ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sağlıkçı toprağa karıştı!
Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi'nce Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen sağlık çalışanlarına döner sermayelerin ödenmesi ve düzenleme getirilmesine yönelik basın açıklamasının ardından sendika üyeleri tepkilerini bir arkadaşlarını üzerine toprak atıp temsilen gömerek gösterdi...
Haberin Yayın Tarihi: 01-03-2021 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sağlıkçı toprağa karıştı!

Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi'nce Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen sağlık çalışanlarına döner sermayelerin ödenmesi ve düzenleme getirilmesine yönelik basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları tepkilerini göstermek için bir arkadaşlarını üzerine toprak atarak temsilen gömdü.
Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi, Cuma günü öğle vakitlerinde döner sermayelerin ödenmesi ve yeni bir düzenleme getirilmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında 11 Mart'tan bu yana Covid-19 ile tüm zorluklara rağmen azimle çalıştıklarını buna rağmen kıymet görmediklerini ifade eden Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Alim Kanpolat, “Gerek Sağlık Bakanı'nın gerekse Bilim Kurulu'nun gündeminde sağlık çalışanlarının talepleri yok” dedi. 
 Ayda neredeyse 250-280 saat çift mesai yapıp yıpranırken sağlık çalışanları olarak artık 5 kuruş döner sermaye alamaz olduklarına değinen Kanpolat, “Bu kadar çalışmamızın karşılığını Sağlık Bakanımızdan bir düzenleme yaparak emeğimizin karşılığı olanı vermesini haklı olarak istiyoruz”' dedi ve şunları söyledi:
 “ARKADAŞLARIMIZ COVİD'DEN ŞEHİT OLUYORLAR”
“11 Mart'tan bu yana ülke olarak Covid-19 salgınına karşı mücadele ediyoruz. Tüm zorluklara rağmen sağlık çalışanları arkadaşlarım dün bugün ve yarın olağanüstü bir çalışma azmini ortaya koymuş ve koymakta, kendi hayatlarını hiçe saymakta gösterdikleri fedakarlık ve ailelerinden aylarca uzak kalarak hizmet ortaya koymaktadır. Herkesin bildiği gibi binlerce arkadaşımız cephenin en önünde savaşarak Covid'e yakalandı, hala da yakalanmaya devam ediyor ve hayatını kaybederek şehit oluyorlar.. 
 “TALEPLERİMİZ GÜNDEMDE YOK”
Bilim Kurulu toplantı üzerine toplantı yapıyor, kararlar alıyor ama ne yazık ki gerek Sağlık Bakanımızın gerekse Bilim Kurulu'nun gündeminde sağlık çalışanlarının haklı talepleri ne yazık ki hiç yok. Bizler kıymet görmüyoruz ve Sağlık Bakanlığı tarafından duyulmuyoruz. Hepinizin bildiği gibi sağlık çalışanları olarak halkımızın sağlığı için gündüz servislerde, Peygamberimizin hadisinde bile var çalışanın hakkını adaletli bir şekilde verin diyor. İşte biz sağlık çalışanları gece gündüz 24 saat çalışıyoruz. Her türlü iş riskimiz var. 
 “5 KURUŞ DÖNER SERMAYE ALAMAZ OLDUK”
Ayda 6-7 Nöbet ve risklerden dolayı çoluk çocuğumuzla doğru dürüst fırsat bulup iletişim bile kuramazken ayda neredeyse 250-280 saat çift mesai yapıp yıpranırken sağlık çalışanları olarak artık 5 kuruş döner sermaye alamaz olduk. Bu kadar çalışmamızın karşılığını Sağlık Bakanımızdan bir düzenleme yaparak emeğimizin karşılığı olanı vermesini haklı olarak istiyoruz.
“EK ÖDEME DEĞİL TEK ÖDEME İSTİYORUZ”
Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. Salgının arttığı bugünlerde sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuz, kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının bu süreçte ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır? 
 “ÜCRETLER İYİLEŞTİRİLMELİ”
Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir. Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. 
“UMUYORUZ Kİ KULAK ARKASI EDİLMEZ”
Umuyoruz ve diliyoruz ki meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Bu temennilerle koronvirüsle mücadelede Türkiye'nin dört bir yanında şifa dağıtan, çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.”
“HAKİKATEN ÖLDÜRDÜLER
 Türk Sağlık-Sen Hastane Temsilcisi Özcan Arslan ise Sağlık Bakanı'na veya siyasetçilere değil kendi çalışma arkadaşlarına seslendiklerini belirtirken “Bakanımız yüzde 100 verdik derken aslında 50 TL, 33 TL, 17 Kuruş verdiğini halkımız bilsin. Bizler kelime oyunları değil net rakam istiyoruz.' dedi ve şunları söyledi:
 “Buradan bakanımıza, siyasetçilere değil kendi arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Çünkü bizi duyan bir bakan bir siyasetçi olduğunu düşünmüyoruz. Bizden bunları bekliyorlarsa hakikaten öldürdüler. Bizler kelime oyunları değil net rakam istiyoruz. Artık yorulduk. İstanbul, İzmir, Ankara ve Türkiye'nin her bir yanında çalışan sağlıkçı arkadaşlarım; hakkını sorgula, sendikana sor. Kimse kupayla kalemle sağda solda bir şey dağıtarak hakkını almaz. Ölmekten bıkmadınız mı? Biz artık yorulduk. Edirne'den Türkiye'deki sağlık çalışanı arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Sesimizi sadece kendi arkadaşlarımıza duyurmak istiyoruz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama