ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tunca'da taşkın temizliği
Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu, Edirne Doğa Sporları ve Plastiğe Hayır Platformu ile Edirne Barosu Çevre Birimi üyelerinden oluşan topluluk Ocak ayında taşan Tunca Nehri'nin çevresinde temizlik için buluştu…
Haberin Yayın Tarihi: 01-03-2021 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tunca'da taşkın temizliği

Refik USLUY
Çevreciler taşkının getirdiği çöpleri toplamak için Tunca Nehri kıyısında ve Sarayiçi mevkiinde buluştu. 
Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu, (TUYUB) Edirne Doğa Sporları, (EDOSK) ve Plastiğe Hayır Platformu ile Edirne Barosu Çevre Birimi üyelerinden oluşan topluluk Ocak ayında taşan Tunca Nehri'nin çevresinde temizlik için buluştu. Taşkın sularının taşıdığı çöpler farkındalık oluşturmak için toplandı. Sarayiçi Ermeydanı çevresinde çevre dostları çöpleri topladı. Bu arada önceden sokak hayvanları için hazırladıkları kulübeleri de çevre dostları farklı noktalara bıraktı. 
FARKINDALIK TEMİZLİĞİ
TUYUB Başkanı Önder Akdağ etkinliğe ilişkin şunları söyledi:
"Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği olarak bisiklet toplulu-ğumuzla bu organizasyonu gerçekleştiriuceğiz. Ama burada destekçilerimiz var. EDOSK, Plastiğe Hayır Platformu ve Edirne Barosu'nun çevre birimi de diğer gönüllülerimiz ile birlikte bugün bu çevre etkinliğini yapacağız. Amacımız nehrin taşması sonucu ormana yayılan plastik atıkları toplamak, doğal olarak çevreye katkı sunmak istiyoruz. Bu konuda öncelikle çevreyi kirletmemek adına bütün duyarlı olmasını bekliyoruz. Evet toplamak mümkün ama yapmasak daha iyi olur diye düşünüyoruz. Etkinlik yaparak bunları toplamak mümkün değil ama bir farkındalık oluşturmak. Pandemi sürecinde de sokak hayvanları ile ilgili besleme çalışmalarımız var. Besleme çalışmalarını sürdürken kulübe çalışması da başlattık. Sokakta yaşayan hayvanlar için 60 kulübe imal ettik. Barınmaları adına buraya da kulübeler bırakacağız."
EDOSK Başkanı Fatih Altun da, "Özellikle doğayı son dönemlerde plastikle kirletmemiz kabul edilebilir bir durum değil" diyerek şöyle konuştu:
"Sadece Türkiye'de Edirne'de değil dünyanın her bir yerinde gönüller tarafından doğanın bu şekilde temizlenmesi ile ilgili faaliyetler yürütülüyor. İnşallah bu farkındalığı artırarak doğayı daha az kirleteceğiz."
Etkinliğe katılan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Plastiğe Hayır Platformu üyesi İspanyol Begona Rodrıguez ise,  "Plastikler her yerde. Bugün burasını temizleyeceğiz ama yarın yeniden kirlenecek. Her kes doğayı çok pisletiyor" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
Nöbetçi Eczaneler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama