ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Öğretmenevi bilmecesi
Edirne Eğitim İş Sendikası Edirne Şubesi, 2016'da yıkılan Öğretmenevinin yenisinin ivedilikle yapılarak kente kazandırılmasını istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 01-03-2021 08:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Öğretmenevi bilmecesi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Eğitim İş Sendikası Edirne Şubesi, 2016'da yıkılan Öğretmenevinin yenisinin ivedilikle yapılarak kente kazandırılmasını istedi. Eğitim İş, "Edirne'de eğitim ve öğretime devam eden Turizm Otelcilik Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü öğrencilerine uygulama alanı da kazandırılmış olacaktır" dedi.
Eğitim İş Edirne Şubesi, yıkılan Öğretmenevi konusunda basın açıklaması yaptı.  Kente ve öğretmenlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı bir Öğretmenevi için adımların ilgili kurumlar tarafından ivedilikle atılması gerektiğini belirten Eğitim İş çağrısını yineledi. "Öğretmenevi bilmecesi" denilen açıklamayı Eğitim-İş Edirne Şubesi Mali Sekreteri Murat Akçay okudu ve şunları söyledi:
"SÖZLER UNUTULDU"
"Edirne Öğretmenevi, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016'da yıkıldı. Yıkıldıktan sonra 2016 yılında zamanın İl Milli Eğitim Müdürü konuyla ilgili bir açıklama yapmış: “ilerleyen günlerde yıkımı gerçekleştirilecek Merkez Öğretmenevi binasının mevcut yerine veya şehrimizin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması planlanarak, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmalar başlatılacak” ifadelerini kullanmış fakat bu sözler unutuldu. 
EDİRNE ÖĞRETMENEVİ BİLMECESİ 
Edirne Öğretmenevi konusunda Eğitim-İş Edirne Şubesi, 2017 yılında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapmış Öğretmenevinin durumunu sormuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün dilekçemize verdiği cevapta 2017-2018 yatırım programına alınacağı belirtilmiştir. Fakat yıllar geçmiş Edirne Öğretmenevinin neden bir türlü yatırım programına alınamadığı anlaşılamamıştır. Devlet kurumlarında kişiler gelip geçicidir fakat iş ve işlemler devlet kurumlarına yakışır ciddiyette sürer, tamamlanır. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Edirne Öğretmenevi konusunu Edirne Milletvekillerimiz aracılığıyla TBMM gündemine de taşıdık, Milli Eğitim Bakanına soru önergesi verilerek sorunun bir an önce çözülmesi için mücadele ettik. 
"YILAN HİKAYESİNE DÖNEN DÜĞÜM NEDEN ÇÖZÜLEMEDİ"
Bütün bu sorunların nereden kaynaklandığı ve yılan hikayesine dönen bu düğümün neden çözülemediğini başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar tarafından Edirne kamuoyuna bir an önce açıklanmalı.
Öğretmenevi deyince eğitim emekçilerinin kendilerini evlerinde gibi hissettikleri yerler akla gelmektedir. Özellikle bir başka şehre gezmek veya iş için gidildiğinde öğretmenlerim ilk aklına gelen yerler öğretmenevleridir. Çünkü hem ekonomik, hem temiz, hem de şehrin merkezinde bir konaklama şansını Öğretmenevinde bulabilirsiniz. Öğretmenler kendilerini buralarda rahat ve huzurlu hissederler. Ayrıca İl dışından gelen misafirlerimizin konaklaması için yine ilk aklımıza gelen yer öğretmenevidir.  Genelde konaklama, lokal ve restoran hizmetleri veren yerler olarak düşünülse de öğretmenevleri berber ve kuaför hizmetlerinin verildiği, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarının da yapılabildiği sosyal tesisler olarak hizmet vermektedir.
"BEKLEME VE OYLAMAYA ARTIK TAHAMMÜL YOK"
Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak çağrımızı yineliyor ve diyoruz ki; serhat Şehrimize, öğretmen camiasının ve halkımızın kullanımına açık, öğretmenlerimize yakışır bir öğretmenevi kazandırmak; öncelikle  Milli Eğitim Bakanlığının, Edirne Valiliğinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Edirne'de örgütlü bütün eğitim sendikalarının, Edirne Milletvekillerinin ve Edirne'ye hizmet etme anlayışıyla yola çıkan Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak görevi ve öğretmenlerimize bir borcudur. Şehrimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı bir Öğretmenevi için adımlar ilgili kurumlar tarafından ivedilikle atılmalı. Bu konuda bekleme ve oyalamaya artık tahammül yoktur. 
"ÜNİVERSİTELİYE UYGULAMA ALANI KAZANDIRILMALI"
Şehrimizin ihtiyaçlara cevap veren modern, öğretmenlerin rahat bir şekilde konaklayacağı, lokalinde zaman geçireceği, restoranında uygun fiyatlara yemek yiyebileceği, halkımızın da sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek donanımlı bir Öğretmenevi, şehrimiz ve öğretmenlerimizin sosyal ihtiyaçlarını giderme adına çok büyük bir hizmet olacak. Bu isteğimizle Edirne'de eğitim ve öğretime devam eden Turizm Otelcilik Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü öğrencilerine uygulama alanı da kazandırılmış olacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama