinci olmak istiyoruz, ithalat da değil. Çiftçimizi destekleyerek, yeniden efendi hale getirerek birinci olmak istiyoruz. Öyle çiftçimiz traktörünü satarak, ineğini satarak ya da hacizli olarak, televizyonlara çıkıp birinci olmasını istemiyoruz çiftçimizin" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gülşen Kayasöken vefat etti
Zafer Partisi 'Özkan' dedi
Üniversite merası!
Karı-koca 'kispet' ustalığı
Edirne Kırkpınar'a hazır!
Göçmen: Bu daha başlangıç
Hasta ve yaşlılara şifa olacaklar
Selimiye için turladılar!
Gürkan'a 'En Roman Dostu' ödülü
OİM'den Sarayiçi'nde sergi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke