ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bülbüllere kıymayın!
Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde 4 bin 500 dekar alanı kapsayan Bülbül Korusu'nun özel ağaçlandırma statüsünde üç ayrı şirket tarafından kullanılmak istenmesine yönelik tepkiler büyüyor… Sivil toplum örgütleri adını sesinin güzelliği ile bilinen bülbülden alan korunun özelleştirilmesi halinde geri dönüşsüz doğa katliamına neden olunacağına dikkat çekerek, bu konudaki tüm taleplerin reddedilmesi için Edirne Valiliği'ne başvurdu… 
Haberin Yayın Tarihi: 26-02-2021 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bülbüllere kıymayın!

Aytunç ÖNÜR
Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde 4 bin 500 dekar alanı kapsayan Bülbül Korusu'nun özel ağaçlandırma statüsünde üç ayrı şirket tarafından kullanılmak istenmesine yönelik tepkiler büyüyor. Sivil toplum örgütleri korunun özelleştirilmesi halinde geri dönüşsüz doğa katliamına neden olunacağına dikkat çekerek, bu konudaki tüm taleplerin reddedilmesi için Edirne Valiliği'ne başvurdu. 
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) ve gönüllü katılımcılar, Uzunköprü'de bulunan Bülbül Ormanı'na yapılan özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi ve iptali için itiraz dilekçelerini Valiliğe teslim etti.
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Uzunköprü'de bulunan Bülbül Ormanı ile ilgili ortaklaşa basın açıklaması düzenledi. Gönüllü katılımcıların da bulunduğu açıklamada Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren 'Bülbül Korusu'na özel ağaçlandırma adı altında mera arazisi meşe ormanı kesilerek ceviz, badem dikilmek üzere özel şirketlere açılmak isteniyor' dedi.
Valilik binası önünde toplanan gönüllü katılımcılar itiraz dilekçelerini imzalayıp valiliğe teslim etti. Yıllardır Dallık Şenlikleri'nin yapıldığı, meşe ormanı ve mevcut ekosistem ticari amaçlarla yok edilmemesi gerektiğini ifade eden Eren, 'Bülbül Korusu Uzunköprülülerin anılarıdır, nefes alma alanlarıdır, gelecek nesillere aktarabilecekleri az sayıda kalmış doğal değerleridir' dedi ve şunları söyledi:
“MEVCUT EKOSİSTEM TİCARİ AMAÇLARLA YOK EDİLMEMELİDİR”
“Uzunköprü İlçemizin 4 bin 500 dekar alanı kapsayan Bülbül Korusu'na özel ağaçlandırma adı altında mera arazisi meşe ormanı kesilerek ceviz, badem dikilmek üzere özel şirketlere açılmak isteniyor. Yıllardır Dallık Şenlikleri'nin yapıldığı, meşe ormanı ve mevcut ekosistem ticari amaçlarla yok edilmemelidir. Uzunköprü halkının doğal varlıkları hiçbir şirketin karlarına kurban edilmemelidir. Ceviz, badem dikme işlerini başka yerde yapabilirler ama kuşu, böceği, orman altı bitkilerinin biyosistemini bozdukları takdirde geri dönüşsüz doğa katliamına neden olunacaktır. Orman, mera ve mezarlık alanı, korunması gereken önemli kamusal alanlar olduğundan özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi ve iptalleri için itirazlarımızı STÖ'leri olarak birlikte yapmaya geldik. Bülbül Korusu Uzunköprülülerin anılarıdır, nefes alma alanlarıdır, gelecek nesillere aktarabilecekleri az sayıda kalmış doğal değerleridir.”
DİLEKÇELER VALİLİĞE TESLİM EDİLDİ
Ortaklaşa gerçekleştirilen basın açıklamasından sonra gönüllü katılımcılar dilekçelerini valiliğe teslim etti. Valiliğe teslim edilen dilekçe ise şu şekilde:
"Bülbül Ormanı, Uzunköprü'nün nadir ve sayılı orman ekosistemi olup Dallık'ı da içine alan 9 bin dönümlük orman, mera, gölet ve mezarlık alanlarıyla korunması gereken önemli kamusal varlıklarımızdandır. Uzunköprü ilçesi Mescit Mahallesi sınırlarında ve belediyemiz mücavir alanı içinde bulunan Uzunköprü halkının Hasanpınar Köyü yolu üzerindeki Bülbül Korusu, mesire ve Dallık etkinlik alanını, mezarlık alanını, mera alanlarını da kapsayan toplam 4560 dönüm ormanı içeren 90, 91, 93, 94, 190, 191, 195, 198 no'lu orman bölmelerindeki meşe ve katran ardıcı ağaçlarının kesilip özel ağaçlandırma ve özel imar/ihya adı altında cevizlik, bademlik gibi kullanmak üzere Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'ne yapılan özel ağaçlandırma başvurularının tümünün reddedilmesine karar verilmesini istiyoruz. Uzunköprü İlçesi ve çevre köylerinin akciğerleri olarak kabul edilen ve bütünlüklü bir orman ekosistemi olan 9000 dönümlük Bülbül Ormanı'nın meraların, dallık alanının mezarlık alanının tamamının Uzunköprü halkına ait kalması hususunda gerekli kararların alınmasını sayın Valilik Makamınızdan saygıyla arz ve talep ederim.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama