ANASAYFA
12 Nisan 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Böyle bilim kurulu olmaz'
Trakya Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Osman İnci, Tele 1 ekranlarında yayınlanan 'Sağlık Gündemi' programında Bilim Kurulu'nda halk sağlığı uzmanı, diş hekimi, eczacı ve TTB temsilcisi olmamasını eleştirerek, pandeminin tüm karar vericiler ve kurumların ortak hareketi ile önlenebileceğini ifade etti... 
Haberin Yayın Tarihi: 01-03-2021 08:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 'Böyle bilim kurulu olmaz'

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Osman İnci, Tele 1 ekranlarında yayınlanan 'Sağlık Gündemi' programında yaptığı konuşmada, pandeminin tüm karar vericiler ve kurumların ortak hareketi ile önlenebileceğini ifade etti.
Prof.Dr. İnci, Tele 1 ekranlarında yayınlanan ve Op.Dr. Adnan Bağrıaçık'ın sunduğu 'Sağlık Gündemi' programında katıldı. İnci, burada yaptığı konuşmada pandemi sürecinde sağlık yönetimi, Boğaziçi Rektörü Melih Bulu ve T.Ü.'nin paylaşımı ile tartışma yaratan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cevdet Kılıç konularına değindi. İnci konuşmasında özellikle Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nda halk sağlığı uzmanı, diş hekimi, eczacı ve TTB temsilcisi olmamasını eleştirdi. 
Salgın biliminde, sağlık yönü, ekonomik yönü ve eğitim - öğretim yönünün çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. İnci, "Salgın açısından ele aldığımızda maske edinme süreci yaşandı, sonra tedavi süreci yaşandı. Karar alma sürecine baktığımızda ise Bakan Bilim Kurulu Başkanı. Benim bildiğim böyle bir Bilim Kurulu olmaz. Bilim Kurulu bağımsızdır, kararlar alır, böyle olması gerekir. Bilim Kurulu'ndaki değerli arkadaşlarımın büyük bölümü sadece tedavi amaçlı bölümlerimizden, ana bilim dallarımızdan gelme. Oysa bu bir salgındır. Halk sağlığı konusudur. Hiçbir halk sağlığı uzmanı yok, diş hekimi yok, eczacı yok ve TTB temsilcisi yok. Böyle olunca Bilim Kurulu'nun bir tarafı çok iyi kavrayamıyor olayı" dedi. 
'BU KONUYU BAŞARILI ŞEKİLDE TAŞIYAMIYORUZ' 
Salgının tüm karar vericiler ve kurumların ortak hareketi ile önlenmek zorunda olduğunu belirten İnci, "Bu salgını tüm karar vericiler ve elinde olanağı olan tüm kurumların ortak hareketi ile önlenmek zorunda. Başka türlü bir tarafı ağır aksak olur. Dolayısıyla bizim bu konuyu başarılı bir şekilde taşıyabildiğimizi söyleyemem. Özellikle sağlık çalışanları için 359 tane kaybımız var. Eylül ayında bir genelge çıktı. Ek ödenek verilecekti. Hekimlere yüzde 16 ile 60 arasında ek ödene verilmesi, din adamlarına yüzde 100. Bunlar önümüzde aldığımızda bu süreci çok iyi taşıyabildiğimiz kanısında değilim" diye konuştu. 
'BU ÜNİVERSİTELER GELENEKLERİ YERLEŞMİŞ KURUMLARDIR' 
Program sunucusu Bağrıaçık'ın Boğaziçi Rektörü Melih Bulu konusundaki sorusuna da yanıt veren Prof.Dr. İnci, "Bugünkü tabloda 72 rektörün uluslararası yayını yok. Bir o kadar bazı rektörlerin haklarında başka bilgiler var. Türkiye'nin şu anda 63 tane parti üyeliği, önceden milletvekilliği yapmış rektör bey ve hanım var. Türkiye'de İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe gibi üniversiteler gelenekleri yerleşmiş kurumlardır. Bir de esas gelenekleri vardır. Akademik özgürlük, akademik etik, akademik liyakat, akademik dürüstlük ve doğruluk, değer bilirlik, hoşgörü ve enginlik gibi geliştirilebilir bunlar. Bunlar üniversitelerin olmazsa olmazlarıdır" ifadelerini kullandı. 
'BOĞAZİÇİ İLE İLİŞKİSİ YOK' 
Rektör Bulu'nun Boğaziçi ile hiçbir ilişkisi olmayan akademik bir geçmişinin olduğuna dikkat çeken İnci, "Marmara Üniversitesi'nde akademisyenlik yapmış daha sonra İstinye Üniversitesi'nde akademisyen. İstinye Üniversitesi Türkiye'de 146'ncı sırada. Hani Boğaziçi'ni ilk 100'e sokacaktı ya. Haliç Üniversitesi'nde 1 yılını doldurmadan buraya geldi. Yani Boğaziçi ile hiçbir ilişkisi olmayan bir akademik geçmişi var. Boğaziçililer bunun böyle olmaması gerektiğinin altını kırmızı çizgiyle çizmiştir" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Ticari nitelikli taşınmaz kiralanacak
Kemoterapi sarf malzeme satın alınacak
Tıbbi sarf malzemesi satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama