ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye ilk deniz kapısı!
Edirne'nin Saros Körfezi kıyısında bulunan Enez ilçesi limanında 135 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde inşa edilecek rıhtımla birlikte hayata geçirilecek ilk deniz kapısı olma özelliğini taşıyacak Enez Gümrük Limanı'nın lansmanı gerçekleştirildi...  Edirne Valisi Ekrem Canalp, gümrük limanının inşaatı bitip hizmete alındığında bölgenin ticaret ve turizmine büyük katkı sağlayağını ifade ederek, "Sadece Enez'in ekonomisine değil bütün bölgenin ekonomisine ufuk açacak. Bu ufukla ticaret gelişecek, turizm gelişecek" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 01-03-2021 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye ilk deniz kapısı!

Olgay GÜLER
Edirne'nin Saros Körfezi kıyısında bulunan Enez ilçesi limanında 135 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde inşa edilecek rıhtımla birlikte hayata geçirilecek Enez Gümrük Limanı lansmanı gerçekleştirildi.
Edirne'de Kapıkule Kara ve Gar, İpsala, Pazarkule ve Hamzabeyli sınır kapılarının ardından ilk deniz gümrüğü için Enez'de düğmeye basıldı. Saros Körfezi kıyısında bulunan Enez İlçesi'nde hayata geçirilecek 'Gümrük Limanı' projesi için lansman gerçekleştirildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin de katıldığı tanıtım toplantısında, hayata geçirilecek gümrük limanıyla ilgili bilgi verildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, gümrük limanının bitip hizmete alındığında bölgenin ticaret ve turizmine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. 
'BÖLGENİN EKONOMİSİNE UFUK AÇACAK' 
Enez'in doğal güzellikleri, arkeolojik zenginlikleri ve tarımsal alanlarıyla bir cennet olduğunu ifade eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, geçmiş yıllarda var olan ticaret unsuruna da dikkat çekti. Canalp, "Tarihin her döneminde ticaret Enez için çok önemli olmuştur. Bin yıllar öncesine gittiğimizde de görüyoruz ki Enez'i çok kıymetli kılan çok değerli kılan esas unsur ticaret olmuştur. Bugün burada yaptığımız iş, esas itibariyle turizmi ticaretle iç içe geçirebilecek bir çalışmayı hayata geçiriyor olabilmek. Bu da bu cennet ilçe Enez için deniz hudut kapısını açıyor olabilmek. İnşallah bu projeyi hayata geçirebildiğimiz, sonuçlandırdığımız zaman, beraberce açılışını yaptığımız zaman şunu göreceğiz ki, sadece Enez'in ekonomisine değil bütün bölgenin ekonomisine ufuk açacak. Bu ufukla ticaret gelişecek, turizm gelişecek. İç turizmle birlikte gelişmiş olan Enez ve bölgesi inşallah bundan sonra uluslararası turizmi de tadıyor olacak. Ve bu yeni boyutta bölgemizin de ekonomisine yeni bir ufuk açacak" dedi. 
'ÜLKE TİCARETİNE KATKI SAĞLAYACAK' 
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, projenin bölgenin ve ülkenin ticaretine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Aksal, "Edirne Avrupa'ya açılan kapımız bizim. Kapıkule, Pazarkule, Hamzabeyli, İpsala'dan sona Edirne'mizin incisi, en güneyinde, en uç noktadaki Enez'imizde bir gümrük kapısını hayata geçiriyoruz. Bölgemize, ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu noktada teşekkür etmek istiyorum. Ne zaman Edirne ile ilgili bir projeyle gitsek, her zaman desteklerini esirgemediler. Burası sadece Enez için değil tüm bölge için bölgenin, ülkenin ticaretine çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu. 
'135 METRE UZUNLUĞUNDA, 35 METRE GENİŞLİĞİNDE RIHTIM YAPILACAK'
Edirne İl Özel İdare Genel Sekreteri Alaaddin Uğur da, yapılacak gümrük limanı ile ilgili teknik bilgi verdi. Uğur, "Bu projeyle bir rıhtım inşa edilecek. Bu rıhtım için yaklaşık 50 bin ton taşa ihtiyacımız var. Araştırmalarımız neticesinde Şehitler Köyü'nden elde edebileceğimizi öğrendik ve anlaşmalar ile protokolümüzü imzaladık. Oradan sağlayacağımız taş malzemeyi kendi araçlarımızla burada yaklaşık 135 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde bir rıhtım inşasında kullanacağız. Akabinde diğer münferit üst yapı yatırımlarıyla birlikte bu projeyi tamamlayacağız. Yol haritamız bu şekilde. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama